Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı 1 – Afişlerle Türk Sineması Lansman 1

Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı

15 Şubat 2018

Bay Sinema Türker İnanoğlu’nun Türk sinema tarihine ışık tutan Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması kitabının lansmanı D&R Kanyon’da gerçekleşti.

Türk sinema tarihinde “Bay Sinema” olarak bilenen Türker İnanoğlu tarafından kaleme alınan ve Türvak Kitapları serisinden yayınlanan Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması kitabının lansmanında ünlü oyuncular Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Göksel Arsoy, Müjdat Gezen, Nehir Erdoğan, Arka Sokaklar dizi oyuncuları Zafer Ergin, Özgür Ozan ve Oya Akar da usta ismi bu özel günde yalnız bırakmadı.

“ALMANYA’DAN BİLE AFİŞ ALDIM”

Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı 2 – Afişlerle Türk Sineması Lansman 7

Mesleğe başladığı günden bu yana arşivci olduğunu söyleyen Türker İnanoğlu, “Afişleri topladım. Daha sonra böyle bir kitap yapmaya karar verince tarama yaptık. Sonrasında da bu çalışmamı büyütmek istedim. 5555 Afişle Türk Sineması adlı kitaba 4 bin tane de afiş ekledim. Bu eser için 5 sene uğraştım, 8 kişilik ekiple çalıştık. Almanya’dan, Anadolu’dan ve sinemacı ailelerden afiş aldık. Afişleri toparlamak biraz zor oldu ama iyi bir şey yaptık” dedi.

“SİNEMAYA BORCUMU ÖDEMEK İSTEDİM”

Hazırladığı 2 ciltlik kitabıyla sinemaya olan borcunu ödemek istediğini belirten Türker İnanoğlu, “Benim 70 bin ciltlik sanat kitaplığım var. Türkiye’nin bu konudaki en büyük kitaplıklarından biri. Bu kitap bir nevi sinemaya borç ödemek. Sinemadan aldığımı sinemaya olan borcumu ödeyerek iade etmek istiyorum. İnşallah yerini bulmuştur. Bir iki işim daha var. Onlar sürpriz” diye konuştu.

“YEŞİLÇAMDA GÖNÜL VARDI”

Yeşilçam’da zor imkânlara rağmen güzel işler yapıldığına dikkat çeken İnanoğlu, “Ben eski yapımları her zaman öne alırım. Her zaman eski yapımları tercih ederim. O yapımlar gönül koyarak, para düşünmeden zor imkânlar altında çekiliyordu. O zamanlar yaptığımız işte gönül vardı şimdi para var, her şey var. Son imkânlar var, Avrupa, Amerika koşullarında çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRK SİNEMASI BİR HALK SİNEMASIDIR”

Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı 3 – Afişlerle Türk Sineması Lansman 6

Türk sinemasının bir halk sineması olduğuna dikkat çeken ünlü sinema oyuncusu Cüneyt Arkın, “Türk sineması çok aşamalar geçirdi. Tüm gayreti sanayileşmekti, yani kurumlaşmaktı. Türk sineması yönetmeniyle, oyuncusuyla, dekoruyla, kostümleriyle ve her şeyiyle çok mükemmeldi” dedi. Cüneyt Arkın, Türk sinemasının sanayileşememesinin nedenlerini ise şöyle anlattı:

“Gelen başka meslek seçti. Başka mesleklere geçmeyen, parasını, emeğini, hayatını bu işe veren kişi Türker İnanoğlu oldu.”

“BENİ TÜRKER BEY KEŞFETTİ”

Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı 4 – Afişlerle Türk Sineması Lansman 9

Türkan Şoray ise Türker İnanoğlu tarafından keşfedildiğini söyleyerek, “Ben normal okuluma giden küçük bir kızdım. Türker Bey beni keşfetti. Türkan Şoray olduysam bunu Türker Bey’e borçluyum” dedi.

Şoray, İnanoğlu’nun Türk Sineması’na katkılarını şu sözlerle anlattı: “Bu yeni nesle bırakılmış çok güzel bir hazine. Müthiş ve saygı duyulacak bir çalışma. Bu kitap, ancak sinemaya olan aşk ve tutku adına yapılır. Zaten boşuna ‘Bay Sinema’ dememişler. Bu unvanın hakkını veriyor Türker Bey. Bizler Türk Sineması adına Türker Bey’e böyle bir çalışma yaptığı için çok teşekkür ediyoruz. Türk sinemasında bir tek Türker Bey kazandığını yine sinemaya yatırdı. Vakıflar kurdu. Yıllardır da sinemamız için gençler yetiştiriyor. Sinema okulu var.”

Tanıtım toplantısının ardından Türker İnanoğlu, Türkan Şoray için kitabını imzaladı.

Afişlerle Türk Sineması Kitabının Lansmanı Yapıldı 5 – Afişlerle Türk Sineması Lansman 10

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Halloween Devam Filminin Vizyon Tarihi Açıklandı! 6 – halloween poster

Halloween Devam Filminin Vizyon Tarihi Açıklandı!

Blumhouse bünyesinde geliştirilen Halloween filminin ardından, ikinci filmin de yolda
Paralı Askerler'i Bulduk 7 – Paralı Askerler 1970 04

Paralı Askerler’i Bulduk

Çekimleri İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen Paralı Askerler, ülkemizde sinemalarda ve