Pera’dan Yol Filmleri Seçkisi: Bir Yolculuktan Hatıralar 1 – I Travel Because I Have to I Come Back Because I Love You 2009

Pera’dan Yol Filmleri Seçkisi: Bir Yolculuktan Hatıralar

2 Şubat 2020

Pera Film, yılın ilk programında yer yer ürpertici, yer yer de yalnızlık duygularını açığa çıkaran ilginç yol hikâyelerini konu ediniyor. Pera Müzesi’ndeki Bir Yol Öyküsü sergisine paralel olarak sunulan Bir Yolculuktan Hatıralar film seçkisinde, yola çıkma haline ve yoldayken dönüşen duygulara odaklanan beş uzun metraj film yer alıyor.

Pera Müzesi Film Programları, Bir Yol Öyküsü sergisinden ilhamla hazırladığı Bir Yolculuktan Hatıralar başlıklı programla bu kez sinemaseverleri yol filmleri türünün unutulmazları ve son örnekleriyle buluşturuyor. Gösterimi 05 Şubat-01 Mart 2020 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz gerçekleştirilecek seçki, ABD, İngiltere, İtalya, İran, Brezilya yapımı beş uzun metraj filmden oluşuyor.

Pera’dan Yol Filmleri Seçkisi: Bir Yolculuktan Hatıralar 2 – Badlands 1973

Programın en güçlü yapımlarından biri, seri katil Charles Starkweather’ın gerçek hikâyesine dayanan, Terrence Malick’in ilk uzun metraj filmi Kanlı Toprak. 1950’lerin South Dakota eyaletinde geçen bu hikâye, 15 yaşındaki dalgın ve hayalperest Holly ile James Dean’e benzeyen 25 yaşındaki psikopat yönelimli çöpçü Kit’in âşkını ve onların, Amerika’nın orta batısının çorak arazilerinde polisten kaçarken nasıl ortalığı kana buladıklarını anlatıyor. Ünlü yönetmenler Ermanno Olmi, Abbas Kiarostami ve Ken Loach’un, Orta Avrupa’dan Roma’ya uzanan bir yolculuk sırasında gerçekleşen iç içe geçmiş üç hikâyeyi anlatmak için güçlerini birleştirdikleri Biletler’de ise izleyiciler, bir tren yolculuğunun birçok insan için değişimin fitilini nasıl ateşleyebileceğine tanık oluyor. Ayrıcalığı, dışlanmayı ve tek bir biletin değerinin gerçekliğini ele alan film; yaşı geçkin bir iş adamının, üç İskoç delikanlısının ve genç bir adamın başından geçen aşk, şans ve fedakârlık hikâyelerini beyazperdeye taşıyor.

Aşk, macera, yalnızlık ve müzikle dolu yol öyküleri

Yollardayım Çünkü Mecburum, Geri Geliyorum Çünkü Seni Seviyorum; bir inceleme gezisi için Brezilya’nın kuzeydoğusundaki yarı kurak ve izole bir bölgeye gönderilen jeolog José Renato’nun ziyaret ettiği mekânlarda boşluk, terk edilme ve yalnızlık duygularıyla yüzleşmesini en çarpıcı biçimde izleyiciye aktarıyor. Üç grup, altı şehir, nostaljik bir tren ve raylarda binlerce kilometre ile müzikal bir yolculuğu perdeye yansıtan Big Easy Express ise Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Old Crow Medicine Show ve Mumford & Sons adlı müzik gruplarının Amerika turnesini belgeliyor. Film seçkisinde ayrıca aile içi şiddet ve yoksulluktan ibaret hayatını ani bir kararla geride bırakan 18 yaşındaki Star’ın, dergi aboneliği satan bir gruba eklenerek çıktığı uzun yolculuğu anlatan, çoğu eleştirmeni kendine hayran bırakmış 2016 yapımı American Honey de yer alıyor.

Bu program kapsamındaki gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabidir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Bir Yolculuktan Hatıralar Gösterim Programı

5 Şubat Çarşamba
  • 19.00 Kanlı Toprak (94′)
8 Şubat Cumartesi
  • 15.00 Biletler (115′)
9 Şubat Pazar
  • 15.00 Big Easy Express (67′)
14 Şubat Cuma
  • 19.30 American Honey (162′)
16 Şubat Pazar
  • 15.00 Yollardayım Çünkü Mecburum, Geri Geliyorum Çünkü Seni Seviyorum (71′)
19 Şubat Çarşamba
26 Şubat Çarşamba
  • 19.00 Yollardayım Çünkü Mecburum, Geri Geliyorum Çünkü Seni Seviyorum (71′)
28 Şubat Cuma
  • 19.30 American Honey (162′)
29 Şubat Cumartesi
  • 15.00 Big Easy Express (67′)
1 Mart Pazar
  • 15.00 Biletler (115′)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pixels: 8 Bit Oyunlar Dünyaya Saldırıyor! 3 – pixels

Pixels: 8 Bit Oyunlar Dünyaya Saldırıyor!

Uzaylılar, klasik video oyunlarının yayınlarını görürler ve kendilerine karşı bir
159. Radyo ODTÜ Özel Gösterimi: Joker 4 – Joker 06

159. Radyo ODTÜ Özel Gösterimi: Joker

2 Ekim'de gerçekleşecek Özel Gösterim: Joker için davetiye kazanma şansı