10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 1 – 10 Bogazici Film Festivali oduller

10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu

29 Ekim 2022

21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşan 10. Boğaziçi Film Festivali’nin, 28 Ekim akşamı gerçekleştirilen ödül töreninde Altın Yunus ödülünü alanlar belli oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, VakıfBank’ın Ana Sponsorluğu, TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 10. Boğaziçi Film Festivali, 28 Ekim Cuma günü AKM Tiyatro Salonu’ndaki ödül töreniyle sona erdi.

Törende Selcen Ergun’un yönettiği Kar ve Ayı, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100 bin TL değerindeki Altın Yunus ödülünü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Youssef Chebbi’nin Ashkal filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’ın destek vereceği projeler de belli oldu. Törenin sunuculuğunu ise Korhan Abay üstlendi.

Film ekipleri, davetliler ve basın mensuplarının katılım gösterdiği törenin açılış konuşmasını Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer yaptı. Şanlıer, “Festivalimiz bu yıl 10. yaşına girdi. Kısa sürelerde çok büyük başarılar elde etti” diye konuştu.

Ildiko Enyedi’ye Onur Ödülü

10. Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış töreninde On Body and Soul, My Twentieth Century, The Story of My Wife filmlerinin Macar senarist ve yönetmeni Ildiko Enyedi’ye Onur Ödülü verildi.

10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 2 – Ogun Sanlier Ildiko Enyedi

Enyedi’ye ödülünü Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer takdim etti. Ödülü kabul eden, sıradan insanların hayatına sıra dışı dokunuşlar sunan yönetmen Ildiko Enyedi ise ödül için teşekkür ederken, “Çok inişli çıkışlı ve düzensiz kariyerimin bir parçasını vurguladığınız için ayrıca teşekkür ederim. Bunun bir son olmadığına inanıyorum. Çünkü film çekmeyi seviyorum. Daha fazla film için benim adıma umutlu olun” diye konuştu.

En İyi Yerli Film Kar ve Ayı

Başkanlığını yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı ve Cannes Film Festivali’nin Film Departmanı Direktörü ve Festival Direktör Yardımcısı Christian Jeune, yapımcı Zeynep Atakan, yönetmen Biket İlhan, yazar ve antropolog Irmak Zileli’den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, Selcen Ergun’un yönettiği Kar ve Ayı’yı yılın en iyi yerli filmi seçti.

10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 3 – selcen ergun

Semih Kaplanoğlu, jürinin gerekçesi olarak, “Eserlere; bir yönetmenin ilk filmi ya da tecrübeli bir yönetmenin filmi anlamında değil, söz konusu eserin bir senaryoyu, bir hikayeyi nasıl anlattığı yönünde baktık. Sinemanın ham maddesi zamanın nasıl kullanıldığına, oyuncuların karakterleri vasıtasıyla insan ruhunun labirentlerinde nasıl yürüdüklerine, senaryonun kurgu marifeti ile gönüllerin ardını nasıl inşa ettiğine dikkat kesildik. Gördük ki, bir filmdeki yoğun ve benzersiz sinematografik an, o filmin taşıdığı bütün kusurları örtecek kadar etkileyici olabiliyor. Ya da birey gibiymiş gibi görünen vicdani bir hesaplaşma ucuz sloganlara ve nefrete başvurmadan, sanatımızın tüm incelikleriyle anlatıldığında, sadece o bireye değil hepimize ve fahri travmalarımıza açıklık getiriyor” ifadelerine yer verdi.

Ödülünü Jüri Başkanı Semih Kaplanoğlu’ndan teslim alan Selcen Ergun, “Film yapmak çok güç bir şey. İlk film yapmak daha da güç bir şey. Bir kadın olarak ilk filmi yapmak çok daha güç bir şey. Bunu bütün bu süreçte anladım. Ama şunu da anladım, böyle en zor zamanlarımızda mutlaka böyle birileri omzunuzdan tutuyor, yanınızda duruyor. O yüzden daha çok insanın emeği, çabası var bu filmde” diye konuştu.

Festivalde Özcan Alper, Karanlık Gece filmiyle En İyi Yönetmen ödülünü kazanırken, Selcen Ergun ve Yeşim Aslan ise Kar ve Ayı filmiyle En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. Merve Dizdar, Kar ve Ayı filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülü ve Berkay Ateş, Karanlık Gece filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

En İyi Senaryo ödülünü alan Yeşim Aslan, “Her yazarın hayalidir bağımsız film yapmak. Bu fırsatı verdiği için yönetmenimize çok teşekkür ederim” dedi. Selcen Ergun ise “İki genç kadın olarak sakinlikle yazdık filmi. Seyirciyi okumaya çağıran bir film oldu” diye konuştu. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Merve Dizdar, “Öncelikle jüri üyelerimize ve ekibime çok teşekkür ederim. Sanatsız hiçbir günümüz geçmesin” dedi. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Berkay Ateş de “Yönetmenime, ekibimiz ve filmin güzelliği için emek veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünün sahibi de Kar ve Ayı filmiyle Florent Herry‘nin oldu. Ödülü alan Herry, “Bu kadar güzel bir hikayeyi çekmek benim için çok güzeldi” dedi. En İyi Kurgu ödülünün sahibi ise Kar ve Ayı filminden Çiçek Kahraman oldu.

Yapımcı ve yönetmenler Osman Subaşı, Ramazan Arman ve Sevinç Gül Akdere’den oluşan FİYAB (Film Yapımcıları Meslek Birliği) jürisi Eflatun filmi ile Cüneyt Karakuş’u FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü’ne layık gördü.

Yönetmenler Raşit Çelikezer, Aydın Sayman ve Kubilay Erkan Yazıcı’dan oluşan FİLM-YÖN (Film Yönetmenleri Derneği) jürisi, bu yıl Oğuzhan Tercan adına verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülüne Karanlık Gece filmiyle Özcan Alper’i layık gördü.

10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 7 – Ozcan Alper

Ayrıca, yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla bu yıl Akli Film’in katkılarıyla verilen 50 bin TL’lik En İyi İlk Film Ödülü, Ümran Safter’in yönettiği Kabahat’in oldu. Safter, kabul konuşmasında, “Jüriye ve festivalin tüm emekçilerine teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) jürisi, sinema araştırmacısı Agah Özgüç anısına bu yıl ilk kez verdiği SİYAD Ödülü’ne Bir Umut filmiyle Ümit Köreken’i layık gördü.

Uluslararası Uzun Metraj En İyi Film Ashkal

Nashen Moodley, Urszula Antoniak, Nenad Dukic, Jan Jilek ve Prof. Dr. Şükrü Sim’den oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi ise 50 bin TL değerindeki Altın Yunus ödülünün sahibini yönetmen Youssef Chebbi’nin Ashkal filmi olarak belirledi. Yarışmada, Six Weeks filmindeki rolüyle Katalin Roman En İyi Kadın Oyuncu, Love Dog filmindeki rolüyle John Dicks de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 8 – Michal Blasko

Yarışmada, A Long Break filmi ile Davit Pirtskhalavat, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi tarafından En İyi Yönetmen seçildi. Jüri Özel Ödülü ise Victim filmiyle Michal Blasko’ya gitti.

Sinema yazarları Rıza Oylum, Sergey Lavrentiev ve Ştefan Dobroiu’dan oluşan FEDEORA (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) jürisi bu yıl ilk kez verilen FEDEORA Ödülü’ne Michal Blasko’nun Victim filmini layık gördü. Ödülü takdim eden Rıza Oylum, bu ödülün Türkiye’de ilk kez Boğaziçi Film Festivali kapsamında verildiğini ifade etti.

Ulusal Belgesel ve Kısa Film Ödülleri de Sahiplerini Buldu

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Aslı Akdağ, Murat Pay ve Selin Şenköken’den oluşan jüri üyeleri, Ulusal Belgesel Yarışması’nda En İyi Ulusal Belgesel Film ödülünü Mahmut Fazıl Coşkun’un Crossroads filmine verdi. Ulusal Belgesel Film Jüri Özel Ödülü ise Gülben Arıcı’nın Keneddy’nin Doğuşu filminin oldu.

10. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunuslar Sahiplerini Buldu 9 – Mahmut Fazil Coskun Bulut Reyhanoglu

Emre Kayiş, Samir Karahoda ve Sofia Bohdanowicz’den oluşan Ulusal Kısa Kurmaca jürisi, Ahmet Uluçay Büyük Ödülü’nü Ice Merchants filmiyle Joao Gonzalez’e verirken, En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film ödülü Barış Kefeli ve Nükhet Taneri’nin Ben Tek Siz Hepiniz filminin oldu. En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film ödülü Anna Fernandez De Paco’nun I Didn’t Make It to Love Her filminin oldu. İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü’ne ise Kasım Ördek’in Birlikte, Yalnız filmi layık görüldü.

Bosphorus Film Lab Kazananları Açıklandı

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Film Lab’in kazananları da gecede belli oldu.

Pitching Platformu’nda Avital Bekerman, Faruk Güven ile Gyda Velvin Myklebust’tan oluşan jüri üyeleri sekiz projeyi değerlendirdi. Pitching Platformu’nda TRT Ortak Yapım Ödülü yapımcılığını Yeşim Aktaş ve yönetmenliğini Yeşim Tonbaz’ın yaptığı Hacer adlı projeye giderken, Postbıyık Renk Düzenleme ödülü de yapımcılığını Yelin McKay ve yönetmenliğini Ömer Sami Ciminli’nin yaptığı Rüzgarla Beraber projesine verildi.

Work in Progress’te Geremia Biagiotti, Serdar Can ile Yohann Cornu’dan oluşan jüri üyeleri sekiz projeyi değerlendi. Work in Progress kategorisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, yapımcılığını Halil Kardaş ve yönetmenliğini Murad Zaloğlu’nun yaptığı Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok adlı projenin olurken, CGV Mars Film Dağıtım Ödülü ise yapımcılığını ve yönetmenliğini Vuslat Saraçoğlu’nun yaptığı Bildiğin Gibi Değil adlı projeye verildi.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

10. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film: Kar ve Ayı (Selcen Ergun)
 • En İyi İlk Film: Kabahat (Ümran Safter)
 • En İyi Yönetmen: Özcan Alper (Karanlık Gece)
 • En İyi Senaryo: Selcen Ergun ve Yeşim Aslan (Kar ve Ayı)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar (Kar ve Ayı)
 • En İyi Erkek Oyuncu: Berkay Ateş (Karanlık Gece)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry (Kar ve Ayı)
 • En İyi Kurgu: Çiçek Kahraman (Kar ve Ayı)
 • FİYAB En İyi Yapımcı: Eflatun (Cüneyt Karakuş)
 • FİLM-YÖN En İyi Yönetmen: Özcan Alper (Karanlık Gece)
 • SİYAD Ödülü: Bir Umut (Ümit Köreken)

ULUSLARARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film: Ashkal (Youssef Chebbi)
 • En İyi Yönetmen: Davit Pirtskhalavat (A Long Break)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Katalin Roman (Six Weeks)
 • En İyi Erkek Oyuncu: John Dicks (Love Dog)
 • Jüri Özel Ödülü: Victim (Michal Blasko)
 • FEDEORA Ödülü: Victim (Michal Blasko)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Belgesel: Crossroads (Mahmut Fazıl Coşkun)
 • Jüri Özel Ödülü: Kennedy’nin Doğuşu (Gülben Arıcı)

KISA FİLM YARIŞMASI

 • Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Ice Merchants (Joao Gonzalez)
 • En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film: Ben Tek Sizsiniz (Barış Kefeli, Nükhet Taneri)
 • En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film: I Didn’t Make It to Love Her (Anna Fernandez De Paco)
 • İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: Birlikte, Yalnız (Kasım Ördek)

BOSPHORUS FİLM LAB

Pitching Platformu

 • TRT Ortak Yapım Ödülü: Hacer
  Yönetmen: Yeşim Tonbaz
  Yapımcı: Yeşim Aktaş, Yeşim Tonbaz
 • PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Rüzgarla Beraber
  Yönetmen: Ömer Sami Ciminli
  Yapımcı: Yelin McKay

Work in Progress Platformu

 • T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü: Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok
  Yönetmen: Murad Zaloğlu
  Yapımcı: Halil Kardaş
 • CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Bildiğin Gibi Değil
  Yönetmen ve Yapımcı: Vuslat Saraçoğlu

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

5. Malatya Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu 10 – 5 Malatya Film Festivali

5. Malatya Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

5. Malatya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu! Geceye damgasını vuran
11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı 11 – Bengi Semerci

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, Şişli Belediyesi Nazım