Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor 1 – Mimaroğlu 2

Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor

23 Nisan 2020

İlhan Mimaroğlu belgeseli MİMAROĞLU dünya prömiyerini 25 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Visions du Réel’de online olarak yapıyor.

Elektronik müziğin öncülerinden, jazz müziğin efsanevi prodüktörlerinden biri olan İlhan Mimaroğlu hakkında yapılan ilk belgesel Mimaroğlu, dünya prömiyerini prestijli belgesel film festivali Visions du Réel’in Burning Lights isimli yarışma bölümünde yapıyor. Altmışların başında İstanbul’dan yola çıkıp New York’a yerleşen İlhan Mimaroğlu ve hayat arkadaşı Güngör Mimaroğlu’na, göçmenlik, politika ve sanat ekseninde odaklanan film, İlhan Mimaroğlu’nun 40 yıl boyunca kendi çektiği 8mm ve dijital görüntüler kullanılarak kurgulandı.

Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor 2 – Mimaroğlu 1

Yapımı yaklaşık iki buçuk yıl süren, Türkiye’nin yapım aşamasında en çok ödül ve fon almış belgesellerinden olan Mimaroğlu’nun yönetmenliğini Serdar Kökçeoğlu üstleniyor. Projenin ana yapımcılığını Türkiye’den Dilek Aydın (Heimatlos Films), ABD’den Esin Uslu ve ortak yapımcı olarak da S. Buse Yıldırım (Lita House of Productions) yapmakta. Berlin’de avangart filmlerin tanınan kurgucusu Eytan İpeker ile kurgulanan; ABD başkonsolosluğu, Antalya Film Forum, Yeni Film Fonu ve Audioban destekleriyle ve sayısız film ve müzik severin bağışlarıyla gerçekleştirildi.

The Wire dergisinin ünlü müzik kritiği David Toop, Suzanne Ciani, İdil Biret, Evin İlyasoğlu, Joe ve Julie Mardin, Kerem Görsev gibi dünyaca ünlü müzisyen ve sanatçıların yer aldığı filmin 500 kişiyle sınırlı online gösterimi İsviçre’de yaşayan seyirciler ve akredite endüstri üyeleri tarafından Visions du Réel’in sayfasından 25 Nisan-2 Mayıs arası izlenebilecek.

https://online.visionsdureel.ch/film/mimaroglu-the-robinson-of-manhattan-island/

Filmin güncel bilgilerinin ve bütün yolculuğuna ait fotoğrafların bulunduğu Instagram sayfası: www.instagram.com/mimaroglufilm

Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor 3 – Mimaroğlu 3

Mimaroğlu Dünya Prömiyerini Visions du Réel’de Yapıyor 4 – Mimaroğlu 4

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

"SÜRÜ" Yenilenmiş Haliyle İstanbul Film Festivali'nde! 5 – suru

“SÜRÜ” Yenilenmiş Haliyle İstanbul Film Festivali’nde!

Sürü, Groupama ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle restore edilerek sinemaya
La Jetee Yetim Kaldı! 6 – La Jetee 1962

La Jetee Yetim Kaldı!

Yönettiği filmler arasında La Jetee de bulunan Chris Marker'ın, 91.