Pera Film’den Gelecek Hatıraları'na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde 1 – Dark City Gizemli Sehir 1998 1

Pera Film’den Gelecek Hatıraları’na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde

1 Şubat 2024

Pera Film, Gelecek Hatıraları sergisi kapsamında Yitik Zamanın Peşinde seçkisini izleyiciyle buluşturuyor. Wim Wenders, Chris Marker gibi usta yönetmenlerin yapıtlarının yer aldığı program 2-24 Şubat arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları (Pera Film), Pera Müzesi’nin güncel sergilerinden Gelecek Hatıraları paralelinde düzenlediği Yitik Zamanın Peşinde programında, geçmişte yaşadığı veya yaşadığını zannettiği anıların izini süren karakterlerin sıra dışı hikâyelerini izleyiciyle buluşturuyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda 2-24 Şubat arasında sinemaseverlere sunulacak seçkide, usta yönetmen Wim Wenders’in merakla beklenen yeni filmi Perfect Days / Mükemmel Günler (2023), Chris Marker’ın unutulmaz başyapıtı Sans Soleil / Güneşsiz (1983), bilimkurgu türünün kült yapımlardan Dark City / Gizemli Şehir (1998), Orhan Pamuk’un ünlü romanından uyarlanan Innocence of Memories / Hatıraların Masumiyeti (2015) ve 2023 Cannes Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanan Inside the Yellow Cocoon Shell / Altın Kozanın İçinde (2023) yer alıyor.

Orhan Pamuk’un romanından ilham alan belgesel

Pera Film’den Gelecek Hatıraları'na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde 2 – Innocence of Memories Hatiralarin Masumiyeti 2015

Yitik Zamanın Peşinde gösterim programı, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk’un çok satan romanı Masumiyet Müzesi’nden esinle hazırlanan Hatıraların Masumiyeti belgeseliyle başlıyor. Yönetmen Grant Gee’nin imzasını taşıyan Hatıraların Masumiyeti, İstanbul’da aşk, hafıza, hatıra temalarının iç içe geçtiği bir anlatıyı takip ediyor. Orhan Pamuk’un da anlatıcılardan biri olduğu 2015 yapımı belgesel, başkarakter Kemal’in yaşadığı tutkulu aşkın hatıralarını müzede sergilenen objeler aracılığıyla gözler önüne sererken tüm bu anıların yaşandığı şehrin hafızasının izlerini de sürerek geçmişle olan ilişkimizi sorguluyor.

Gizemli Şehir’in karanlık sırları

Pera Film’den Gelecek Hatıraları'na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde 3 – Dark City Gizemli Sehir 1998 2

Yönetmen koltuğunda Alex Proyas’ın olduğu Gizemli Şehir, film programının kült yapımlarından biri. Neo-noir ve bilimkurgu türlerini bir araya getiren film, gösterime girdiği dönemde farklı türleri cesurca harmanlayıp yeni bir füzyon yaratan pek çok eser gibi hak ettiği ilgiyi görmese de zaman içerisinde sadık bir hayran kitlesi yarattı. William Hurt ve Kiefer Sutherland gibi usta oyuncuların yer aldığı 1998 yapımı Gizemli Şehir, seyirciyi hafızasını kaybetmiş başkarakter John Murdoch’ın izinde gizemli şehrin karanlık sırlarını çözmeye davet ediyor.

Cannes’ın En İyi İlk Filmi

Pera Film’den Gelecek Hatıraları'na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde 4 – Inside the Yellow Cocoon Shell Altin Kozanin Icinde 2023

Yönetmen Thien An Pham’a 2023 Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülü getiren Altın Kozanın İçinde, Pera Müzesi’nde izleyici karşısına çıkıyor. Seyirciler filmde, korkunç bir trafik kazasının ardından annesiz kalan beş yaşındaki yeğeniyle trajik bir yolcuğa çıkan Thien’in, Vietnam’ın eşsiz manzaraları eşliğinde, hayatın ve varoluşun anlamını sorgulayışına tanık oluyor.

Geçmiş ve şimdiki zaman arasında: Güneşsiz

Pera Film’den Gelecek Hatıraları'na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde 5 – Sans Soleil Gunessiz 1983 Yitik Zamanin Pesinde

Yitik Zamanın Peşinde film programının dikkat çekici yapıtlarından biri de yönetmen Chris Marker’ın ünlü filmi Güneşsiz. İzleyiciyi mektup formunda anlatılan hikâyeler üzerinden Japonya, Gine-Bissau, İzlanda, Fransa gibi dünyanın farklı yerlerini keşfetmeye davet eden film, bir anlatıcının gözünden aktarılan kesitler aracılığıyla farklı kültürlerin tarihi ve gündelik yaşantısının ayrıntılarına tanık olmamızı sağlıyor. 1983 yapımı film, zaman ve hafıza kavramları odağında görsel imgelerin ve anıların nasıl birbiriyle iç içe geçtiğini, geçmişle şimdiki zaman arasındaki sınırların nasıl bulanıklaştığını sorguluyor.

Wenders’in yeni filmi iki ayrı seansla Pera Müzesi’nde!

Pera Film’den Gelecek Hatıraları'na Özel Seçki: Yitik Zamanın Peşinde 6 – Perfect Days Mukemmel Gunler 2023

Usta yönetmen Wim Wenders’in 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan yeni filmi Mükemmel Günler, Pera Müzesi’nde iki ayrı seansta sinemaseverlerle buluşuyor. Gündelik hayatta güzelliği bulmak üzerine dokunaklı ve şiirsel bir yapıt olarak tanımlanan, Japonya-Almanya ortak yapımı film, En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar ödülüne aday gösterildi.

Yitik Zamanın Peşinde film programı, 2-24 Şubat 2024 tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

Bu program kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir. Biletler Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.

Yitik Zamanın Peşinde Gösterim Programı

 • Hatıraların Masumiyeti (93’)
  2 Şubat Cuma, 19.00
  14 Şubat Çarşamba, 19.00
 • Gizemli Şehir (100’)
  3 Şubat Cumartesi, 16.00
  16 Şubat Cuma, 18.30
 • Altın Kozanın İçinde (178’)
  7 Şubat Çarşamba, 19.00
  18 Şubat Pazar, 15.00
 • Güneşsiz (100’)
  9 Şubat Cuma, 19.00
  24 Şubat Cumartesi, 16.00
 • Mükemmel Günler (123’)
  10 Şubat Cumartesi, 16.00
  21 Şubat Çarşamba, 19.00
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Büyükada'da Yazlık Sinema Keyfi Başlıyor! 7 – uskudar da yazlik sinema gunleri basliyor 1a413d4b205ec58174ef161634f024ad4

Büyükada’da Yazlık Sinema Keyfi Başlıyor!

Yazlık sinema keyfi başlıyor! Adalar Kent Konseyi’nde 29 Mayıs itibariyle
Killers of the Flower Moon Yeni Fragman 8 – Killers of the Flower Moon Dolunay Katilleri 2023 1

Killers of the Flower Moon Yeni Fragman

Martin Scorsese imzalı Killers of the Flower Moon / Dolunay