İzleyince Kendini Yollara Vurma İsteği Uyandıran 20 Film 1 – bike1

İzleyince Kendini Yollara Vurma İsteği Uyandıran 20 Film

8 Ağustos 2014
cats

Bazen her şeyi bırakıp uzaklaşmak, kendimizi yollara vurmak, alıp başımızı gitmek isteriz. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürleri tatmak, kimi zaman da kendimizle baş başa kalmak için çıkarız bu yolculuklara. İşte öyle filmler vardır ki, izlerken içimizde bir şeyleri kıpırdatır, kafamızda bir rota çizmemize, çantamızı kaptığımız gibi soluğu havaalanında almamıza ramak bırakır.

Ben de sevdiğim ve yolculuğa çıkmanıza ilham verecek yerler ve hislerle dolu olan 20 filmi derledim. Şimdiden iyi seyirler.

0046250_big

Roman Holiday (1953)

Bir ülkenin güzeller güzeli genç prensesi olan Ann, uzun bir Avrupa seyahatine çıkar. Roma’ya vardığında ise sahip olduğu hayattan iyice sıkıldığını fark eder. Gereksiz protokoller, sahte nezaketler ve prenses olmanın getirdiği zorunluluklardan bunalan genç kadın doktor tarafından verilen bir sakinleştiriciyle durumu atlatmaya çalışır. İlacı aldıktan sonra şehre iner ve sokaktaki hayatı keşfetmeye başlar. Tam da bu anda etkisini gösteren ilacın belirtileri yüzünden bir bankta sızan prenses, paparazzilik yapan Joe Bradley tarafından bulunur. Kadını evine götüren Joe, onun bir prenses olduğundan habersizdir. Ertesi sabah uyandıklarında ise tüm şehir prensesin ortadan kaybolduğu haberiyle çalkalanmaktadır.

blank

Begüm Özdemir

1982 doğumlu yazar ilk sinema deneyimini L’ours (The Bear) filmiyle yaşamış olup Öteki Sinema'da yazmaya 2011 yılında başlamıştır. Sinema yazıları yazmasının yanı sıra dizi ve film çevirileri de yapmaktadır. Ayrıca büyük bir Stephen King ve Queen hayranıdır.

3 Comments

  1. “Into the wild” nasıl unutuldu anlamış değilim…

  2. Listeyi incelerken, bu filmlerin birçoğu bana “Everything is Illuminated” filminde, ayçiçeği tarlaları arasındaki sahneyi de anımsattı. Olur mu acaba?

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Top 10: En İyi Kurosawa Filmleri 2 – Akira Kurosawa 1

Top 10: En İyi Kurosawa Filmleri

“İyi bir yönetmen iyi bir senaryo ile başyapıtlar üretebilir, aynı
Yeşilçam'dan En Unutulmaz 20 Aşk Filmi 3 – f7fb0831 7a81 4d42 abcd fe02e0423a50 1

Yeşilçam’dan En Unutulmaz 20 Aşk Filmi

Bazen gülerek bazen de ağlayarak ama hep aynı heyecanla izlediğimiz,