Mia Hansen-Løve İstanbul Modern Sinema’da 1 – All Is Forgiven 2007

Mia Hansen-Løve İstanbul Modern Sinema’da

15 Eylül 2023

Avrupa sinemasının yükselen auteur’lerinden Mia Hansen-Løve İstanbul Modern Sinema’da! Sinema tarihine kazandırdığı kadın karakterlerle izleyiciyle özel bir duygusal bağ kuran Mia Hansen-Løve’ın filmografisindeki uzun ve kısa filmler, 21–30 Eylül tarihleri arasında sinemaseverleri bekliyor.

İstanbul Modern Sinema, Eylül ayında Türk Tuborg’un katkılarıyla ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle son dönem Avrupa sinemasının yükselen auteur’lerinden Mia Hansen-Løve’ı ağırlıyor. Yönetmenlik kariyerine 25 yaşındayken All Is Forgiven / Her Şey Bağışlandı (2007) ile başlayan Mia Hansen-Løve, bu çarpıcı ilk filmden sonra yedi uzun metraj daha çekti.

Filmlerinde genellikle tanıdığı insanlardan ilham alan ve mekân ile peyzajı sessiz bir karakter olarak kullanan Hansen-Løve, aynı zamanda filmlerinde zarif bir sinema dili kullanıyor.

Mia Hansen-Løve ile söyleşi

Sinema tarihine kazandırdığı kadın karakterlerle izleyiciyle özel bir duygusal bağ kuran Mia Hansen-Løve’ın filmografisindeki uzun ve kısa filmlerin gösteriminin yanı sıra 28 Eylül 18.00’de Mia Hansen-Løve ile sinema salonunda çevrimiçi ve canlı bir söyleşi gerçekleşecek.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

FİLM PROGRAMI

One Fine Morning / Güzel Bir Sabah, 2022

21 Eylül 2023, Perşembe Saat: 11.00
30 Eylül 2023, Cumartesi Saat:17.00
Fransa, İngiltere, Almanya
Oyuncular: Lea Seydoux, Pascal Greggory, Melvil Poupaud

Sandra serbest çevirmen olarak çalışan bekar bir annedir. Günlerini nörolojik hastalığı sebebiyle görme yetisini ve hafızasını kaybeden emekli felsefe profesörü babasına bakarak geçirir. Aşk hayatının geride kaldığını hissettiği bu dönemde eski arkadaşı ve evli olan Clement ile karşılaşır ve sevgili olurlar. Sandra, film boyunca bu karmaşık romantik ilişki de dahil sayısız zorlukla uğraşır ve her olayı sıradan bir metanetle atlatır. Güzel Bir Sabah, Lea Seydoux’nun göz dolduran performansı, aşk ve aile etrafında ördüğü duygusal ağla Hansen-Løve’ın filmografisinin zirvesindeki işlerden biri.

Bergman Island / Bergman Adası, 2021

23 Eylül 2023, Cumartesi Saat: 15.00
24 Eylül 2023, Pazar Saat:13.00
Fransa, Belçika, Almanya
Oyuncular: Vicky Krieps, Tim Roth, Mia Wasikowska

Her ikisi de film yapımcısı olan Chris ve Tony çifti, efsanevi yönetmen Bergman’ın yaşadığı, bazı ünlü filmlerini çektiği ve artık turistik hale gelen Farö adasına gelirler. Chris senaryosuyla uğraşırken Tony’nin çalışmaları sanatçı rezidansında kutlanmaktadır. Aralarında şefkatli bir yakınlık olmasına rağmen dile getirilemeyen bir rekabet de söz konusudur. Hayatla sanatın, gerçekle kurgunun, arzuyla kırılganlığın birbirine karıştığı bu otobiyografik film, muhteşem oyuncu kadrosu, melankolik ve keyifli tonuyla Hansen-Løve’ın kendinden emin yönetimini öne çıkarıyor.

Maya, 2018

28 Eylül 2023, Perşembe Saat: 11.00
30 Eylül 2023, Cumartesi Saat: 13.00
Fransa, Almanya
Oyuncular: Aarshi Banerjee, Roman Kolinka, Alex Descas

Gabriel, Orta Doğu’da çalışan 30 yaşında bir savaş muhabiridir. Suriye’de görev başındayken bir süre rehin alındıktan sonra serbest bırakılmıştır ve travma sonrası stres bozukluğu yaşamaktadır. Psikiyatristinin tavsiyesi üzerine çocukluğunu geçirdiği Goa’ya annesiyle görüşmeye gider. Ama orada vaftiz babasının üniversite çağındaki kızı Maya ile karşılaşır ve aralarında bir ilişki başlar. Acı tatlı bir aşk ve rehabilitasyon hikâyesi olan Maya, Hindistan’ın romantizmine teslim olmuş görselliği ve cazibeli karakterleriyle büyülü bir masal gibi.

Things to Come / Gelecek Günler, 2016

21 Eylül 2023, Perşembe Saat: 15.00
23 Eylül 2023, Cumartesi Saat:13.00
Fransa, Almanya
Oyuncular: Isabelle Huppert, Andre Marcon, Roman Kolinka

Mia Hansen-Løve, annesinin hayatından esinlenen bir hikâyeyi perdeye taşıyor. Usta oyuncu Isabelle Huppert’in canlandırdığı Nathalie, lisede felsefe öğretmenidir. Annesinin hastalığı, kariyerindeki engeller, evliliğindeki problemler gibi başına gelen bir dizi talihsiz gibi görünen olay aslında orta yaşlarını yaşamakta olan bu kadının özgürleşmesine giden yolu açacaktır. 2016 Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülünü alan filmde tanınmış düşünürlere referanslarla da karşılaşmak mümkün.

