Kanada Yapımı Bilim Kurgu/Aksiyon: The Colony 1 – the colony poster

Kanada Yapımı Bilim Kurgu/Aksiyon: The Colony

22 Mart 2013

the colony posterYönetmenliğini Jeff Renfroe’nun yaptığı The Colony, yaklaşık 16 milyon dolarlık bütçeye sahip Kanada yapımı bir bilim kurgu/aksiyon. Gelecekteki olası bir Buz Çağı’nda geçen filmde, donmuş yeryüzünün altında kurdukları kolonilerde hayatta kalmaya çalışan insanların hikâyesi anlatılıyor.

“Kısıtlı yiyecek kaynakları, salgına dönüşme tehlikesi olan hastalıklar ve iç çatışmalar ile zaten yeterince problemli günler geçiren 7 numaralı koloni sakinleri, kendileri dışında varlığından haberdar oldukları tek yaşayan topluluk olan 5 numaralı koloni ile iletişimi kaybedince endişelenirler. Koloni 7’nin lideri Briggs (Laurence Fishburne), bir ekip kurarak ne olduğunu araştırmak üzere diğer koloniye gitmeye karar verir. Briggs’in kararına katılmayan eski silah arkadaşı Mason’ın (Bill Paxton) koloninin iyiliği için farklı fikirleri vardır. Briggs iki gönüllüyü yanına alarak yola çıkar. Hedeflerine vardıklarında Doğa Ana’dan daha tehlikeli bir tehdit ile karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu tehlike ile savaşarak, belki de insanlığın son kalesi olan Koloni 7’yi savunmak zorundadırlar.”

Yönetmen Renfroe son yıllarda televizyon dizi ve filmlerine ağırlık vermiş. Hâlbuki İzlandalı sinemacı Marteinn Thorsson ile beraber yazıp yönettiği One Point O (2004) çok kötü bir ilk film değildi. (Bu arada adı geçmişken Thorsson’un Rokland (Stormland, 2011) isimli filmini, farklı lezzette bir komedi arayışında olan sinefillere tavsiye ederim.) Hatta bir sonraki filmi Civic Duty (2006) ile İslami terör ve batıda yaşayan Müslümanlar gibi hassas konuları kurcalayan başarılı bir işe imza atmıştı. Uzun televizyon arasından sonra The Colony ile tekrar sinema filmi çekmeye soyunan Renfroe’nun filmografisine bakıldığında, şu ana dek yönettiği en iddialı yapımın The Colony olduğu rahatça görülüyor. Bakalım bu ağır yükün üstesinden gelebilecek mi?

Laurence Fishburne, Kevin Zegers ve Bill Paxton’ın başrollerde olduğu The Colony, 12 Nisan tarihinde ABD’de ve Kanada’da gösterime girecek.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Aquaman ve Kayıp Krallık İlk Fragman 2 – Aquaman and the Lost Kingdom Kayip Krallik 2023 1

Aquaman ve Kayıp Krallık İlk Fragman

Aquaman and the Lost Kingdom / Aquaman ve Kayıp Krallık
Chinese Zodiac ya da CZ12 Aralık'ta Geliyor 3 – Chinese Zodiac 01

Chinese Zodiac ya da CZ12 Aralık’ta Geliyor

Chinese Zodiac, çok sevdiğimiz Jackie Chan tarafından yazılıp yönetilmiş olan