Adana Altın Koza'da Onur Ödülleri Açıklandı 1 – Mujdat Gezen 12

Adana Altın Koza’da Onur Ödülleri Açıklandı

4 Ağustos 2022

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bu yılki Onur Ödülleri, Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye veriliyor.

Bu yıl, 29.’su düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 12-18 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar öncülüğünde düzenlenen festivalin bu yılki Onur Ödülleri, Türk sinemasının ve tiyatrosunun değerli ismi, ustaların ustası Müjdat Gezen ve sinemanın değerli oyuncusu Hale Soygazi’ye veriliyor.

Festivalin Bu Yılki Onur Ödülleri

Sahneye ilk kez 1953 yılında ilkokulu Hırka-i Şerif’te okul piyesinde çıkan, 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girerek 1962’de ilk filmini çeviren, 1970’te sahne, film, televizyon çalışmalarında bulunan, yardımcı ders kitabı olarak okutulan kitaplarının yanı sıra çeşitli okullarda Türk Tiyatrosu öğretmenliği de yapan, 1982’de, yazar dostu Kandemir Konduk ile Güldürü Üretim Merkezi’ni kurarak, büyük gazetelerde mizah sayfası yönetmenliği yapan, 1991 yılında ilk Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kurup sayısız öğrenci yetiştirerek sanat ve kültüre hizmet eden, 1995’te Hamlet Efendi adlı oyunuyla ödül almış ve devlet tiyatrolarında oynamış, 62 yıldır hâlâ ayakta alkışlanan bir sanat insanı, ömrüne birçok tiyatro, sinema filmi, dizi, ödül sığdırmış ve sayısız öğrenci yetiştirmiş MÜJDAT GEZEN,

1972’de Kara Murat filmiyle sinemaya adım atan, Maden filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Bir Yudum Sevgi filmindeki rolüyle de 1984 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan, yönetmen Atıf Yılmaz ile yaptığı kadını konu alan, Bir Yudum Sevgi, Kadının Adı Yok, Bekle Dedim Gölgeye filmleriyle unutulmazlar arasına giren HALE SOYGAZİ’ye takdim edilecek.

Yedinci sanatın gücü ve büyüsüyle yıllardır sinema geleneğini yaşatan, Festival Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı Menderes Samancılar’ın üstlendiği, 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak.

Festival kapsamında ayrıca dünya sinemasından seçkiler, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema sempozyumu ve sergiler de yer alacak.

Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi 5 Ağustos 2022.

Yarışma yönetmelik ve başvuru formlarına altinkozaff.org.tr linkinden ulaşılabilecek.

Adana Altın Koza'da Onur Ödülleri Açıklandı 4 – 29 Adana Altin Koza logo

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı 5 – 12 Suc ve Ceza Film Festivali acilis 2

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

Her yıl “Adalet” temasıyla düzenlenen Suç ve Ceza Film Festivali,
24. Randevu İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 6 – 24 Randevu Istanbul Film Festivali odul toreni

24. Randevu İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

18-22 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 24. Randevu İstanbul Uluslararası Film