Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin! 1 – ulas isiklar

Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin!

26 Şubat 2024

Doç. Dr. Ulaş Işıklar’ın akademik sinema incelemesi/biyografik anı türündeki Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin! adlı yeni kitabı, 2024 Şubat ayı itibarıyla Doruk Yayınları etiketiyle yayımlandı.

İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV (İngilizce) Bölümü’nde öğretim üyesi olan yazar Ulaş Işıklar, bu kitabında Zeki Demirkubuz filmlerinin felsefi analizlerinin yanı sıra, doktora tezi yazım aşamasındaki tanışmalarından başlayarak kendisiyle birlikte geçirdiği kimi zamanların anlatımına da yer veriyor. Böylece, auteur bir yönetmenin sadece filmlerinden değil, o filmlerin yaratıcısı olarak bizatihi kendisinin yaşam serüveninden bazı kesitler aktarılıyor.

Felsefi bağlam olarak nihilizm olgusunu temel aldığı çözümlemelerinde Işıklar, yönetmenin özellikle Yazgı, Bekleme Odası ve Bulantı filmlerine odaklanırken, filmografisinin diğer parçalarını da yine varoluşçu felsefi kanon çerçevesinde irdeliyor. Bu doğrultuda, başta Nietzsche olmak üzere, Cioran, Deleuze, Camus ve Sartre gibi düşünürlerin felsefi öğretilerinden yararlanıyor.

Zeki Demirkubuz’un daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış röportajının olduğu bölüm ise bir yandan film analizlerinin bütüncüllüğüne katkı sağlarken, aynı zamanda “biyografik” akışı da destekliyor. Yazar Ulaş Işıklar ile Zeki Demirkubuz’un çeşitli yer ve zamanlarda çekilmiş fotoğraflarını içeren sayfalar da aynı noktayı güçlendiren bir diğer unsur olarak göze çarpıyor.

Ulaş Işıklar’dan Yeni Kitap: Demirkubuz Yolu Yok… Çekeceksin! 2 – Demirkubuz Yolu Yok Cekeceksin kapak

Yazar: Ulaş Işıklar
Doruk Yayınları – İstanbul – Şubat, 2024
ISBN: 978-625-6898-50-9
Sertifika No: 48083
Yayıma Hazırlayan: Niyazi Koçak
Kapak Tasarımı: Doruk Can Koçak
Sayfa Tasarımı: Fatma İrem Erol

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Fatih Danacı İmzalı Dolunay Öyküleri Raflarda 3 – dolunay öyküleri banner 2

Fatih Danacı İmzalı Dolunay Öyküleri Raflarda

Öteki Sinema yazarlarından Fatih Danacı yeni kitabı Dolunay Öyküleri ile
Ertan Tunç İmzalı Yeni Bir Sinema Kitabı Raflarda 4 – Klaket

Ertan Tunç İmzalı Yeni Bir Sinema Kitabı Raflarda

Türk Sinemasının ekonomik yapısını, üretim ve dağıtım süreçlerini mercek altına