19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 1 – 19 Akbank Kisa Film Festivali odul kazananlar

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları

16 Mayıs 2023

Kısa filmlerin yapımını özendirmek, bu alanda yeni yapımları teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek amacıyla, 19 yıldır her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali izleyicisiyle buluştu. 30 yıldır Türkiye’nin sanat ekosistemini kapsayan Akbank Sanat’ta 2-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 19. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 71 ülkeden toplam 2237 kısa filmin başvurduğu yarışma bölümünün sonuçları açıklandı.

Sunuculuğunu, oyuncu Ceyda Düvenci’nin yaptığı 19. Akbank Kısa Film Festivali ödül töreni, jüri üyeleri Beren Saat, Ekin Koç, Berkay Ateş, Pınar Deniz, Saki Çimen, Emre Kayiş, Ali Aga gibi sinema dünyasından isimler ve kalabalık bir konuk topluluğunun katılımıyla 12 Mayıs Cuma akşamı gerçekleşti.

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 2 – Kasim Ordek Beren Saat

Oyuncu Beren Saat, yönetmen Umut Aral, oyuncu Ekin Koç, kurgucu Ali Aga ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu, Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü En İyi Kısa Film ödülünü Kasım Ördek’in yönetmenliğini yaptığı Birlikte, Yalnız kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Sis Gürdal’ın yaptığı Yazın Sonu ve yönetmenliğini Turan Haste’nin yaptığı Rutubet mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Oyuncu Mina Kavani, yönetmen Jonas Matzow Gulbrandsen, oyuncu Nik Xhelilaj, Mubi Türkiye direktörü Cem Altınsaray ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü En İyi Kısa Film ödülünü Mo Harawe’nin yönetmenliğini yaptığı Anne Babam Beni Görmeye Gelecek Mi? (Will My Parents Come to See Me?) kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Valerio Ferrara’nın yaptığı Bir Komplo Adamı (A Conspiracy Man) ve yönetmenliğini Abinash Bikram Shah’ın yaptığı Annemin Hüzünlü Ninnileri (Lori) mansiyon ödülünün sahibi oldu.

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 3 – Andac Bertug Simsek Saki Cimen

Oyuncu Pınar Deniz, yönetmen Ziya Demirel ve müzisyen Saki Çimen’den oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Genç Bakışlar Bölümü En İyi Kısa Film ödülünü yönetmenliğini İpek Karan’ın yaptığı E-Duygu kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Andaç Bertuğ Şimşek’in yaptığı İtiraf mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Oyuncu Merve Dizdar, yönetmen Emre Kayiş ve oyuncu, oyun yazarı Berkay Ateş’ten oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Forum Bölümü En İyi Kısa Film Senaryo ödülünü Cansu Baydar, Neredeyse Kesinlikle Yanlış isimli senaryosuyla kazandı. Aynı kategoride Koray Arıgümüş’ün Rüyası Ömrümüzün Çünkü Eşyaya Siner isimli senaryosu mansiyon ödülünün sahibi oldu.

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 4 – Berkay Ates Cansu Baydar

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

19. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri

  • Ulusal Yarışma En İyi Kısa Film Ödülü: Birlikte, Yalnız (Yönetmen: Kasım Ördek)
  • Ulusal Yarışma Mansiyon: Yazın Sonu (Yönetmen: Sis Gürdal)
  • Ulusal Yarışma Mansiyon: Rutubet (Yönetmen: Turan Haste)
  • Uluslararası Yarışma En İyi Kısa Film Ödülü: Will My Parents Come to See Me? / Anne Babam Beni Görmeye Gelecek Mi? (Yönetmen: Mo Harawe)
  • Uluslararası Yarışma Mansiyon: A Conspiracy Man / Bir Komplo Adamı (Yönetmen: Valerio Ferrara)
  • Uluslararası Yarışma Mansiyon: Lori / Annemin Hüzünlü Ninnileri (Yönetmen: Abinash Bikram Shah)
  • Genç Bakışlar En İyi Kısa Film Ödülü: E-Duygu (Yönetmen: İpek Karan)
  • Genç Bakışlar Mansiyon: İtiraf (Yönetmen: Andaç Bertuğ Şimşek)
  • Forum En İyi Senaryo Ödülü: Neredeyse Kesinlikle Yanlış (Senarist: Cansu Baydar)
  • Forum Mansiyon: Rüyası Ömrümüzün Çünkü Eşyaya Siner (Senarist: Koray Arıgümüş)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Etkinlikleri Duyuruldu 5 – Ildiko Enyedi

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Etkinlikleri Duyuruldu

10. Boğaziçi Film Festivali’nin onur konukları usta yönetmenler Lav Diaz
3. İzmir Film ve Müzik Festivali 16 Haziran’da Başlıyor 6 – Tasra Uclemesi

3. İzmir Film ve Müzik Festivali 16 Haziran’da Başlıyor

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 16 Haziran 2023