Eden, 2014

23 Eylül 2023, Cumartesi Saat:17.00
28 Eylül 2023, Perşembe Saat:15.00
Fransa
Oyuncular: Felix de Givry, Pauline Etienne, Vincent Macaigne

90’ların başından başlayarak Fransa’daki kulüp müziğinde 20 yıllık epik bir hikâyeyi takip eden filmin kahramanı Paul, elektronik rave’in hâkim olduğu Paris’te, daha duygusal tınlayan garage-house müziğini keşfeder ve çok sever. Kısa süre sonra arkadaşıyla DJ ikilisi Cheers’i kurar. Aynı dönem Daft Punk adlı başka bir grup da adından söz ettirmeye başlamıştır. Yönetmen, senaryoyu eski DJ ve kardeşi Sven ile yazmış olsa da otobiyografik bir tarih dayatmak yerine gençlik ateşini ve bu ateşin bedelini müzik ve melankoliyi kendine özgü bir ritimde miksleyerek anlatıyor.

Goodbye First Love / Elveda İlk Aşk, 2011

21 Eylül 2023, Perşembe Saat 17.00
24 Eylül 2023, Pazar Saat 17.00
Fransa, Almanya
Oyuncular: Lola Creton, Sebastian Urzendowsky, Magne-Havard Brekke

15 yaşındaki Camille ile Sullivan bir yaz tatilinde tanışır ve sevgili olurlar. Sullivan’ın Güney Amerika’ya gitmesiyle ilişki zorlu bir sınavdan geçer. Camille zamanla yaşadığı hayal kırıklığıyla başa çıkar, hatta yeniden bir ilişkiye girer. Sekiz yıl sonra, tam hayatını raya oturttuğuna inanırken Sullivan ile yine yolları kesişir. Gençlik aşkının karmaşıklığına, duygusal çalkantılarına odaklanan bu büyüme hikâyesi sıradan anları anlamlandırarak izleyiciyi duygusal bir yolculuğa davet ediyor.

Father of My Children / Çocuklarımın Babası, 2009

28 Eylül 2023, Perşembe Saat 13.00
30 Eylül 2023, Cumartesi Saat 15.00
Fransa, Almanya, Belçika
Oyuncular: Louis-Do de Lencquesaing, Chiara Caselli, Alice de Lencquesaing

Şirketi iflasın eşiğinde olmasına rağmen, genç yönetmenler ve hakkı teslim edilmemiş ustalarla yeni filmler çekmeyi sürdüren bağımsız yapımcı Gregoire Canvel’in karısı ve üç küçük kızıyla olan aile hayatı da gün geçtikçe batmaktadır. Yaşanan mesleki ve kişisel trajedinin ardından Gregoire’ın en büyük kızı Clemence, babasının geçmişini araştırarak hem uzun süredir gömülü olan sırları hem de ailesine ve filmlerine verdiği tutkulu sevginin kaynağını keşfeder. Çocuklarımın Babası ile Hansen-Løve, ilk filmini çekerken onu cesaretlendiren yapımcı Humbert Balsan’a saygı duruşunda bulunuyor.

All Is Forgiven / Her Şey Bağışlandı, 2007

21 Eylül 2023, Perşembe Saat 13.00
24 Eylül 2023, Pazar Saat 15.00
Fransa
Oyuncular: Marie-Christine Friedrich, Paul Blain, Constance Rousseau

Viyana’da başlayıp Paris’te biten film, yazar ve gizli eroin bağımlısı Victor, karısı ve küçük kızları Pamela etrafında gelişiyor. Ailesine ne kadar düşkün olsa da Victor’un bağımlılığına yenik düşmesiyle evlilik dağılıyor. Hikâye tam bu noktada 11 yıl ileriye sıçrayarak babasıyla yeniden bağ kurmaya çalışan artık ergenlik çağındaki Pamela’ya odaklanıyor. Hansen-Løve, bu ilk uzun metrajıyla sinemadaki zaman hissini, atmosfer yaratma becerisini ve ince üslubunu ortaya koyuyor, klişe anlatımdan kaçınarak yerleştikçe yıkıcı hale gelen duygusal bir ağırlık yakalıyor.

Saf Bir Ruh, 2004

23 Eylül 2023, Cumartesi Saat 17.00
28 Eylül 2023, Perşembe Saat 15.00
Fransa
Oyuncu: Isabelle Marchandier

Ocak ayında bir öğleden sonra çekilen film parkta yürüyüşe çıkmış Isabelle adlı bir kadına dair soyut ve şiirsel bir portredir.

[/box]

Mia Hansen-Løve İstanbul Modern Sinema’da 6 – Mia Hansen Love

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hobbit 2 Yeni Fragman Aksiyon Dolu! 7 – hobbit 2 desolation of smaug 01

Hobbit 2 Yeni Fragman Aksiyon Dolu!

Hobbit 2 Yeni Fragman! Üçlemenin ikinci filmi The Hobbit: The
The Invisible Man Filminden Yeni Poster 8 – The Invisible Man Gorunmez Adam

The Invisible Man Filminden Yeni Poster

28 Şubat 2020 tarihinde vizyona girecek olan Leigh Whannell filmi