34. Ankara Film Festivali 2 Kasım’da Başlıyor! 1 – Kor Noktada 2023

34. Ankara Film Festivali 2 Kasım’da Başlıyor!

31 Ekim 2023

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen 34. Ankara Film Festivali, 2-10 Kasım 2023 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda gerçekleşecek.

34. Ankara Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan yedi film; Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, sinema yazarı Murat Erşahin ve Başkent Üniversitesi GSTMF Film Tasarımı ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihan Gider Işıkman’ın ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu belirlendi.

2023 yılında ulusal ve uluslararası festivallerden ödülle dönen ve Türkiye prömiyerini Ankara Film Festivali’nde yapacak filmlerden oluşan bir panorama sunacak Ulusal Uzun Film Yarışması’nda; Melisa Önel’in Aniden, Umut Evirgen’in Annesinin Kuzusu, Fikret Reyhan’ın Cam Perde, Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu, Ayşe Polat’ın Kör Noktada, Umut Subaşı’nın Sanki Her şey Biraz Felaket ve Filiz Kuka’nın Yüzleşme filmleri yarışacak. Festivalin en iyilerine ödülleri 10 Kasım’daki ödül töreninde sunulacak.

Festival, en iyi ulusal uzun filme 100 bin, Mahmut Tali ilk film ödülünü kazanan filme 40 bin TL para ödülü veriyor. Festivalde bu sene ayrıca en iyi film ödülü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filmi için yapımcı Cemal Okan tarafından Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü verilecek.

34. Ankara Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Finalistleri

 • Aniden / Melisa Önel
 • Annesinin Kuzusu / Umut Evirgen
 • Cam Perde /Fikret Reyhan
 • Karganın Uykusu / Tunahan Kurt
 • Kör Noktada /Ayşe Polat
 • Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı
 • Yüzleşme / Filiz Kuka

Festivalin jürileri

34. Ankara Film Festivali Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Tabutta Röveşata, Filler ve Çimen, Nokta, Gölgeler ve Suretler gibi filmlere imza atan başarılı yönetmen Derviş Zaim üstleniyor. Jüride ayrıca yazar Mine Söğüt, oyuncu Murat Kılıç ve oyuncu Selin Yeninci yer alıyor.

Ulusal yarışma jürisi; Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan yedi filmi değerlendirecek. Festivalde Melisa Önel’in Aniden, Umut Evirgen’in Annesinin Kuzusu, Fikret Reyhan’ın Cam Perde, Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu, Ayşe Polat’ın Kör Noktada, Umut Subaşı’nın Sanki Her şey Biraz Felaket ve Filiz Kuka’nın Yüzleşme filmleri yarışacak.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan bir filme SİYAD En İyi Film Ödülü verecek. Bu yıl SİYAD jürisi Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak’tan oluşuyor.

Yönetmen Sevinç Baloğlu, yönetmen Aslı Akdağ ve görüntü yönetmeni Mustafa Ünlü’den oluşan jüri, Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan yapımları; yönetmen ve senarist Hakan Ünal, oyuncu İlker Savaşkurt ve oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu ise Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yarışacak filmleri değerlendirecek.

İlk ya da ikinci filmini çekecek olan yönetmenlerin ulusal uzun kurmaca projeleriyle yarıştığı Proje Geliştirme Desteği jürisinde yönetmen Mehmet Bahadır Er, yönetmen Ali Bayraktar ve yapımcı Vildan Erşen yer alıyor.

Ulusal yarışmada toplam 225.000 TL ödülün verileceği festivalde; En İyi Uzun Film 100.000 TL, En İyi İlk Film 40.000 TL, En İyi Belgesel Film 30.000 TL, En İyi Kısa Film 15.000 TL, seçilen En iyi Proje 40.000 TL destek kazanacak. Festivalde bu sene ayrıca en iyi film ödülü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filmi için Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü verilecek.

