Hadi Çaman Hayatını Kaybetti…

22 Eylül 2008

Kadıköy Kızıltoprak’ta bulunan bir huzurevinde yaşayan tiyatro sanatçısı Hadi Çaman 65 yaşında hayatını kaybetti. Kadıköy Kızıltoprak’ta bulunan bir huzurevinde yaşayan tiyatro ve sinema sanatçısı Hadi Çaman 65 yaşında hayatını kaybetti. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra 15 Mayıs’tan bu yana yaşamını huzurevinde sürdüren Hadi Çaman bugün saat 19:00 sıralarında vefat etti. Doktorlar Çaman’ın kalp ve solunum yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybettiğini belirttiler.

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim aldı. Sonrasında Belediye Konservatuvarı’nda okudu. Amatörce ilgilendiği tiyatro sanatında 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları’nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı. Daha sonra Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları’nı kurdu. O zamandan beri aralıksız olarak Nişantaşı’ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmektedir. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap yazdı (Can Yayınları). Birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller aldı. Bengi Şen ile olan evliğinden Efe adlı bir oğlu vardır. 15 Aralık 2007 günü, ALS hastalığı saptamasıyla oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman’ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesinde, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştır. Türk tiyatrosunun nitelikli ve sevilen bir oyuncusudur ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları’nda pek çok tanınan oyuncu yetişmiştir.

40. Sanat yılı nedeniyle yazdığı metin

“Yüze yaklaşan oyun. Bir o kadar ustayla, göz göze soluk soluğa geçen muhteşem günler. Dormen Tiyatrosu’nun ailevi ortamında başlayan daha sonra Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu’nu kapsayan yıllar… Ve yıl 1982. YEDİTEPE OYUNCULARI. Yirmi yıl, aralıksız ışık saçmak için verilen sonsuz savaş. Onlarca genç insana açılan kucak. Yazılan, yönetilen oyunlar, kazanılan sayısız ödül. En önemlisi, ülkemizde bir ilke imza atıp, bir müsamere salonundan, kültür merkezine dönüştürülen koca bir yapı. Kısacası bir ÖMÜR! Seve seve, özveriyle, içtenlikle, gönülden sunulan bir yaşam. O arada yetiştirilen, büyütülen, 30 yaşına erişen bir oğul. Hepsi ülkeme helâl olsun.”

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

1 Comment

  1. benim merhumun arkasından kısaca söyleyeceklerim var…bu dünyayı hiç bitmeyecekmiş gibi yaşasakda dünya elbet bir gün bitiyor.hayat bitiyor.öyleyse dünya ya niye geldik.kuran da bu açıkça belirtilmiştir.zariyat suresi56ncıayette (ben insanları ve cinleri bana ancak kulluk etsinler diye yarattım)öyle ise rabbimiz 99 esma ül hüsnası ile tanımalı ve ona kulluk etmeliyiz.allah hadi beyin ve cümlemizin günahlarını affetsin.hepimize hidayet buyursun.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Finalistleri 1 – 6 DenizBank Ilk Senaryo Ilk Film afis

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Finalistleri

DenizBank ve TÜRSAK iş birliğiyle düzenlenen 6. DenizBank İlk Senaryo
The Marvels Vizyonda ama Marvel'da Kocaman Bir Kriz Var! 2 – 782d9455f8f930adda7a89b328163fd7.jpg r 654 368 f jpg q x

The Marvels Vizyonda ama Marvel’da Kocaman Bir Kriz Var!

Marvel Studios, son zamanlarda bazı sorunlarla karşı karşıya. "Captain Marvel"ın