Kuru Otlar Üstüne'nin Türkiye Prömiyeri Altın Koza'da 1 – Kuru Otlar Ustune 2023 3

Kuru Otlar Üstüne’nin Türkiye Prömiyeri Altın Koza’da

13 Temmuz 2023

18-24 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali için geri sayım başladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında festivalin 30.sunu gerçekleştirmekten büyük onur duyduklarını belirti.

Kuru Otlar Üstüne’nin Türkiye Prömiyeri Altın Koza’da

Kuru Otlar Üstüne'nin Türkiye Prömiyeri Altın Koza'da 2 – Kuru Otlar Ustune 2023 1

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne filmi, Türkiye prömiyerini 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapacak.

76. Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’a filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran film, Türkiye’de ilk kez Altın Koza’da sinemaseverlerle buluşacak.

Prömiyere filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra başrol oyuncuları Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekici ile film ekibi katılacak.

Pandemi ve sonrasında yaşanan sıkıntılı süreçte sinema salonları bir bir kapanırken sektörün üretime devam etmesi Türk sinemasının gelişimi ve tanınırlığı için çok değerlidir” diyen Başkan Zeydan Karalar, üniversitelerin gerçekleştirdiği akademik çalışmaların, sinemaya yönelen gençlerden gelen yeni fikirlerin, sektördeki başarıyı arttırarak yeni bir sinema oluşumuna katkı koyduğunu, çekilen filmlerin birçok ülkede ilgi görüp çeşitli festivallerde yer almalarından büyük sevinç duyduğunu ifade etti. Karalar, “Ülkemize kazandırdığı ödüllerle bizleri gururlandıran Nuri Bilge Ceylan’ı festivalimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız” diye ekledi.

Kuru Otlar Üstüne'nin Türkiye Prömiyeri Altın Koza'da 3 – Kuru Otlar Ustune 2023 4

Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan ve uluslararası alanda kazandığı ödüllerle dünya sinemasında adından söz ettiren Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali’nde daha önce Uzak filmiyle 2003 yılında Jüri Büyük Ödülü’nü, İklimler filmiyle 2006 yılında FIPRESCI Ödülü’nü, Üç Maymun filmiyle 2008 yılında En İyi Yönetmen Ödülü’nü, Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle 2011 yılında Jüri Büyük Ödülü’nü, Kış Uykusu filmiyle 2014 yılında Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştı. Ceylan, 2009 yılında düzenlenen 62. Cannes Film Festivali jüri üyeleri arasında yer almış ve yine aynı yıl 16. Altın Koza Film Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapmıştı.

Filmde, İstanbul’a atanmayı umarken Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu hizmetinin dördüncü yılını bitiren genç öğretmen Samet’in hikayesi anlatılıyor. Samet, meslektaşı Kenan’la birlikte iki kız öğrenci tarafından taciz edilmekle suçlanınca, içine düştüğü çetin hayattan kurtulma umudunu tamamen kaybeder. Ancak kendisi de öğretmen olan Nuray ile tanışması, bu endişesini yenmesine yardımcı olabilir.

Kuru Otlar Üstüne'nin Türkiye Prömiyeri Altın Koza'da 4 – Kuru Otlar Ustune 2023 2

Ceylan’ın “olgunluk dönemi eseri” olarak nitelendirilen film, doğunun uzak bir kasabasında mecburi hizmetini yapan, kendini bir köşede unutulmuş “kuru otlar” gibi hisseden resim öğretmeni Samet’in hikayesi üzerinden, genç ve yalnız insanların hüzünlü öyküsüne odaklanıyor. Samet’in edebiyat öğretmeni arkadaşı Kenan ve İngilizce öğretmeni Nuray’ın arasında gelişen hikaye, Anadolu insanının sorunlarına ince dokunuşlar yaparken, bireyin ebedi yalnızlığı ve çaresizliği serüvenini de varoluşçu bir yaklaşımla tartışmaya açıyor. Nuri Bilge ve Ebru Ceylan çiftinin çektiği fotoğraflar da hikayeye estetik bir boyut katıyor. Karlarla kaplı bir doğada tek başına yürüyen adam planıyla açılan Kuru Otlar Üstüne filmi, Nuri Bilge Ceylan filmlerinin ana teması olan “taşra sıkıntısı çeken adam” ruhuna gönderme yapıyor.

30. yılına ulaşmanın heyecanıyla seyirciyle buluşacak olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl da, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak.

Festival kapsamında ayrıca dünya sinemasından seçkiler, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema sempozyumu ve sergiler de yer alacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 7 – Pasajero Passenger 2022

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu

17-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 10. Canlandıranlar Film Festivali’nin (CUFF)
Ayvalık Film Festivali’nden Öğrencilere Açık Çağrı 8 – Ayvalik Genc Sinema

Ayvalık Film Festivali’nden Öğrencilere Açık Çağrı

Ayvalık Film Festivali Türkiye’nin dört bir yanından gelecek öğrencileri Genç