Bir Köpeğin Gözünden Pandemi: Evde Hav Türkiye 1 – Nisan Uğur 1

Bir Köpeğin Gözünden Pandemi: Evde Hav Türkiye

9 Haziran 2020

Dünyayı etkisi altına alan korona virüsünün (COVID-19) tüm kıtalara yayılmasının ardından . Dünya Sağlık Örgütü salgını pandemi olarak ilan etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan 2020’de yaptığı açıklamada korona virüsü vakalarının Türkiye’de de yayıldığını açıkladı. Ardından alınan önlemler çerçevesinde okulların tatil edilmesi ve sokağa çıkma kısıtlamaları da yer aldı. Çocuklar hiç olmadıkları kadar çok evde kaldı. Kimi ders çalıştı, kimi oyun oynadı, kimi sıkıntıdan patladı. Bu çocuklardan biri olan Nisan Uğur ise bu süreci dünyaya hayvanların gözünden anlatabilmek için kolları sıvadı. Evlerinin bir ferdi olarak onlarla birlikte yaşayan köpeği Alex’in gözünden bu süreci anlatan bir kısa film yazdı ve çekti. Evde Hav Türkiye, pandemi sürecinde üretilen filmlerden farklı olmayı başardı ve tasmasını virüse kaptıran insanlara mesajını ulaştırdı. Şimdi festival başvuruları için yola çıkıyor. Hem de %100 ev yapımı ve organik bir film olarak…

Bir Köpeğin Gözünden Pandemi: Evde Hav Türkiye 2 – Evde Hav Türkiye poster 1

Filmin Özeti

Alex 3 yaşında pekinez cinsi bir köpektir. Ailesi, her gün işe gittiği için onu evde yalnız bırakır. Fakat bir süre sonra durum değişir. Ortaya çıkan bir virüs sebebiyle sokağa çıkamayan ve sürekli evde kalan ailesiyle yeni bir hayata alışmaya çalışır.

Yönetmen Nisan Uğur Biyografi

Nisan Uğur 2004 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Şu anda Nezihe Hasan Kılıç Anadolu Lisesi 10. sınıfta öğrenimine devam ediyor. Ortaokul yıllarında sinemaya karşı merakı başladı. Salt bir izleyici olmanın ötesinde filmleri kendisi çekmek isteyen Uğur, ailesinin desteğiyle ilk kısa filmi Zinko’yu 12 yaşında cep telefonu ile çekti. Çocukluğundan beri yanından ayırmadığı oyuncak köpeği Zinko’nun hikâyesi ile 2016 Rotary Kısa Film yarışmasında en genç yönetmen ödülünü aldı. Evde Hav Türkiye filmi, yönetmenin ikinci kısa filmidir.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Evde Hav Türkiye Künye Bilgileri

Yöneten: Nisan Uğur
Yazan: Nisan Uğur
Oyuncular: Alex (köpek oyuncu), Barış Kıralioğlu (Seslendiren)
Yapımcı: Serpil Altın
Müzik: Gülten Taranç
Kamera: Korhan Uğur
Afiş Tasarım: Galip Aksular
Kurgu: Serpil Altın
Süre: 5 dakika
2020 / Corona Günleri

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Fragman

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Korku Festivallerinin Gözdesi Raging Grace'in Fragmanı ve Posteri Yayınlandı 3 – Raging Grace 2023 1

Korku Festivallerinin Gözdesi Raging Grace’in Fragmanı ve Posteri Yayınlandı

Yılın en iyi korku filmlerinden biri olmaya aday Raging Grace,
Öteki Sinema Okurları Seçti: Yılın En İyi Korku Filmi - Siccin 3 4 – fft107 mf5141077

Öteki Sinema Okurları Seçti: Yılın En İyi Korku Filmi – Siccin 3

Öteki Sinema okurlarının "2016 yılının en iyi korku filmi" seçimi,