Ulusal Kısa Film Yarışması

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Ankara Film Festivali Onursal Başkanı Prof. Dr. Oğuz Onaran, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa, yönetmen ve İstanbul Esenyurt Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Özgür Arık’ın ön jüriliğinde başvuran 204 film arasından yapılan değerlendirme sonucu beş canlandırma, altı deneysel ve sekiz klasik kurmaca olmak üzere 19 film sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde Zahid Çetinkaya’nın Ayna, Sevim Yaman’ın Ben Sen O Biz Siz Onlar, Ekrem Ayhan Çakay’ın Ben Süpermarket Değilim, Hüseyin Urçuk’un Çamaşır İpi, Berkan Aktepe’nin Çember, Melike Şevval Akın’ın Dev’r’inim, Dominika Muniak ve Sinan Demirtaş’ın Denge, Hüseyin Urçuk’un Dikiş Makinesi, Murat Arda Gürsoy’un Güneş, Ay ve Kadın, Muaz Güneş’in Hayırlı Olsun Ziyareti, Vehbi Bozdağ’ın Kurbağalar, Aziz Alaca’nın Kruvasan, Selçuk Ören’in Labirent, Rümeysa Bora’nın Magus Baba’nın Mavi Maymunu, Melih Aslan’ın Paket, Burcu Görgün’ün Ruj, Burak Oğuz Saguner’in Salça, Zülfü Gül’ün Son Ağaç ve Berk Ali Çekmez’in Vuruyor Gol Oluyor filmleri yarışacak.

Ulusal Belgesel Yarışması

Ulusal Belgesel Yarışması’nda yönetmen ve Dünya Kitle İletişimi ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hacer Yıldız, yönetmen ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Enver Özüstün, yönetmen ve İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü öğretim görevlisi Sezer Ağgez’den oluşan ön jüri tarafından 105 film arasından yapılan değerlendirme sonucu 8 belgesel sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde Önder Esmer’in Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar, Eylem Kaftan’ın Bir Gün 365 Saat, Ezgi Koman’ın Dal Değdi Gözüme, Ahmet Karanfil’in Dinamo Mesken, Evrim İnci’nin Duvar, Vahit Sarıtaş’ın Flanöz, Fırat Özeler’in Kavur ve Kerem Soyyılmaz’ın Rodakis’i Ararken filmleri yarışacak.

34. Ankara Film Festivali Kısa Film Yarışması Finalistleri

 • Ayna / Zahid Çetinkaya
 • Ben Sen o Biz Siz Onlar / Sevim Yaman
 • Ben Süpermarket Değilim / Ekrem Ayhan Çakay
 • Çamaşır İpi / Hüseyin Urçuk
 • Çember / Berkan Aktepe
 • Dev’r’inim / Melike Şevval Akın
 • Denge / Dominika Muniak ve Sinan Demirtaş
 • Dikiş Makinesi / Hüseyin Urçuk
 • Güneş, Ay ve Kadın / Murat Arda Gürsoy
 • Hayırlı Olsun Ziyareti / Muaz Güneş
 • Kurbağalar / Vehbi Bozdağ
 • Kruvasan / Aziz Alaca
 • Labirent / Selçuk Ören
 • Magus Baba’nın Mavi Maymunu / Rümeysa Bora
 • Paket / Melih Aslan
 • Ruj / Burcu Görgün
 • Salça / Burak Oğuz Saguner
 • Son Ağaç / Zülfü Gül
 • Vuruyor Gol Oluyor / Berk Ali Çekmez

34. Ankara Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması Finalistleri

 • Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar / Önder Esmer
 • Bir Gün 365 Saat / Eylem Kaftan
 • Dal Değdi Gözüme / Ezgi Koman
 • Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil
 • Duvar / Evrim İnci
 • Flanöz / Vahit Sarıtaş
 • Kavur / Fırat Özler
 • Rodakis’i Ararken / Kerem Soyyılmaz

34. Ankara Film Festivali Dünya Sineması Programı

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 34. Ankara Film Festivali Dünya Sineması bölümü geniş bir seçkiyle karşımıza çıkıyor. Ustalardan bölümünde Almanya, Japonya ve İngiltere olmak üzere birçok ülkeden artık kültleşen ve bu sene yeni filmleri ile festivallere damgasını vuran yönetmenlerin filmleri Ankara seyircisiyle buluşacak.

