Citadel 1 – Citadel 2012 2

Citadel 2 – Citadel 2012 posterCitadel, Ciaran Foy tarafından yazılıp yönetilmiş olan İrlanda / İngiltere ortak yapımı bir film.

“Kapüşonlu yabani çocuklardan(!) oluşan bir çete, şehirde terör estirmektedir. Tommy’nin karısı bu çete tarafından öldürülür. Agorafobiden (açık alan korkusu) muzdarip Tommy, çetenin çocukları kaçırdığını öğrenir ve dinden dönmüş bir rahip ile işbirliği yaparak çocuğunu çetenin pençesinden kurtarmak için amansız bir mücadeleye girer.”

Bir ilk film olan Citadel’in başrollerinde Aneurin Barnard, James Cosmo, Wunmi Mosaku, Jake Wilson ve Amy Shiels var.

Galasını 2012 SXSW Film Festivali’nde yapan film, aynı festivalde Midnighter Audience Award’ın (geceyarısı seyirci ödülü) sahibi oldu.

Festival gösterimlerinden sonra olumlu eleştiriler alan film, fragmanından anlaşıldığı kadarıyla kendine distopik bir arka plan seçmeyi tercih etmiş. “Hoodie terror” ile “çocuk kaynaklı şiddet” alt türlerini kaynaştırıp distopik bir yol hikâyesiyle hayatta kalma mücadelesine odaklanacak gibi duruyor. İrlanda’dan çıkan korku gerilim filmlerine hep ekstra bir ilgim olmuştur. Nitekim zaten kısıtlı sayıda olan bu filmlerden bugüne kadar beni yüzüstü bırakan pek çıkmadı. Hemen hepsi belli bir seviyenin üzerine çıkmayı başaran yapımlar oldu. Aynı şekilde Citadel’den de umutluyum.

Citadel’in 2012 sonbaharında vizyona girmesi bekleniyor.

Citadel 3 – Citadel 2012 1

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

The Flash Yeni Fragman 4 – The Flash 2023 11

The Flash Yeni Fragman

DC Super Heroes evreninden The Flash, beyazperdede seyirci ile buluşmaya
Kore Filmi İntikam'dan Fragman! 5 – the witch still 3 cr

Kore Filmi İntikam’dan Fragman!

Aksiyon ve gizem türündeki Kore filmi "İntikam"dan fragman yayınlandı. Filmin