Aşk, İsyan, Özgürlük Belgeselleri Kundura Sinema’da 1 – How to Save a Dead Friend

Aşk, İsyan, Özgürlük Belgeselleri Kundura Sinema’da

25 Mayıs 2023

Kundura Sinema’nın dünyadan yaratıcı belgeselleri buluşturan film programı #BelgeselFilmKuşağı’nın 2023 seçkisi “Aşk, İsyan, Özgürlük”, gelecek hafta başlıyor. Hindistan’dan Rusya’ya, Macaristan’dan Portekiz’e uzanan geniş bir coğrafyadan toplam 9 filmin gösterileceği “Aşk, İsyan, Özgürlük” seçkisi; farklı formları ve yeni anlatım biçimlerini kullanarak aşkı, isyanı ve özgürlüğü yeniden tanımlayan filmlerin peşinde hakikati sorguluyor.

Magnus Gertten’in 1940’larda toplama kampında başlayan bir “yasak aşk”ın hikâyesini anlattığı ve geçen yıl Berlin Film Festivali’nde Teddy Jüri Ödülü’nün kazananı Nelly & Nadine, Amerikalı deneysel sinemacı ve şair Lynne Sachs’ın sırlarla dolu bir geçmişe sahip babasını keşfe çıktığı denemesi Baba Denen Kişi Hakkında Film (Film About A Father Who), Andrei Gryazev’in dünya prömiyerini Berlinale’de yapan ve Rusya’da Putin’e karşı sosyal medyada süren protestoları konu alan belgeseli Çukur (The Foundation Pit) ile Hindistan sinemasının yükselen ismi Payal Kapadia’nın ilk uzun filmi de olan ve geçen yıl Cannes’ın Altın Kamera bölümünde En İyi Belgesel seçilen Hiçbir Şey Bilmediğimiz Bir Gece’nin (A Night Of Knowing Nothing) de aralarında olduğu toplam 9 film; 4, 11 ve 18 Haziran Pazar günleri Kundura Sinema’da izlenebilecek. Tüm geliri, deprem bölgesinde yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak “Aşk, İsyan, Özgürlük” seçkisi için detaylar ve biletler beykozkundura.com’da.

Kundura Sinema’nın dünyadan özgün ve yaratıcı belgeselleri buluşturan film programı #BelgeselFilmKuşağı, “Aşk, İsyan, Özgürlük” adlı 2023 seçkisiyle Haziran ayında Beykoz Kundura’da. Farklı formları ve yeni anlatım biçimlerini kullanarak aşkı, isyanı ve özgürlüğü yeniden tanımlayan belgeselleri bir araya getiren seçkide, Hindistan’dan Rusya’ya, Macaristan’dan Portekiz’e uzanan geniş bir coğrafyadan toplam 9 film gösterilecek.

4, 11 ve 18 Haziran Pazar günleri Kundura Sinema’da izlenebilecek filmler; tabulara meydan okuyan aşıklardan kalbi kırık baba-kız ilişkilerine, baskı toplumunda sosyal medyayı protesto alanına çevirenlerden adaletsizliğe başkaldıran gençlere, sarsıcı insan hikâyelerinin peşinde hakikati sorguluyor.

Baba ve kız ilişkilerine derinden bakış

“Aşk, İsyan, Özgürlük” seçkisi, baba-kız ilişkilerine derinden bakan iki filmle birden açılıyor. Amerikalı deneysel sinemacı ve şair Lynne Sachs’ın sırlarla dolu bir geçmişe sahip babasıyla arasındaki ilişkiyi anlattığı kişisel denemesi Baba Denen Kişi Hakkında Film (Film About A Father Who, 2020) ile Eneos Carka’nın yıllardır görüşmeyen bir baba ve kızının hikâyesini izleyen, bu yıl FIPADOC’tan En İyi Belgesel Ödülü’nü alan kısa belgeseli Muz Ağaçlarının Sessizliği (The Silence of The Banana Trees, 2022), 4 Haziran’da saat 15:00’te art arda gösterilecek.

Aşk, İsyan, Özgürlük Belgeselleri Kundura Sinema’da 4 – Film About A Father Who

Aynı gün ayrıca, Magnus Gertten’in geçen yıl Berlin Film Festivali’nde Teddy Jüri Ödülü’nü alan filmi Nelly & Nadine (2022), saat 17:00’de izleyiciyle buluşacak. 1940’larda toplama kampında başlayan bir “yasak aşk” hikâyesinin izinde iki kadının dokunaklı yolculuğunu konu alan belgesel; fotoğraflar, Super 8 film görüntüleri, ses kayıtları ve şiirsel günlük kayıtlarını kullanarak bireysel ve kolektif hatırlamanın kıymetini vurguluyor.

