11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 1 – 11 Bogazici Film Festivali odul alanlar

11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu

17 Aralık 2023

8-16 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşan 11. Boğaziçi Film Festivali’nin 16 Aralık akşamı gerçekleştirilen ödül töreninde Altın Yunus ödülünü alanlar belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, Turkcell ve Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğu, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ve Türkmedya’nın ana medya sponsorluğu, İGA PASS’in seyahat ve premium hizmetler sponsorluğu, Akli Film ve Fiyap’ın ödül sponsorluğu ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 8-16 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 11. Boğaziçi Film Festivali, 16 Aralık Cumartesi günü AKM Tiyatro Salonu’ndaki ödül töreniyle sona erdi.

Törende Umut Evirgen’in yönettiği Annesinin Kuzusu filmi Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 200 bin TL değerindeki Altın Yunus ödülünü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Muayad Alayan’ın A House In Jerusalem filmi En İyi Film seçildi. Törenin sunuculuğunu ise Nefise Karatay üstlendi.

Ödül törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Selim Terzi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Bilal Topçu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Akgüç, Turkcell Kurumsal İletişim, Medya ve Marka Yönetimi Direktörü Mustafa Alcan, Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı yönetim kurulu üyeleri Mahmut İpşirli, Nagihan Haliloğlu, Fatih Uysan ve Nabat Garakhanova’nın yanı sıra festivalin jürisinde yer alan yerli ve yabancı sinemacılar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer yaptı. Şanlıer: “11. yılımızı gerçekleştirdik. Çok kısa bir sürede güzel bir festival programı hazırladık. Son derece mutluyum. Sponsorlarımıza, festival ekibine ve değerli jüri üyelerine çok teşekkür ederim. Nice güzel festivallere” sözlerine yer verdi.

En İyi Film Annesinin Kuzusu

Başkanlığını Türk sinemasının önemli tarihçi ve yazarlarından biri olan Burçak Evren’in yaptığı ve senarist Hilal Çelenk, yönetmen Ahmet Sönmez, sinema yazarı Serdar Arslan ve yapımcı Esi Gülce Kutluata’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, Umut Evirgen’in yönettiği Annesinin Kuzusu filmini en iyi film seçti.

11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 2 – 11 Bogazici Film Festivali en iyi film Annesinin Kuzusu

Ödülünü Festival Başkanı Ogün Şanlıer’den teslim alan Umut Evirgen; “Film yapmak gerçekten çok zor. Ben 6-7 yıl önce ilk kısa filmimle de Boğaziçi Film Festivali’nde yarışmıştım. Şimdi aradan birkaç film geçti. İlk kısa filmimi çekmemde vesile olan okuldan hocam Feride Çiçekoğlu’ydu. Bu filmi de beraber yazdık. Bu ödülü onun için alıyorum” diye konuştu.

Festivalde Umut Evirgen, Annesinin Kuzusu filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü kazanırken; Yiğit Küçükkibar ise Gün Batımına Birkaç Gün Kala filmiyle En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. Selin Şekerci, Annesinin Kuzusu filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülü ve Uğur Güneş, Gün Batımına Birkaç Gün Kala filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

En İyi Kadın Oyuncu seçilen Selin Şekerci’nin ödülünü oyuncu Kubilay Aka aldı. Ödülü Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Akgüç verdi. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Uğur Güneş de “Ben ekibime birkaç şey söylemek istiyorum. Bu benim için hem öğretici ve heyecanlı bir serüvendi. Kısa zamanda mucizeler yarattınız. Bu ödülü ekibim adına alıyorum” ifadelerini kullandı.

11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 3 – 11 Bogazici Film Festivali En Iyi Erkek Oyuncu Ugur Gunes

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünün sahibi de Annesinin Kuzusu filmiyle Sebastian Weber oldu. Diyarbakır’da film çekiminde olan Weber’in ödülünü oyuncu Necip Memili aldı.

En İyi Kurgu ödülünün sahibi ise Gün Batımına Birkaç Gün Kala filmiyle Umut Sakallıoğlu oldu.

Senarist yönetmen Büşra Bülbül, birçok dizide yapımcı ya da uygulayıcı yapımcı olarak görev yapan Mehmet Erişti ve Film Yapımcıları Meslek Birliğinde (Fiyab) yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı ve Uluslararası Sinema Derneği’nin başkanı, yapımcı, yönetmen Nazif Tunç’dan oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) jürisi Gün Batımına Birkaç Gün Kala filmi ile Serhan Aydın, Güvenç Selekman, Uğur Güneş, Emrah Esin ve Yeşim Kocaman’ı FİYAB En İyi Yapımcı ödülüne layık gördü.

Ödülü veren jüri üyesi Nazif Tunç konuşmasında; “Omuz omuza vererek film yapmanın zor olduğu bu zamanda emekleriyle ve alın terleriyle böyle güzel bir film yapmayı başaran Gün Batımına Birkaç Gün Kala ekibine ödüllerini takdim etmek isterim” sözlerine yer verdi.

