Brad Anderson'dan The Call Mart Ayında Sinemalarda 1 – the Call 1

Brad Anderson’dan The Call Mart Ayında Sinemalarda

25 Şubat 2013

the Call posterSenaryosunu Richard D’Ovidio’nun yazdığı 2013 yılı ABD yapımı The Call filminin yönetmen koltuğunda ise Brad Anderson oturuyor.

“Emektar 911 operatörü Jordan Turner, henüz kaçırılmış bir kız tarafından aranır. Bir süre sonra kızı kaçıranın daha önce karşılaştığı başka bir vakadaki katil ile aynı kişi olduğunu anlar. Kızın hayatını kurtarabilmek için geçmişinde acı bir şekilde yer etmiş katil ile yüzleşmek zorunda kalır.”

Yönetmen Anderson, ilk olarak Session 9 (2001) ile dikkatimi çekti. Klişelerden uzak duran yapısı ve uzun süre başarıyla koruduğu gergin atmosferi ile gözden kaçması pek mümkün olmayan bir film idi. Hemen akabinde gelen The Machinist (2004) ve Transsiberian (2008) gibi kalburüstü yapımlar ile en sevdiğim yönetmenlerden biri haline geldi. Çektiği sinema filmleri arasında kalan boş(!) zamanlarında dizi yönetmenliğine soyunan Anderson’ın dahil olduğu dizilerden bazıları şöyle: The Killing (2 bölüm), Alcatraz (1 bölüm), Person of Interest (1 bölüm), Boardwalk Empire (2 bölüm), Rubicon (1 bölüm), Fringe (16 bölüm), Surface (1 bölüm), Fear Itself (1 bölüm), Masters of Horror (1 bölüm). Zaten kısıtlı sayıda takip ettiğim dizilerin neredeyse hemen hepsinde en az bir bölüm yöneten Anderson, 2010 yılında, neden bulaştığına hala anlam veremediğim Vanishing on 7th Street’i yönetti.

Şimdi ise The Call ile tekrar sinema diyen Anderson, bu sefer daha rahat izlenecek, izlerken kimseyi zora sokmayacak, izle-unut tadında bir gerilime imza atmış gibi duruyor. The Call, fragmandan edindiğim ilk izlenime göre, bana biraz rahmetli Tony Scott’un filmlerini anımsattı.

Oyuncu kadrosunda Halle Berry, Abigail Breslin, Justina Machado, Tara Platt, Evie Thompson, David Otunga, Michael Linstroth, Michael Eklund ve Morris Chestnut gibi isimler yer alıyor. Halle Berry bir yana, ben en çok, The Divide’daki etkili oyunculuğu ile kendine hayran bırakan Michael Eklund’un performansını merak ediyorum.

The Call, ABD’de 15 Mart’ta gösterime girecek.

the Call 1

the Call 2

the Call 3

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

MEGAN Fragman 2 – MEGAN 2

MEGAN Fragman

MEGAN filminin ilk fragmanı yayınlandı. MEGAN, 13 Ocak 2023'te sinemalarda!
2014 Bilim Kurguları 3 – Interstellar

2014 Bilim Kurguları

2014 Bilim Kurguları: Bu yıl bilim kurgu açısından zengin bir