Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları

80’li yıllar geldiğinde Yeşilçam açısından işler iyi gitmiyordu. Sinemalar ya yerli seks filmlerini oynatıyor (artık hafif meşrep seks komedileri değil sert seks filmleri gösterilmeye başlanmıştı) ya da İtalya, Hong Kong ve Filipinler üzerinden gelen ucuz dövüş ve bilim kurgu filmleri ile seyirci tavlamaya çalışıyordu. Ciddi! sinemacı takımı kadın cinselliği üzerine aydın işi seks filmleri çekme gayretindeyken Çetin İnanç gibi ısrarlı avantürcüler Eski gösterişli günlerini aratırcasına ucuz işlerle kendilerine salon arıyorlardı.

İşte bu ortamda Nihat Yiğit, Sönmez Yıkılmaz ve Serdar gibi yeni avantür yetenekleri çoğu Çetin İnanç yapımlarında olmak üzere kendilerine şöhret aradılar. Sönmez Yıkılmaz 70’li yıllardan beri yakın dostu Yadigar Ejderle birlikte avantür filmlerinin gedikli dayak yiyeniydi. (bence hayatının rolü, kendini oynadığı, Muhsin Bey filminde merdivende vucut çalışan ve kira zamanı geldiğinde madamı ikna etmek zorunda kalan figürandır.) Nihat Yiğit ise o dönemin popüler bir uzakdoğu sporları uygulayıcısıydı (daha sonra kendi icadı olan Soyokan dövüş stilinininde kurucusu olarak ünlenecektir) Serdar hakkında ise ne yazıkki hiç bir bilgiye sahip değilim, zaten Serdar’ın filmlerinde asıl ilginç olan partneri Filiz Taçbaş’ın (şu an arka sokaklarda oynuyor) buram buram 80’ler kokan ölçülü cinselliği olmuştur.

Sönmez Yıkılmaz “Ramo” gibi doğrudan video piyasası için yapılmış filmlerinde görüldüğü üzere direkt bir Rambo klonuydu. Nihat Yiğit ise Bruce Lee‘ye hem fizik hemde aldığı kaşlarınında etkisiyle olsa gerek simaen aşırı benziyor (çoğu Hong Konglu Bruce klonundan daha fazla!) ve filmlerinde dövüş stili ve jest-mimik olarak Lee’yi taklit ediyordu. Serdar’da ise hem Rambo Hem de Mad Max özentisi hakimdi ve afişlere de bu tema yansımıştı. Sıfır bütçeli filmlerde de olsa bir dönem başrol oynama şansı yakalamış bu üç Yeşilçam emektarının filmlerine ait afişleri “Öteki Sinema” olarak gururla takdim ederiz: Türk Bruce Lee ve Rambo Klonları!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir