2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 1 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası 1

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında

12 Şubat 2019

Geçen yıl “İlkler Unutulmaz” temasıyla yapılan Kadın Yönetmenler Haftası’nın ikincisi bu yıl yine Konak Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. İzmirli iki kadın sinemacı 1-7 Mart tarihleri arasında meslektaşlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Kadın Yönetmenler Haftası uzun metraj ve belgesellerin yanı sıra bir kısa film seçkisiyle de seyirci karşısına çıkacak.

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 2 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası poster

Açılışını renkli bir sokak korteji ile yapacak olan etkinlik; hafta boyunca panel, söyleşi ve atölye çalışmalarıyla sürecek. Hem bu çalışmalar hem de film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak soru cevap seansları, Kadın Yönetmenler Haftası’nın YouTube kanalından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

İki Kadın Sinemacıdan Kadın Yönetmenler Haftası

Kadın Yönetmenler Haftası’nın genel direktörleri yönetmen Gülten Taranç ve senarist Şebnem Vitrinel, kadın sinemacıların kendilerini ifade edecek alanlara ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. Taranç, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların sinema ve TV sektöründeki yeri hâlâ çok sınırlı. Örneğin Türkiye’de on yönetmenden sadece biri kadın” diyor. “Ben bu oranın yönetmenlerin ve ürettikleri filmlerin görünürlüğünü de etkilediğine inanıyorum. Kadın sinemacılar olarak bizim kendi anlatım dilimiz, kendi meselelerimiz, kendi çözümlerimiz var ama çoğunlukla festivallerde, erkeklerin arasında kayboluyoruz.”

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 3 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası 2

Etkinliğe bu yıl dahil olan Vitrinel, bu iddianın ilk elden tanığı. “2011’de ilk filmimizle Antalya Film Festivali’ne katıldığımızda, kız kardeşim Çiğdem Vitrinel yarışmadaki tek kadın yönetmendi. Sektördeki meslektaşlarımızla bir araya geleceğimiz ve seyircimizle buluşacağımız bir platform yaratmak istiyoruz” diyor.

“İzmir’in böyle bir buluşma için ideal bir şehir olduğunu düşünüyorum” diyen Gülten Taranç “Burası gerçek anlamda bir kadın şehri. Hem yaşamak hem de film üretmek için” diye de ekliyor.

Festivalle ilgili detaylar, önümüzdeki haftalarda paylaşılacak.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Sosyal Medya Adresleri

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Chucky 7. Film İle Resmen Dönüyor! 4 – childs play 3 5117257f9ea03

Chucky 7. Film İle Resmen Dönüyor!

Uzun zamandır ses soluk çıkmayan kült korku serisi Child’s Play’in
Jurnal'de Film Analizi ve Sinema Yazarlığı Atölyesi 5 – life itself7

Jurnal’de Film Analizi ve Sinema Yazarlığı Atölyesi

Akademi Jurnal’de sinema üzerine yazmak ve sinema yazarlığını meslek edinmek