16. Geleceğin Sineması Yarışması Kazananları Belli Oldu 1 – 16 Geleceğin Sineması ödül töreni 2

16. Geleceğin Sineması Yarışması Kazananları Belli Oldu

12 Temmuz 2019

Sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri için 16 yıldır destek veren TÜRSAK Vakfı’nın gerçekleştirdiği “Geleceğin Sineması” yarışmasında en iyi 3 filmin belirlendiği son ayak sonuçlandı.

Türkiye çapında sinema öğrencilerinin sadece senaryo ya da yapılmış filmlerini değil, senaryo aşamasından değerlendirerek filme dönmesini sağlamak amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Geleceğin Sineması”nın kazananları, 09 Temmuz Salı akşamı Bahçeşehir Üniversitesi’nin Galata Kampüsü’nde yapılan tören ile belli oldu.

16. Geleceğin Sineması Yarışması Kazananları Belli Oldu 2 – 16 Geleceğin Sineması ödül töreni 1

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce başvuru sonucunda ön jüri tarafından seçilen 10 proje şöyle sıralandı.

  • Âşık Feymani – Özgenur Gülerce
  • Bengi – Furkan Gümüş
  • Borçlu – Musa Can Servi
  • Neden Olmasın? – Buğra Mert Alkayalar
  • Duvar – Mehmet Akif Yıldız
  • Gamsız Apartmanı – Furkan Taşçı
  • Fraktal: Munchies – Muhammed Zahid Çetinkaya
  • Sessiz İnsanlar – Makbule Tuba Demirkale
  • Tavşan – Abdullah Rıdvan Can
  • Uğur- Umut Öz

Yönetmen Yüksel Aksu’nun jüri başkanlığında; oyuncu Ceren Moray, TÜRSAK Vakfı Başkanı yapımcı Elif Dağdeviren, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kemal Suher ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat’tan oluşan ana jüri tarafından seçilen projeler ise şöyle sıralandı. Fraktal: Munchies projesiyle Muhammed Zahid Çetinkaya 3. seçilirken, Tavşan projesiyle Abdullah Rıdvan Can 2. seçildi. Birinciliğe ise Sessiz İnsanlar projesiyle Makbule Tuba Demirkale layık görüldü.

“Gençlerin elinden tutalım”

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elif Dağdeviren törende yaptığı konuşmada; yeni yönetim kurulu ile beraber sektöre yeni isimler kazandırmak için Geleceğin Sineması gibi etkinlikleri daha da güçlendirerek devam ederken bir yandan da bu hedefle yeni birtakım adımlar da atmaya karar verdiklerini söyledi. Ayrıca vakfın sinema sektörünün ihtiyaçlarını da tespit etmeye yönelik yine Bahçeşehir Üniversitesi ile bazı çalışmalar yaparak farklı ne gibi konularda aktif olacaklarını belirleyeceklerini söyledi.

“Hayalleri olan gençlere destek olmak beni heyecanlandırıyor”

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kemal Suher ise Türsak ile yaptıkları uzun vadeli işbirliğinin kendilerini çok heyecanlandırdığını zira sinema öğrencilerinin aldıkları eğitim üzerine, Türsak ile geliştirecekleri projelerle pratikle de tanışacaklarını söyledi. “Beni çok heyecanlandıran diğer bir mevzu, hayalleri olan gençlere, hayalleri olan öğrencilere destek olmak. Sadece anlatarak sektöre hazırlamak değil, hayalinin peşinden koşan, öğrenci olsun ya da olmasın bu sektöre girecek adaylara imkan tanımak, bunun alt yapısını kurmak bizi heyecanlandırıyor.”

Konuşmaların ardından dereceye giren gençlere ödülleri takdim edildi. Hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından ödül alan 3 kısa film seyredildi.

Ayrıntılı bilgi için: geleceginsinemasi.tursak.org.tr

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Hanuman Öldü! 3 – Dara Singh Chand Par Chadayee 1967

Hanuman Öldü!

İki yüze yakın filmde rol olan Dara Singh, popüler televizyon
The Haunting of Hill House Kapılarını 12 Ekim'de Açıyor 4 – The Haunting of Hill House 1

The Haunting of Hill House Kapılarını 12 Ekim’de Açıyor

Yeni Netflix orijinal dizisi The Haunting of Hill House, 12