Bockius ve Korhan Futacı Müzikleriyle Sessiz Filmler 1 – The Unknown 1927 1

Bockius ve Korhan Futacı Müzikleriyle Sessiz Filmler

6 Temmuz 2023

4-20 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da yedincisi düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali’nin sıkı takipçiler yaratmış sessiz film programı belli oldu. İstanbulluları yıldızların altında ve Boğaz’ın kıyısında karşılayacak festivalin sessiz film programı bu yıl, sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı klasikleri bir araya getiriyor.

İzleyiciyi sirk dünyasının büyüleyici ve şaşırtıcı dünyasına ortak edecek 100 yıllık filmler, restore kopyalarıyla ve usta müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek. Programın açılışını, festival kapsamında İstanbul’a Bockius ve Korhan Futacı Müzikleriyle Sessiz Filmler 2 – Frank Bockius Korhan Futaci Islandmangelecek Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius yapacak. Sessiz filme müzik yapmanın incelikleri üzerine bir atölye de verecek sanatçı, 11 Ağustos Cuma gecesi izleyeceğimiz performansını Türkiye’den atölyeye katılan müzisyenlerle birlikte gerçekleştirecek. Festivalde ayrıca usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan 1927 tarihli kült korku filmi Bilinmeyen’e (The Unknown) müzikleriyle hayat verirken; müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman de, slapstick komedinin yaratıcılarından Fransız aktör Max Linder’ın meşhur filmi Sirkin Kralı’na (King of the Circus, 1924) eşlik edecek. Gösterim günleri ücretsiz otopark ve Beşiktaş’tan hareket edecek Festival Teknesi ile ücretsiz ulaşım imkânı da sunan Bir Yaz Gecesi Festivali’nden detaylar ve biletler beykozkundura.com’da.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde düzenlenen ve 4 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da başlayacak Bir Yaz Gecesi Festivali, İstanbulluları açık havada ve Boğaz’ın kıyısında keyifli yaz akşamlarına davet ediyor. 20 Ağustos’a dek sürecek festivalin canlı müzik eşliğinde sessiz film programı, bu yıl da usta müzisyenleri perdenin önünde ağırlayacak. 100 yıl öncesinden sirk temalı filmlerin gösterileceği programda bu yıl Almanya’dan Frank Bockius, Türkiye’den Korhan Futacı, Islandman ve Okay Temiz, sessiz film klasiklerine canlı müzikleriyle eşlik edecekler.

Alman sessiz film virtüözü Frank Bockius ile başlıyor

Bockius ve Korhan Futacı Müzikleriyle Sessiz Filmler 3 – The Great Circus Catastrophe 1912

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan sessiz film programı, festivalin ikinci haftası olan 11-13 Ağustos günlerinde gösterilecek. Programın açılışı ise festival kapsamında İstanbul’a gelecek Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius ile olacak. Aralarında Dainef Kızkardeşler Altılısı (Les six soeurs Dainef, 1902) ve Sirkte Yangın’ın (The Great Circus Catastrophe – Fire, 1912) da olduğu sirk temalı filmlere müzik yapacak sanatçı, festivale özel bir atölye de verecek ve 11 Ağustos gecesi gerçekleşecek performansını bu atölyeye katılan Türkiyeli müzisyenlerle birlikte yapacak.

Sessiz filme müzik atölyesi

Bockius’un atölyesi, 9-11 Ağustos 2023 tarihlerinde Beykoz Kundura’da yapılacak. Sessiz filme müzik yapmaya meraklı genç müzisyenlere ve doğaçlama tekniklerine hakim caz profesyonellerine yönelik yapılacak atölye için ücretsiz başvurular beykozkundura.com’da devam ediyor.