11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 4 – 11 Bogazici Film Festivali En Iyi Ilk Film Zamanimizin Bir Kahramani

Ayrıca, yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla bu yıl Akli Film’in katkılarıyla verilen 50 bin TL’lik En İyi İlk Film ödülü, Miraç Atabey’in yönettiği Zamanımızın Bir Kahramanı’nın oldu. Atabey kabul konuşmasında, “Bizim filmimiz için en önemli şey doğru bir izleyiciye ulaşmaktı. Bu festivalde karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ödül motivasyon kaynağı oldu” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film A House In Jerusalem

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir’in başkanlığında, Boşnak yönetmen Ines Tanoviç, İranlı oyuncu Behnaz Jafari, İspanyol yapımcı Miguel Molina ve Azerbaycanlı yapımcı ve Azerbaycan Yapımcılar Birliği Başkanı Fikrin Bektaşi’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi ise 100 bin TL değerindeki Altın Yunus ödülünün sahibini yönetmen Muayad Alayan’ın A House In Jerusalem filmi olarak belirledi. Ödülü takdim eden jüri başkanı Nacer Khemir konuşmasında “Bu film katliamın ortasında çok acı bir durum içerisinde çekilmiş. Formuyla, konusuyla ve konuyu ele alış şekliyle bir katliamın içerisinde de hâlâ umudun var olabileceğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 5 – 11 Bogazici Film Festivali En Iyi Uluslararasi Uzun Metraj Film A House In Jerusalem

Yarışmada Sea Sparkle filmindeki rolüyle Saar Rogiers En İyi Kadın Oyuncu, Empty Nets filmindeki rolüyle Hamid Reza Abbasi de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Yarışmada A House In Jerusalem filmi ile Muayad Alayan, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi tarafından En İyi Yönetmen seçildi. Jüri Özel Ödülü ise Ama Gloria filmiyle Marie Amachoukeli’ye gitti.

Ulusal Belgesel ve Kısa Film Ödülleri de Sahiplerini Buldu

11. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

11. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 6 – 11 Bogazici Film Festivali En Iyi Ulusal Kisa Kurmaca Film Kurdun Kutusu

Ali Vatansever, Kristof Deak ve Osman Nail Doğan’dan oluşan Kısa Kurmaca Film jürisi, Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü Highway Of A Broken Heart filmiyle Nikos Kyritsis’e verirken, En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film ödülü Uğur Savaş’ın Kurdun Kutusu filminin oldu. En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film ödülü Savva Dolomanov’nın Silhoutte filminin oldu. İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’ne ise Can Baran’ın Apartman Boşluğu filmi layık görüldü.

Gülben Arıcı, Mehmet Bahadır Er ile Süleyman Tezgel’den oluşan Ulusal Belgesel Yarışma jürisi, En İyi Ulusal Belgesel ödülünü Oyun Bitti filmiyle Saeid Mayahy, Miriam Carlsen’e verirken, Ulusal Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü de Kedi Adam filmiyle Seyid Çolak’a verdi.

11. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Ulusal Uzun Metraj Film: Annesinin Kuzusu / Umut Evirgen
 • En İyi İlk Film: Zamanımızın Bir Kahramanı / Miraç Atabey
 • En İyi Yönetmen: Annesinin Kuzusu / Umut Evirgen
 • En İyi Senaryo: Gün Batımına Birkaç Gün Kala / Yiğit Küçükkibar
 • En İyi Kadın Oyuncu: Annesinin Kuzusu / Selin Şekerci
 • En İyi Erkek Oyuncu: Gün Batımına Birkaç Gün Kala / Uğur Güneş
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Annesinin Kuzusu / Sebastian Weber
 • En İyi Kurgu: Gün Batımına Birkaç Gün Kala / Umut Sakallıoğlu
 • FİYAB En İyi Yapımcı: Gün Batımına Birkaç Gün Kala / Serhan Aydın, Güvenç Selekman, Uğur Güneş, Emrah Esin, Yeşim Kocaman

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film: A House In Jerusalem / Muayad Alayan
 • En İyi Yönetmen: A House In Jerusalem / Muayad Alayan
 • En İyi Kadın Oyuncu: Sea Sparkle / Saar Rogiers
 • En İyi Erkek Oyuncu: Empty Nets / Hamid Reza Abbasi
 • Jüri Özel Ödülü: Ama Gloria / Marie Amachoukeli

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Ulusal Belgesel: Oyun Bitti / Saeid Mayahy, Miriam Carlsen
 • Jüri Özel Ödülü: Kedi Adam / Seyid Çolak

KISA FİLM YARIŞMASI

 • Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Highway Of A Broken Heart/ Nikos Kyritsis
 • En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film: Kurdun Kutusu / Uğur Savaş
 • En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film: Silhoutte / Savva Dolomanov
 • İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Apartman Boşluğu / Can Baran
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

33. Ankara Film Festivali Dünya Sineması Programı 7 – Pierrot le Fou 1965

33. Ankara Film Festivali Dünya Sineması Programı

Ankara Film Festivali’nde sinemaseverlerin heyecanla takip ettiği festivallerde prömiyerini yapmış
30. Altın Koza’nın Belgesel ve Kısa Film Finalistleri 8 – Komunist Osman

30. Altın Koza’nın Belgesel ve Kısa Film Finalistleri

30. Altın Koza’nın Belgesel, Uluslararası Kısa Film, Adana Kısa Film