Küçük Cadı Kiki Sinemaya Uyarlanıyor

Eiko Kadono’nun fantastik çocuk romanı Kiki’s Delivery Service’in (Küçük Cadı Kiki) canlı çekim uyarlamasının yönetmenliğini korku filmlerinin yönetmeni Shimizu Takashi’nin yapıp yapmayacağı uzun zamandır konuşuluyordu.

kikis-delivery-service-02

Japon gazeteleri Sports Nippon ve Sports Hochi bu söylentileri açığa kavuşturdu. Gazetelerde çıkan habere göre, Takashi projenin dizginlerini eline almış ve Kiki’s Delivery Service üzerinde çalışmalara başlanmış. Kiki rolünü on altı yaşındaki Fuka Koshiba’nın canlandıracağı da açıklandı. Romanda hayatını idame ettirmek için uçma yeteneklerini kullanmak zorunda olan genç bir cadının hikayesi anlatılıyor.

Serinin aynı isimli ilk romanı 1989’da Hayao Miyazaki tarafından anime olarak uyarlanmıştı. Takashi’nin canlı çekim filminin de aynı adımları izleyeceği söylense de, serinin ikinci romanından da alıntılar yapılacağı ve hikayenin daha kapsamlı bir şekilde anlatılacağı belirtiliyor. Takashi’nin korku türüne eğilimini göz önüne alırsak, Kiki’yi daha karanlık bir şekilde ele alabileceği de düşünülebilir. Bu aslında filmi daha cazip hale getiriyor.

Eiko Kadono’nun Kiki’s Delivery Service eserinin özeti:

Kiki-kiki-kikis-delivery-service-27960951-1280-1024Kiki bir cadı olan becerikli ve cesur bir kızdır. Ancak cadılığın tek yeteneğine sahiptir: uçabilmek. Diğer genç cadılar gibi, o da 12 yaşında kendisine bir şehir aramaya koyulur. Her zaman yanında olan sadık kara kedisi Jiji ile süpürge sopasına atlar ve okyanus kenarında bulunan büyük bir şehre gider. Başta gergin olsa da, hemen paket teslimatı işine girişir.

Kiki birçok insanla tanışır ve birçok maceraya atılır. Süpürge sopasını çalan hırsızla daha sonradan dost olan Kiki şehrin geleneksel Yeni Yıl maratonunu cesur bir şekilde kurtarır.

Kiki’nin kendine güveni ve farkındalığı eşsiz yeteneklerine değer vermeyi öğrenince artar. Kiki’nin yardımıyla insanlar herkesin kendisine özel bir karakter veren bir sihri olduğunu fark eder.

Bizlere Astrid Lindgren’in Adventures of Pippi Longstocking ve Jill Murphy’nin The Worst Witch gibi çocuk klasiklerini anımsatan bu büyüleyici ve keyifli hikayede Kiki’nin yaptığı her şeyde hem mizah hem de samimiyet vardır.

Elena Butler’ın yazısını Nisan Benzergil çevirdi. Kaynak: http://divxplanet.com/icerik/288/

kiki_s_delivery_service

 

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir