Joko Anwar’dan: Modus Anomali / Cinnet (2012)

Film eleştirmenleri filmler hakkında ahkam keserken eleştirilerden bunalan sinemacılardan bazen şöyle bir serzeniş duyarız; “hadi sen çek de görelim bakalım!”

modus

Joko Anwar da öyle yapmış. Endonezyalı bir film eleştirmeni olan Joko Anwar, 2003 yılında çekilen The Gathering’in senaryosunu yazarak sinema kariyerine başladı. Yönetmenlik yaptığı ilk filmi Joni’s Promise ile büyük bir başarı yakalayan yönetmen, seyirci ve eleştirmen nezdinde başarılı olabilmiş bir sinemacı ve o tarihten beri sinema yapmaya devam ediyor.

Yönetmenin son filmi Cinnet/Modus Anomali, hakkında sürprizbozan/spoiler vermeden yazılabilecek bir film değil. Senaryonun gücüne yaslanan film, ani, keskin dönüşler ve pek çok şaşırtmaca içeriyor. Zayıf ve tuhaf bir İngilizce aksanıyla verilen oyunculuklara rağmen film kendini sonuna kadar izletiyor.

Görünüşte mutlu bir aile, stresli bir aile babası ve ormanda bir evde geçirilen haftasonu… bu anahtar kelimeler şimdiye kadar izlediğiniz kan revan filmlerden birini daha göreceğinizi düşündürebilir, ya da suyunun suyu bir The Shining denemesi daha… Gerçekten de korku/gerilim sinemasında şimdiye kadar denenmemiş bir şeyler yapmak oldukça zor. Bazı yönetmenler yeni meydan okumalarla karşımıza çıkmaya devam ediyor elbette… Cinnet, bu meydan okumalardan biri ve uluslararası başarısı sayesinde bir Amerikan yeniden çevrimi yapılacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Tabii filmde seyirciyi uyarmam gereken noktalar da var. Joko Anwar, tüm Asyalı sinemacıların yaptığı gibi, şiddeti perdede gösterme konusunda elini korkak alıştıran bir yönetmen değil. Film bir noktadan sonra bu konuda seyirciyi zorlamaya başlıyor. Bu yoğun şiddet gösterisi filmin yumuşak karnı olan zayıf oyunculuklar yüzünden zaman zaman gülünçleşiyor gerçi ama yine de sinemada kan görmekten çekinen seyircinin rahatsız olabileceği bir filmle karşı karşıyayız. Kendisinden önceki filmlerde ima edilen her şeyi burada tam kameranın önünde yapılırken izleyeceksiniz.

Cinnet, herkesin sevebileceği türden bir film değil ama meraklısı da çok sevecektir. İlk dakikadan itibaren seyirciyi meraklandırmaya ve son plana kadar şaşırtmaya devam ediyor. Son yılların en iyi ‘yazılmış’ filmlerinden biri… Bir kült olma potansiyeli taşıdığını bile iddia edebilirim. Tür takipçilerinin mutlaka görmesi gerekiyor.

Beyazperde sitesi için yaptığım kritik: http://www.beyazperde.com/filmler/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir