30. Altın Koza'nın Onur Ödülleri Açıklandı 1 – Cihan Unal

30. Altın Koza’nın Onur Ödülleri Açıklandı

18 Temmuz 2023

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bu yılki onur ödülleri, Cihan Ünal ve Perran Kutman’a veriliyor.

Bu yıl, 30.’su düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 18-24 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 30.’su düzenlenen festivalin bu yılki onur ödülleri, 60 yılı aşkın süredir sanat dünyasında derin izler bırakmış, Türk sinemasının ve tiyatrosunun usta isimleri Cihan Ünal ve Perran Kutman’a veriliyor.

Altın Koza’nın bu yılki onur ödülleri

30. Altın Koza'nın Onur Ödülleri Açıklandı 2 – Cihan Unal

Ortaokul ve lise döneminde Çocuk Saati adlı radyo programı ve çocuk tiyatrolarıyla sahneye adım atan,1962 yılında Ankara Halkevi’nde tiyatro kurslarına katılarak burada oyunculuk yapan, Suat Taşer’in yönettiği Öteye Doğru adlı oyunda başrolde oynayarak 1964 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazanan, Tiyatro Bölümü yüksek kısmından mezun olduktan sonra ve aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak göreve başlayan, sinema kariyerine ise ilk kez 1971 yılında Damdaki Kemancı filmiyle başlayan, Ankara Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümünde, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde, 1999 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde oyunculuk ve diksiyon derslerine girdikten sonra 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitim vererek 2001’de aynı okulda Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı olan, öğretim görevlisi olarak diksiyon, mimik, rol ve sahne derslerine giren, 1982 yılında Londra’ya giderek burada eğitim görmesinin yanı sıra misafir hocalık yapan, 1992 British Council ve Royal Shakespeare Company’nin davetlisi olarak burada ses ve nefes seminerlerine katılan, halen Tiyatro İstanbul bünyesinde oyunculuk çalışmalarına ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanlığı ile öğretim görevliliğine devam eden, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde, diksiyon, spikerlik ve sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk eğitimleri veren usta isim Cihan Ünal,

İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1967’de Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sahneye çıkan, ilk sinema deneyimini 1972’de yönetmenliğini Nejat Saydam’ın yaptığı Şehvet Kurbanı adlı filmle 30. Altın Koza'nın Onur Ödülleri Açıklandı 3 – Perran Kutmanyapan, Türk sinemasının klasikleri içinde sayılan Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner, Ne Olacak Şimdi?, Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk, Bülbül Ailesi, Evlidir Ne Yapsa Yeridir, Petrol Kralları gibi unutulmaz filmlerde canlandırdığı rollerin ardından Müjdat Gezen ile beraber çeşitli oyunlar ve parodiler yapan, Türk sinemasının kült film serilerinden biri olan Gırgıriye’deki Sabahat tiplemesi ile unutulmazlar arasına giren, 1969’da Nisa Serezli, 1973’te Sezer Sezin, 1980’de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında çalışan, 1986 yılında izleyiciyle buluşan Perihan Abla dizisiyle gönüllere kazınan, Şehnaz Tango, Üzgünüm Leyla, Hayat Bilgisi gibi çok izlenmiş dizilere imza atan Perran Kutman’a takdim edilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında düzenlenen festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı Menderes Samancılar’ın üstleniyor. Yürütme Kurulu Üyeleri ise İsmail Timuçin, Nebil Özgentürk, Hüseyin Orhan ve Gökhan Mutlay’dan oluşuyor. Festival danışmanlığını Alin Taşçıyan, Esin Küçüktepepınar ve Akın Kılıç’ın üstlendiği festivalin Dünya Sineması Koordinatörlüğü görevini ise İzlem Oktay yürütüyor.

Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi 7 Ağustos 2023 olan yarışma yönetmelik ve başvuru formlarına altinkozaff.org.tr linkinden ulaşılabilecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri 4 – Stiletto Can Merdan Dogan 2

18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri

18. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlecek olan ulusal ve
10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu 5 – Pasajero Passenger 2022

10. CUFF Yarışma Filmleri ve Jüri Üyeleri Belli Oldu

17-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 10. Canlandıranlar Film Festivali’nin (CUFF)