Pera Film'den Pjer Zalica Seçkisi: Zamanın İzleri 1 – Fuse 2003

Pera Film’den Pjer Zalica Seçkisi: Zamanın İzleri

2 Kasım 2023

Pera Film, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında Bosnalı ödüllü sinemacı Pjer Zalica’nın filmlerinden oluşan bir seçki hazırladı. Zamanın İzleri: Pjer Zalica film programı, Bosna savaşının coğrafyada yarattığı yakıcı etkilerin ve geçmişin yaralarının günümüzdeki izlerinin sinemasal bellekteki karşılığını arayan bir sanatçının eserlerine odaklanıyor. 4-19 Kasım arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek film programına, konser ve söyleşiler de eşlik edecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında hazırladığı Zamanın İzleri: Pjer Zalica film programıyla izleyiciyi Bosna sinemasını keşfetmeye davet ediyor. Bosnalı ödüllü senarist ve yönetmen Pjer Zalica’nın imzasını taşıyan beş filmden oluşan seçki, savaşın insan ve coğrafya üzerindeki etkilerini, yeniden canlanan anıları ve yüzleşmeleri konu ediniyor. Zamanın İzleri film programı kapsamında ayrıca sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde yönetmen Pjer Zalica ile söyleşi, klinik psikolog Meral Erten ile film analizi etkinliği ve Bosnalı müzisyenler Adis Sirbubalo ve Zanin Berbic eşliğinde bir konser düzenleniyor.

Bosna savaşı ve sonrasında insan manzaraları

Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan, gazeteci ve film tarihçisi François Chalais onuruna verilen özel ödüle layık görülen 1997 yılı yapımı Kusursuz Çember filmi, köylerindeki katliamdan kurtulduktan sonra teyzelerini aramak için Saraybosna’ya gelen iki kardeşe yardımcı olan ve çocukları savaşın dehşet verici atmosferinden korumaya çalışan şair Hamza’nın hikayesini işliyor.

Seçkide yer alan 2003 yapımı Yanan Ateş, savaşta ölen kardeşinin akıbetini öğrenmeye ve aklını kaybetmek üzere olan babasının acısını hafifletmeye çabalayan Faruk’un, ABD Başkanı Bill Clinton’ın destek amaçlı bölgeyi ziyaret edeceği haberinden sonra gelişen trajikomik hikayesini konu ediyor.

Pera Film'den Pjer Zalica Seçkisi: Zamanın İzleri 2 – Days and Hours 2004

Su tesisatındaki bir arızayla ilgilenmek üzere yaşlı akrabasının evine giden Bosnalı Fuke’nin hikayesine odaklanan 2004 yapımı Günler ve Saatler’de, geçmişe gömülen anıların yeniden gün yüzüne çıkması ve dağılan aile üyelerinin bu anılar sayesinde hatırlanması anlatılıyor.

2020 yapımı Odaklan Babaanne’de hikâye, Yugoslavya’da yaşayan geniş bir ailenin, ölüm döşeğindeki babaannelerinin etrafında bir araya gelmesini işliyor. Doktorların durumu hakkında söylediklerinin tersine günden güne iyiye giden babaannenin ve o dönemde babaannenin aksine ülkenin kaderinin değişeceğini anlatan film, savaşın başladığı 1992 yılının Nisan ayında gelişen olayları takip ediyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ise 10 yıl boyunca Almanya’da yaşayan ve babasına sürpriz yapmak için Bosna-Hersek’e dönen Armin’in, babasının gözaltına alındığını öğrenmesiyle gelişen olaylar işleniyor. 2022 yapımı film, Armin’in, babasının ve ailenin geçmişiyle ilgili suçlamalarla yüzleşmesini anlatıyor.

Pjer Zalica’yı, filmlerini ve sevdalinka müziğini yakından tanımak

Pera Film ve Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında gerçekleştirilen Zamanın İzleri: Pjer Zalica film programı paralelinde bir dizi etkinlik de düzenleniyor.

7 Kasım Salı günkü ilk etkinlikte, Bosna’nın halk müziği sevdalinkanın genç icracısı Zanin Berbic ve akordeon virtüözü Adis Sirbubalo sevdahtan caza uzanan yorumları ile İstanbullu dinleyiciyle bir araya geliyor.

Pera Film, Zamanın İzleri film programı kapsamında düzenlediği ikinci etkinlikte klinik psikolog Meral Erten’in film analizine ev sahipliği yapıyor. 10 Kasım Cuma günü Kusursuz Çember gösteriminin hemen ardından gerçekleşecek etkinlikte filme ait tüm detaylar ve yönetmenin bakış açısından anlatılmak istenenler irdenelecek.

Pera Film'den Pjer Zalica Seçkisi: Zamanın İzleri 3 – May Labor Day 2022

18 Kasım Cumartesi günü 1 Mayıs İşçi Bayramı film gösteriminin ardından, sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde Pjer Zalica ile bir söyleşi düzenleniyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşide izleyiciler; kısa filmlere, müzik videolarına ve sinema filmlerine imza atan, filmleri Locarno Film Festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen ve Avrupa Film Ödülleri’nde adaylıklar kazanan Saraybosna doğumlu yönetmen Pjer Zalica’yı yakından tanıma fırsatı buluyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Söyleşide Türkçe simültane çeviri yapılacaktır. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

Gösterim Programı

  • Kusursuz Çember (110’) | 4 Kasım Cumartesi, 15.00 | 10 Kasım Cuma, 19.00
  • Yanan Ateş (105’) | 5 Kasım Pazar, 15.00 | 17 Kasım Cuma, 21.00
  • Günler ve Saatler (94’) | 12 Kasım Pazar, 15.00 | 17 Kasım Cuma, 19.00
  • Odaklan Babaanne (92’) | 15 Kasım Çarşamba, 19.00 | 19 Kasım Pazar, 15.00
  • 1 Mayıs İşçi Bayramı (113’) | 8 Kasım Çarşamba, 19.00 | 18 Kasım Cumartesi, 15.00

Etkinlik Programı

  • Zanin Berbic ve Adis Sirbubalo Sevdalinka Konseri | 7 Kasım Salı, 20.00
  • Klinik Psikolog Meral Erten ile Film Analizi | 10 Kasım Cuma, 21.00
  • Yönetmen Pjer Zalica ile Söyleşi | 18 Kasım Cumartesi, 17.15

Pera Film'den Pjer Zalica Seçkisi: Zamanın İzleri 4 – Zamanin Izleri Pjer Zalica

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Naim ​22 Kasım’da Tüm Türkiye’de Gösterime Giriyor 5 – Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu 2

Naim ​22 Kasım’da Tüm Türkiye’de Gösterime Giriyor

Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatını
SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Sahipleri Açıklandı 6 – Zuhal Olcay

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Sahipleri Açıklandı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 52. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde