55. Ulusal Yarışma Film Seçkisi Açıklandı 1 – Sibel

55. Ulusal Yarışma Film Seçkisi Açıklandı

20 Eylül 2018

55. Ulusal Yarışma film seçkisi açıklandı. Bu yıl 30 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’nda düzenlenecek yarışmada Türkiye sinemasında farklı yönelimleri temsil eden 7 yapım var.

55. Ulusal Yarışma Film Seçkisi Açıklandı 2 – Ulusal Yarışma Film Seçkisi

55. Ulusal Yarışma’da, geçen sene olduğu gibi bu yıl da belgesel ve kurmaca filmler bir arada yer alıyor. Genç yönetmenlerin dünya prömiyerini uluslararası festivallerde yapan filmlerinden usta isimlerin merakla beklenen son işlerine, Türkiye sinemasında farklı yönelimleri temsil eden 7 film bu yılın Ulusal Yarışma seçkisini oluşturuyor.

55. Ulusal Yarışma’da;

  • Hüseyin Karabey’in Melih Cevdet Anday’ın aynı adlı tiyatro oyunundan uyarladığı İçerdekiler,
  • Tayfun Pirselimoğlu’nun alegorik distopya hikâyesi Yol Kenarı,
  • geçtiğimiz yıl Genco filmiyle programda yer alan Ali Kemal Çınar’ın ne Kürtçeyi ne de Türkçeyi konuşup anlayabilen Osman’ın öyküsünü anlattığı Di Navberê De / Arada,
  • Mehmet Ali Konar’ın 90’lı yılların karanlık politik atmosferinde büyüyen Mirza’nın hikâyesini takip ettiği Hewno Bêreng / Renksiz Rüya,
  • çocuk yaşta bulduğu ölü atı hatırlayan Hay’ın, adım adım madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu yolculuğunu anlatan, Tarık Aktaş’ın ilk filmi Nebula,
  • Rojda Akbayır’ın ailesi ile yüzleşmek ve babasıyla hesaplaşmak için çıktığı yolculuğu ele alan belgeseli Parçalar,
  • yaşadığı köyün yakınlarında bir ormanda saklanmakta olan Ali’yle karşılaşan 25 yaşındaki dilsiz Sibel’in öyküsünü anlatan Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti imzalı Sibel yer alıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen 55. Ulusal Yarışma, 1965 yılında gerçekleştirilen 2. Antalya Festivali’nde ödüller kazanan ve Türkiye sinema tarihinde kendine sarsılmaz bir yer edinen iki filme programında yer veriyor. Festivalde En İyi İkinci Film ödülünü kazanan Atıf Yılmaz imzalı Keşanlı Ali Destanı, 55. Ulusal Yarışma’nın açılış filmi olarak gösterilecek. Ertem Göreç’in yönettiği, Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı ve 2. Antalya Festivali’nde En İyi Üçüncü Film seçilen Karanlıkta Uyananlar ise özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.

Jüri üyeleri Duygu Sağıroğlu, Fatma Girik, Gülsün Karamustafa, Murathan Mungan, Hazar Ergüçlü, Onur Saylak ve Uğur Vardan, En İyi Film, Yönetmen, Erkek Oyuncu, Kadın Oyuncu ve Senaryo dallarında kazananları belirleyecek. Kazanan filmler, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarına ait eserlerle ödüllendirilecek. 55. Ulusal Yarışma ödül töreni 4 Ekim akşamı Cahide Müzikhol’de gerçekleşecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İstanbul Modern Sinema’da Yeni Sezon Başlıyor 3 – Arrhytmia

İstanbul Modern Sinema’da Yeni Sezon Başlıyor

İstanbul Modern Sinema’da yeni sezon başlıyor. İstanbul Modern Sinema, Türk
Dark'ın 2. Sezonundan Gizemli Bir Tanıtım Geldi 4 – tumblr pimz3jJ19F1uvv7dr 1280

Dark’ın 2. Sezonundan Gizemli Bir Tanıtım Geldi

Netflix dizisa Dark, 2. sezonuyla ay sonunda geri dönüyor. Dizi,