Putin Rusya’sına iki bakış

Seçkinin ikinci haftasında izleyiciyi, Putin Rusya’sını farklı perspektiflerden anlatan iki belgesel bekliyor. Andrei Gryazev’in Nika Ödülleri’nde En İyi Belgesel seçilen ve adını Andrej Platonov’un aynı adlı meşhur distopik romanından alan filmi Çukur (The Foundation Pit, 2020), Putin’e ve partisine yönelik sosyal medyadan yükselen eleştirel sesleri bir araya getiriyor. Sosyal medyayı ve çevrimiçi videoyu çağdaş bir politik ifade biçimi olarak kullanan film; bazen komik ve absürt, çoğunlukla da şoke edici görüntülerden, etkili bir protesto yaratıyor.

Marusya Syroechkovskaya’nın çekimleri 12 yıl süren ve adım adım ölüme doğru giden uyuşturucu bağımlısı sevgilisini kaydettiği çarpıcı belgeseli How To Save A Dead Friend (2022), kalpten gelen bir çığlığı ve Rusya’nın milenyum neslinden geriye kalan bir mesajı bugüne taşıyor. Visions du Reel’den Özel Mansiyon, Festival du nouveau cinema’dan FIPRESCI Ödülü ve DOC NYC’den Büyük Jüri Ödülü’nü alan film, yıkılabilir bir dünyada var olmayı başarmış kırılmaz bir aşk hikâyesinin hafızasını tutuyor.

Doclisboa’dan Kundura Sinema’ya özel

Seçkinin son haftası olan 18 Haziran’da ise 21 yıldır belgesel sinemanın kalelerinden biri olmayı sürdüren Doclisboa Film Festivali’nin Kundura Sinema’ya özel hazırladığı kısa film programı ve Hindistan sinemasının yükselen isimlerinden Payal Kapadia’nın Hiçbir Şey Bilmediğimiz Bir Gece (A Night Of Knowing Nothing, 2021) adlı bol ödüllü filmi gösterilecek.

Saat 15:00’te başlayacak Doclisboa Kısaları gösteriminde; Ines Pedrosa e Melo’nun arşiv görüntüleriyle sinema yapmanın yollarını arayışa çıktığı Gözden Geçirilmiş Ev (Home, Revised, 2022), Daniel Borga’nın Portekiz’de bir belediyenin yürüttüğü toplum projesini çocukların gözünden izlediği Bentoca (Bentuguese, 2022) ve Leonardo Mouramateus’un dünyaca ünlü Portekizli dansçı ve koreograf Joao Fiadeiro’nun “son dansı”na tanıklık eden Üzüntüler (Vexations, 2022) adlı filmler art arda izlenebilecek.

Cannes’dan En İyi Belgesel ödüllü

Aynı gün saat 17:00’de ise geçen yıl Cannes’ın Altın Kamera bölümünde En İyi Belgesel ödülünü kazanan ve Toronto’dan Özel Mansiyon, Doc Alliance’tan En İyi Belgesel ödüllerini toplayan Hiçbir Şey Bilmediğimiz Bir Gece gösterilecek. Payal Kapadia’nın kurmaca bir aşk hikâyesi yarattığı film, Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’nin ayrımcı politikalarına karşı gerçekleşen öğrenci protestolarını belgelerken, kişisel ile politik olanın arasındaki sınırı da ustalıkla kaldırıyor.

Aşk, İsyan, Özgürlük Belgeselleri Kundura Sinema’da 7 – A Night of Knowing Nothing

Bilet geliri deprem bölgesine bağışlanacak

beykozkundura.com adresinde 50 TL’den satışa sunulan biletlerden elde edilecek tüm gelir, deprem bölgesinde yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

AŞK, İSYAN, ÖZGÜRLÜK

4 Haziran 2023, Pazar

  • 15:00 Muz Ağaçlarının Sessizliği (The Silence of The Banana Trees, 24’) ve Baba Denen Kişi Hakkında Film (Film About A Father Who, 74’)
  • 17:00 Nelly & Nadine (92’)

11 Haziran 2023, Pazar

  • 15:00 Çukur (The Foundation Pit, 71’)
  • 17:00 Ölü Bir Arkadaşı Kurtarmak (How to Save a Dead Friend, 103’)

18 Haziran 2023, Pazar

  • 15:00 Doclisboa Kısaları: Gözden Geçirilmiş Ev (Home, Revised, 28’), Bentoca (Bentuguese, 16’), Üzüntüler (Vexations, 23’)
  • 17:00 Hiçbir Şey Bilmediğimiz Bir Gece (A Night of Knowing Nothing, 96’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Disenchantment Yeni Bölümleriyle Eylül’de Geri Dönüyor! 8 – batch Forest Trio FIN 400dpi 620x401

Disenchantment Yeni Bölümleriyle Eylül’de Geri Dönüyor!

Matt Groening imzalı Disenchantment, yeni bölümleriyle 20 Eylül’de Netflix ekranlarına
The Crossbreed Filminin Türkçe Afişi Yayınlandı 9 – The Crossbreed Melez 1

The Crossbreed Filminin Türkçe Afişi Yayınlandı

2 Mart 2018'de gösterime girecek olan Biray Dalkıran filmi The