İspanyol Sineması'na Bir Bakış 1 – el cebo

İspanyol Sineması’na Bir Bakış

2 Haziran 2014

el cebo

Akbank Sanat, İspanyol Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle, Haziran ayı boyunca ellili yılların Klasik İspanyol Sineması’nın seçkin örneklerini sinemaseverlerle buluşturuyor. Siyah beyaz seçkisi, İspanyol sinemasının klasikleri arasında kabul gören dönem filmlerinden oluşan bir program. Aralarında İspanya’da iki farklı Avrupalı yönetmen tarafından çekilen iki film de yer alıyor.

El Cebo (Yem), Friedrich Dürrenmatt’ın bir eserinden yola çıkan bir polisiye. El Pisito (Küçük Bir Daire), orta sınıfın sosyal kurallarına eleştiriler getiren bir kara komedi. Distrito quinto (Beşinci Bölge), flashbacklerle örülmüş bir soygun hikayesi. Can çekişen Meksika melodramı ile öncü Amerikan kadın sineması formatının bir karışımı olan Cielo Negro (Siyah Gökyüzü), Susana Canales’in oyunculuğu üzerinden yalnız ve kırgın toplum olgusuna yoğunlaşıyor. Son olarak, La vida por delante (Önündeki Yaşam) adlı komedi, kahkahaların ardında, günümüz toplumunda yaşanan belirsiz gelecek kaygısına ışık tutuyor.

AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI “KLASİK İSPANYOL SİNEMASI’NA BİR BAKIŞ”

• Yem (El Cebo)

Tarih: 6 Haziran 2014, Cuma Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat
Tarih: 14 Haziran 2014 Cumartesi Saat: 17.00 Yer: Akbank Sanat

Yapım: İsviçre – İspanya, 1958, Praesens Film ve Chamartín
Yönetmen: Ladislao Vajda
Oyuncular: Heinz Rühmann, Sigfrit Steiner, Siegfried Lowitz, Michel Simon, Heinrich Gretler, Gert Fröbe, Berta Drews, Ewald Balser, María Rosa Salgado
Süre: 105 dk.

İsviçre’nin bir köyünde ormanda küçük bir kız cesedi bulunur. Herkes cesedi bulan yaşlı sokak satıcısından şüphelenir. Sadece komiser Matei onun suçlu olduğundan şüphe etmektedir, ama bu davadan çekilir ve görevi iş arkadaşına devreder. Bu arada yaşlı adam hapiste daha fazla dayanamaz ve intihar eder. Havalimanında uçağı kalkmak üzereyken, komiser Matei’nun aklına okulda çocukların anlattığı bir ayrıntı gelir ve konuyu bu defa kendi araştırmak üzere geri dönmeye karar verir.

• Siyah Gökyüzü (Cielo Negro)

Tarih: 7 Haziran 2014, Cumartesi Saat: 17.00 Yer: Akbank Sanat
Tarih: 13 Haziran 2014, Cuma Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat

Yapım: İspanya, 1951, Intercontinental Films
Yönetmen: Manuel Mur Oti
Oyuncular: Susana Canales, Fernando Rey, Luis Prendes, Teresa Casal, Manuel Arbó, Rafael Bardem, Julia Caba Alba, Raúl Cancio, Casimiro Hurtado, José Isbert, Manolo Morán
Süre: 90 dk.

Emilia moda evinde çalışan mütevazı bir kadındır. Sevgilisi ile katılacağı dans gecesinde giymek üzere çalıştığı yerden izinsiz bir kıyafet alır. Ancak işler beklediği gibi gitmez: Hırsızlığı ortaya çıkar ve işinden atılır, ama bu daha başlangıçtır.

• 5. Bölge (Distrito quinto)

Tarih: 7 Haziran 2014,Cumartesi Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat
Tarih: 20 Haziran 2014, Cuma Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat

Yapım: İspanya, 1957, Juro Films, P.C.
Yönetmen: Julio Coll
Oyuncular: Alberto Closas, Arturo Fernández, Jesús Colomer, Carlos Mendy, Linda Chacón, Montserrat Salvador, Pedro de Córdoba, Carlos Otero, Josefina Güell, José María Caffarel
Süre: 90 dk.

Beş adam bir soygun yapar ve sonunda da herkes kendi bölgesine kaçar. Daha sonra paraları paylaşmak üzere bir lokalde buluşacaklardır. Ganimeti elinde bulunduran Juan’ın gelmesini beklerken, herkes kendine düşen parayla ne yapacağını düşlemeye başlar. Ancak Juan bir türlü gelmez, vakit uzadıkça uzar, artık onun gelmeyeceğini düşünmeye başlarlar. Onunla nasıl tanıştıklarını, bugüne kadar gelişen olayların gidişatını tekrar gözden geçirmeye başlarlar.

• Küçük Daire (El Pisito)

Tarih: 14 Haziran 2014, Cumartesi Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat
Tarih: 27 Haziran 2014, Cuma Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat

Yapım: İspanya, 1959, Documento Films
Yönetmen: Marco Ferreri, Isidoro M. Ferry
Oyuncular: Mary Carrillo, José Luis López Vázquez, Concha López Silva, Celia Conde, José Cordero, Ángel Álvarez, Maria Luisa Ponte, Andrea Moro
Süre: 87 dk.

Rodolfo ve Petrita 12 yıldır birliktedir. Evlenebilmeleri için bir eve ihtiyaçları vardır ve bu çok kolay bir iş değildir. Rodolfo ölmek üzere olan yaşlı bayan Martina’nın evinde kiracıdır. Evin tahliye edilip binanın yıkılması için beklenmektedir. Rodolfo’nun arkadaşlarının aklına dahiyane bir fikir gelir: Bayan Martina ile evlenmek ve ölünce kadının mirasına konmak. Başta bu fikre karşı direnir, fakat zaman içerisinde direnci kırılmaya başlar.

• Önündeki Yaşam (La Vida Por Delante)

Tarih: 28 Haziran 2014, Cumartesi Saat: 14.00 ve Saat:17.00 Yer: Akbank Sanat
Yapım: İspanya, 1958, Estela Films
Yönetim: Fernando Fernán-Gómez
Oyuncular: Analía Gadé, Fernando Fernán-Gómez, José Isbert, Félix de Pomés, Manuel Alexandre, Rafael Bardem, José María Tasso
Süre: 90 dk.

Savaş sona ermiştir. Avukat ve doktor olan Antonio ve Josefina, bir ev alıp birlikte yaşamak için iş aramaya başlarlar, fakat büyük güçlüklerle karşılaşırlar.

** Etkinlikler ücretsizdir!

**  Filmler, İspanyolca orijinal dillerinde ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi 2 – Feeling Through 2021

Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi

Film seçkisi, ücretsiz ve çevrimiçi olarak sesli betimleme ve ayrıntılı
Space Jam: A New Legacy 16 Temmuz’da Sinemalarda 3 – Space Jam A New Legacy Yeni Efsane

Space Jam: A New Legacy 16 Temmuz’da Sinemalarda

Basketbol ikonlarından LeBron James, Space Jam A New Legacy'de zamana