Akbank Kısa Film Festivali 20. Yıl Özel Konuğu Nuri Bilge Ceylan 1 – Nuri Bilge Ceylan 097

Akbank Kısa Film Festivali 20. Yıl Özel Konuğu Nuri Bilge Ceylan

23 Ocak 2024

Sinemaseverlerin ve sinema sektörünün buluşma noktası olan Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda etkin bir platform oluşturmak üzere 25 Mart-4 Nisan tarihlerinde 20. kez düzenlenecek.

Festivalin 20. yıl özel konuğu ise yönetmen Nuri Bilge Ceylan olacak. Son olarak 76. Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran Kuru Otlar Üstüne filmine imza atan usta yönetmen, 20. Akbank Kısa Film Festivali’nde genç sinemacılarla ve sinemaseverlerle buluşacak. Buluşmada Nuri Bilge Ceylan’ın ilk kısa filmi Koza gösterilecek ve ardından filme ve sinemasal yolculuğuna dair deneyimlerini aktaracağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Nuri Bilge Ceylan etkinlikle ilgili; “Kısa film izlemeyi severim, hep sevdim, ticari kaygılardan uzak kişiselliğin öne çıktığı özgür bir alan. Akbank Kısa Film Festivali vesilesiyle gençlerle buluşabilecek olmak benim için de değerli” ifadelerinde bulundu.

AKBANK KISA’YA 74 ÜLKEDEN 2.421 BAŞVURU

20. yılında 74 ülkeden toplam 2 bin 421 kısa filmin başvurduğu Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl da Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Genç Bakışlar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum bölümlerinden oluşuyor. Dünya festivallerinde yer almış birçok filmin yanı sıra çok sayıda film de Türkiye prömiyerini festivalde yapacak.

Akbank Kısa Film Festival bu yıl İstanbul’un iki yakasında da gerçekleşecek. Gösterimler Akbank Sanat binasında, Moda Sahnesi’nde ve çevrimiçi olarak düzenlenecek. Festivalin çevrimiçi gösterimleri, filmonline.akbanksanat.com internet adresi üzerinden yapılacak.

Akbank Kısa Film Festivali 20. Yıl Özel Konuğu Nuri Bilge Ceylan 2 – 20 Akbank Kisa Film Festivali 01

Akbank Kısa Film Festivali 20. Yıl Özel Konuğu Nuri Bilge Ceylan 3 – 20 Akbank Kisa Film Festivali 02

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

10. Boğaziçi Film Festivali Yarışma Başvuruları Açıldı 4 – 9 Bogazici Film Festivali oduller

10. Boğaziçi Film Festivali Yarışma Başvuruları Açıldı

10. Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası film yarışmalarına ve
30. Adana Altın Koza’nın Jüri Üyeleri Belli Oldu 5 – Senem Erkilic

30. Adana Altın Koza’nın Jüri Üyeleri Belli Oldu

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Uzun Metraj, Belgesel