Korhan Futacı’dan korku klasiğine müzikler

Bockius ve Korhan Futacı Müzikleriyle Sessiz Filmler 4 – The Unknown 1927 2

Sessiz film programının ikinci gösterimi 12 Ağustos Cumartesi akşamı, Tod Browning’in yönettiği 1927 tarihli kült korku filmi Bilinmeyen (The Unknown) ile olacak. Restorasyon harikası kopyasıyla Türkiye’de ilk kez Bir Yaz Gecesi Festivali’nde gösterilecek filme, usta saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın canlı performansı ve müzikleri eşlik edecek. Hollywood’dan çıkmış en tuhaf yapımlardan biri olan Bilinmeyen, kolları olmayan ve ayaklarıyla dikkat çekici numaralar yaparak sirk dünyasında yükselen Alonzo adlı bir adamın karanlık hikâyesini konu alıyor. Lon Chaney ve ilk büyük rolündeki Joan Crawford’un birlikte oynadıkları film, tüyler ürpertici anlatımı, yaratıcı kamera açıları ve zaman zaman şoke edici sahneleriyle gerçek bir korku klasiği sayılıyor.

Islandman ile Max Linder klasiği

Bockius ve Korhan Futacı Müzikleriyle Sessiz Filmler 5 – King of the Circus 1924

13 Ağustos Pazar akşamı ise müzikleri sınırları aşan elektro-akustik üçlüsü Islandman sahnede olacak. Caz efsanesi davulcu Okay Temiz’in de konuk sanatçı olacağı gecede, Charles Chaplin’in ilham kaynağı olarak gösterilen ve slapstick komedinin yaratıcılarından Fransız aktör Max Linder’ın son filmi de olan Sirkin Kralı’na (King of the Circus, 1924) eşlik edecekler. Kapsamlı restore kopyasıyla 99 yıl sonra perdede yeniden canlanacak film, evlenmeye zorlanan genç asilzade Max Pompadour’un aşık olduğu bir genç kadının peşine düşmesini ve kendini bir sirkte aslan terbiyecisi olarak bulmasının eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Chaplin klasiği Sirk (The Circus, 1928) ile sıklıkla karşılaştırılan ve uzun yıllar kayıp olan bu komedi klasiği, ilk kez geçen yıl restore edilmiş ve 11 farklı film arşivinde bulunan parçaların bir araya getirilmesiyle yeniden yaratılmıştı.

Nino Rota müzikli klasikler

Bir Yaz Gecesi Festivali programının Restore Klasikler programı da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu yıl da film ve müziğin birlikteliğinden ilhamla yaratılan program, 1979 yılında kaybettiğimiz Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve Rota’nın müziklerini yaptığı Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960), 8½ (1963), Kızgın Güneş (Plein Soleil, 1960) ve Francis Ford Coppola’nın yönettiği The Godfather / Baba üçlemesinin ilk iki filmi, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşuyor.

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz olacak ve misafirlerine Boğaz turu deneyimi yaşatacak.

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile gençlere özel tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken; tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

BİR YAZ GECESİ FESTİVALİ

 • 4 Ağustos 2023, Cuma | 21:00
  Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960)
 • 5 Ağustos 2023, Cumartesi | 21:00
  8½ (1963)
 • 6 Ağustos 2023, Pazar | 21:00
  Kızgın Güneş (Plein Soleil, 1960)
 • 11 Ağustos 2023, Cuma | 21:00
  Frank Bockius ile
  Sirk Filmleri (1902 – 1924)
 • 12 Ağustos 2023, Cumartesi | 21:00
  Korhan Futacı ile
  Bilinmeyen (The Unknown, 1927)
 • 13 Ağustos 2023, Pazar | 21:00
  Islandman + Okay Temiz ile
  Sirkin Kralı (King of the Circus, 1924)
 • 18 Ağustos 2023, Cuma | 21:00
  Baba (The Godfather, 1972)
 • 19 Ağustos 2023, Cumartesi | 21:00
  Baba 2 (The Godfather Part II, 1974)
 • 20 Ağustos 2023, Pazar | 21:00
  Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Bela Lugosi Türk Filminde Oynadı! 6 – Lot 396 Bela Lugosi lobby card for Murders in the Rue Morgue.

Bela Lugosi Türk Filminde Oynadı!

Şaka değil gerçek: Macar asıllı Bela Lugosi, Muhsin Ertuğrul'un yönettiği
20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 7 – 20 Gelecegin Sinemasi odul alanlar

20. Geleceğin Sineması’nda Ödül Alanlar Belli Oldu

Sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri amacıyla farkındalık yaratan