13 Sins: Bir Başka Yeniden Çevrim Daha 1 – 13 Sins 2014 1

13 Sins: Bir Başka Yeniden Çevrim Daha

17 Şubat 2014

İpler Kimin Elinde?

Amerikan Sineması, Uzakdoğu’yu sömürmekten vazgeçmiyor. Chookiat Sakveerakul’un yönettiği, 2006 yılı Tayland yapımı “13: Game of Death/13 game sayawng”, 13 Sins adıyla İngilizce olarak yeniden çevrildi.

13 Sins: Bir Başka Yeniden Çevrim Daha 2 – 13 Sins 2014 2

The Last Exorcism ile tanınan Daniel Stamm’ın yönetmenliğini üstlendiği 13 Sins‘in oyuncu kadrosunda Ron Perlman, Mark Webber, Rutina Wesley, Pruitt Taylor Vince, Tom Bower ve Devon Graye gibi isimler yer alıyor.

“Borca batmış bir adamın telefonu en çaresiz kaldığı anda çalar ve kendisine gizli kameralar vasıtasıyla takip edileceği bir yarışma programına katılmak isteyip istemediği sorulur. Verilen 13 görevi yerine getirirse servet değerinde bir ödülün sahibi olacaktır. Davete balıklama atlayan adam, yarışma teklifini kabul eder. Her görevin bir öncekinden daha korkunç olduğunu fark ettiğinde artık iş işten geçmiştir.”

Tayland yapımı orijinal filmi izleyenlerin hemen fark edeceği gibi konu üzerinde herhangi bir oynama yapılmamış; yumuşak bir Amerikanlaşma geçişi ve İngilizce’ye çevrilip, iç pazarın daha rahat kabulleneceği Batılı oyuncuların kullanılması dışında. Açıkçası bu filmin yeniden çevriminin yapılmasına çok şaşırmadım. Hatta neden bu kadar geciktiklerini merak ettim bile denebilir. “13: Game of Death”, gerek konusu, gerekse anlatım dili ile zaten en baştan beri Batı’ya hitap eden yapıda gerçekleştirilmişti ki bu hedefini de büyük ölçüde tutturdu. Avrupa ve Amerikan Sineması’nda daha önce pek çok kez işlenmiş bir mevzuyu tekrar ettiği için filme pek ısınamamıştım. Tamam, film işlevini yerine getiriyor, heyecan, aksiyon, gore, merak unsuru her daim tavan yapıyor ama o samimiyetsizlik beni bir parça rahatsız etmişti. Yine de hakkını verelim, sağlam filmdir. Yani uzun lafın kısası, 13 Sins orijinali henüz izlememiş olanlar için ilgi çekici bir alternatif olabilir.

Mart 2014’te SXSW Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak olan 13 Sins‘in vizyon tarihi hakkında henüz bir bilgi yok.

13Sins (2014) Red Band fragman

13: Game of Death (2006) fragman

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Indiana Jones ve Kader Kadranı 30 Haziran'da Vizyonda 3 – Indiana Jones ve Kader Kadrani 3

Indiana Jones ve Kader Kadranı 30 Haziran’da Vizyonda

James Mangold imzalı Indiana Jones and the Dial of Destiny
Can Evrenol Kısası Baskın'ın Fragmanı 4 – Baskın 02

Can Evrenol Kısası Baskın’ın Fragmanı

Can Evrenol’un yeni kısa filmi Baskın’ın fragmanı ilk kez Öteki