18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 1 – Bestia Hugo Covarrubias

18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları

1 Nisan 2022

68 ülkeden toplam 2.081 kısa filmin başvurduğu 18. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları 31 Mart Perşembe akşamı 19.00’da Akbank Sanat YouTube kanalında açıklandı.

Festival yarışmaları bu yıl Ulusal Yarışma Kategorisi, Uluslararası Yarışma Kategorisi, Genç Bakışlar Yarışma Kategorisi ve Akbank Kısa Film Forum Senaryo Yarışma Bölümü’nden oluştu.

Ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu; Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü’ne katılan eserler arasından 14 film ve Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü başvuruları arasından seçilen 14 film En İyi Film Ödülü için yarışmaya hak kazandı.

18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 2 – Gun Isigi Baturay Tuncat

Bu sene ilk kez 20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplamaya ve bu alandaki üretimleri teşvik etmeye yönelik başlatılan Genç Bakışlar Yarışması’nda 20 yaş altı 13 yönetmenin kısa filmleri yarıştı. Oyuncu Özge Gürel, yönetmen Ahu Öztürk ve şair, yayıncı Dündar Hızal’dan oluşan Genç Bakışlar jürisinin değerlendirmesi sonucu Baturay Tunçat’ın Gün Işığı filmi En İyi Kısa Film ödülünün sahibi oldu. Yunus Emre Akkuş’un Sessizlik filmi ve İlayda İşeri’nin Çeşme isimli belgeseli mansiyona layık bulundu.

Ulusal Yarışma Festival Kısaları ana jüri üyeleri; oyuncu Büşra Develi, yönetmen Nisan Dağ, oyuncu Okan Bayülgen, görüntü yönetmeni Cevahir Şahin ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluştu.

18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 3 – Kiyamette Iyi Gorunmeliyim Ayce Kartal

Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Kısa Film ödülü, yönetmenliğini Ayçe Kartal’ın üstlendiği Kıyamette İyi Görünmeliyim filminin olurken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar Can Merdan Doğan’ın Stiletto filmi ve Merve Bozcu’nun Plastik Rüya filmleri oldu.

Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar ana jüri üyeleri ise yönetmen Jacqueline Lentzou, yapımcı Nicolas Celis, yönetmen Matjaz Ivanisin, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı olarak belirlenmişti. Uluslararası Yarışma bölümünde Adrian Moyse Dullin, yönetmenliğini yaptığı The Right Words adlı filmiyle En İyi Kısa Film ödülünü alırken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar ise Olha Zhurba’nın Dad’s Sneakers ve yönetmen Hugo Covarrubias’nin Bestia filmleri oldu.

18. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 4 – The Right Words Adrian Moyse Dullin

Bu yıl 692 senaryonun başvurduğu Akbank Kısa Film Forum bölümünde finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo, jüri üyeleri yazar, senarist Ayfer Tunç, yönetmen Selman Nacar ve yapımcı Bulut Reyhanoğlu tarafından değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda İlayda İşeri’nin Oyunbozan projesi En İyi Senaryo ödülünü alırken Miray Palaz’ın Nizam senaryosu mansiyon ödülüne değer görüldü.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Signe Baumane 33. Ankara Film Festivali’nde 5 – My Love Affair with Marriage 2022 1

Signe Baumane 33. Ankara Film Festivali’nde

Ankara Film Festivali’ne, yeni filmiyle dünya festivallerinde büyük ilgi gören
24. İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Yoğun İlgi 6 – Olga Hernandez 2

24. İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali’ne Yoğun İlgi

Bu yıl 14-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecek olan İzmir Uluslararası