Her sene olduğu gibi bu sene de dünya festivallerinden özenle seçilmiş filmler Ankara Film Festivali seyircisi ile buluşuyor. Öğretmenler Odası, Dört Kız Kardeş ve Vincent Ölmeli gibi yılın önemli filmleri festivalde yer alacak.

Ankara Film Festivali’nin uzun yıllardan beri destekçileri olan Vişegrad ülkeleri; Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan her sene olduğu gibi bu sene de birbirinden renkli dört film izleyiciyle buluşacak.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteği ile 34. Ankara Film Festivali’nde Avrupa’nın seçkin festivallerinde ödül almış ve Avrupalılığı konu alan filmler seyirciyle buluşacak. Bu sene Ankara Film Festivali’nde kamera, sinema ve sinema sevgisi konulu film ve belgeseller de yer almakta. AB Türkiye Delegasyonu’nun katkılarıyla bu sene festivalde gençler için bir bölüm de yer alıyor.

Festivalin Onur Ödülleri

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu kararıyla bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Nur Sürer’e, Sanat Çınarı Ödülü ressam ve akademisyen Mustafa Ayaz’a, Kitle İletişim Ödülü ise müzisyen Cahit Berkay’a sunulacak.

Ankara Film Festivali geçen yıl başlattığı, alanındaki çalışmaları ile farklılık yaratan, kendi inandığı yolda ilerleyen ve üreten isimlere Vakıf Özel Ödülü vermeye devam ediyor. 34. Ankara Film Festivali tarafından bu yıl ikinci kez verilecek Vakıf Özel Ödülü, Cannes’da Kuru Otlar Üstüne filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen, ulusal ve uluslararası başarılar elde eden filmlerde yer alan, unutulmaz karakterler yaratan Merve Dizdar ile sinema alanında başarılı işlere imza atan, yapımcı, yazar ve yönetmen kimliğiyle alışılmış kalıpların dışına çıkan Burak Çevik’e veriliyor!

Festivalin afişi

Festivalin bu yılki afiş tasarımı Zeynep Sıla Demircioğlu imzasını taşıyor.

Festivalin gelenekselleşen Afiş Tasarım Yarışmasına bu yıl 205 eser başvurdu. Başvurular Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi G.S.F. Görsel İletişim Tasarım Bölümü’nden Prof. Çiğdem Demir, Hacettepe Üniversitesi G.S.F. Grafik Bölümü’nden Prof. Özden Pektaş Turgut, Başkent Üniversitesi G.S.T.M.F. Grafik Tasarımı Bölümü’nden Doç. Halime Türkkan, Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nden Öğr. Gör. Kayahan Kaya ve Sanat Yönetmeni Murat Dorkip ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol’un yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Jüri ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımın Bölümü’nden mezun, animasyon filmleri bulunan Zeynep Sıla Demircioğlu’nun tasarımını festivalin afişi olarak belirledi.

34. Ankara Film Festivali 2 Kasım’da Başlıyor! 2 – 34 Ankara Film Festivali afis son

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Endüstri Günleri "VisionIST" 19 Kasım'da Başlıyor 3 – Endustri Gunleri VisionIST logo

Endüstri Günleri “VisionIST” 19 Kasım’da Başlıyor

Endüstrideki gelişmelerin tanıtıldığı, tartışıldığı VisionIST, Atlas 1948 ve AKM Yeşilçam
2. Gemlik Film Festivali Jüri Üyeleri Belli Oldu 4 – Hale Soygazi

2. Gemlik Film Festivali Jüri Üyeleri Belli Oldu

Gemlik Belediyesi tarafından 20-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 2. Gemlik