Lav Diaz ve Ildiko Enyedi İstanbul'a Geliyor 1 – Lav Diaz

Lav Diaz ve Ildiko Enyedi İstanbul’a Geliyor

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali’nde onur ödülü alacak usta yönetmenler Lav Diaz ve Ildiko Enyedi ayrıca birer masterclass verecek.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 10.’su düzenlenecek Boğaziçi Film Festivali, 21-28 Ekim tarihleri arasında seyircilerle bir araya gelmeye hazırlanıyor. Türkiye ve dünya sinemasından seçkin örneklerin gösterimleri, ustalık sınıfları ve söyleşileriyle sinemaseverleri ağırlayacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası konukları da büyük heyecan yaratıyor. Festival bu yıl onur konuğu olarak Lav Diaz ve Ildiko Enyedi’yi ağırlayacak.

Boğaziçi Film Festivali’nin açılış gecesinde Onur Ödülü takdim edilecek olan Filipinli yönetmen Lav Diaz, sinemaseverlere bir masterclass verecek. Pek çok soruna eleştirel bir gözle bakan intikam dramı The Woman Who Left filmiyle 2016 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü alan yönetmen, uzun ve siyah-beyaz filmlerin yönetmeni olarak şair, yazar, besteci ve aktör kimlikleriyle de çeşitli alanlarda çalışmaya devam ediyor. Filmlerinde genellikle kendi şiirlerini ve müziklerini kullanan Lav Diaz, 2017’de Academy of Motion Picture Arts and Sciences’a (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) davet edildi. Yönetmenin filmografisinde Serafin Geronimo: The Criminal of Barrio Concepcion; Jesus, the Revolutionary; Season of the Devil; Butterflies Have No Memories gibi filmler yer alıyor. From What is Before filmi ile 2014 yılı Locarno Film Festivali’nde en iyi film kategorisinde Altın Leopar ödülünün sahibi olan Diaz’ın son filmi When The Waves Are Gone prömiyerini bu yıl 79. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

Ildiko Enyedi, 10. Boğaziçi Film Festivali’nde!

Lav Diaz ve Ildiko Enyedi İstanbul'a Geliyor 2 – Ildiko Enyedi

10. Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış töreninde Onur Ödülü alacak olan Macar senarist ve yönetmen Ildiko Enyedi, festival kapsamında bir masterclass verecek. 67. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, 2017 yapımı On Body and Soul filmi ile Altın Ayı ödülünü alan ve aynı yıl Oscar’a aday olan Enyedi, bilim kurgudan büyüye, Yunan mitolojisinden halk masallarına farklı kaynaklardan beslenerek geleneksel Macar sinemasının sosyal gerçekçi üslubuna karşı ülke sinemasına yeni bir anlatım getirdi. Enyedi’nin ikinci uzun metrajlı filmi Benim 20. Yüzyılım (Az én XX. Századom), Cannes’da Altın Kamera ödülüne layık görüldü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ile gerçekleşecek 10. Boğaziçi Film Festivali ile ilgili tüm gelişmelere ve festivale dair güncel haberlere bogazicifilmfestivali.com ve festivalin resmî sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir