2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında

Geçen yıl “İlkler Unutulmaz” temasıyla yapılan Kadın Yönetmenler Haftası’nın ikincisi bu yıl yine Konak Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. İzmirli iki kadın sinemacı 1-7 Mart tarihleri arasında meslektaşlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Kadın Yönetmenler Haftası uzun metraj ve belgesellerin yanı sıra bir kısa film seçkisiyle de seyirci karşısına çıkacak.

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 1 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası poster

Açılışını renkli bir sokak korteji ile yapacak olan etkinlik; hafta boyunca panel, söyleşi ve atölye çalışmalarıyla sürecek. Hem bu çalışmalar hem de film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak soru cevap seansları, Kadın Yönetmenler Haftası’nın YouTube kanalından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

İki Kadın Sinemacıdan Kadın Yönetmenler Haftası

Kadın Yönetmenler Haftası’nın genel direktörleri yönetmen Gülten Taranç ve senarist Şebnem Vitrinel, kadın sinemacıların kendilerini ifade edecek alanlara ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. Taranç, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların sinema ve TV sektöründeki yeri hâlâ çok sınırlı. Örneğin Türkiye’de on yönetmenden sadece biri kadın” diyor. “Ben bu oranın yönetmenlerin ve ürettikleri filmlerin görünürlüğünü de etkilediğine inanıyorum. Kadın sinemacılar olarak bizim kendi anlatım dilimiz, kendi meselelerimiz, kendi çözümlerimiz var ama çoğunlukla festivallerde, erkeklerin arasında kayboluyoruz.”

2. Kadın Yönetmenler Haftası Mart Ayında 2 – 2 Kadın Yönetmenler Haftası 2

Etkinliğe bu yıl dahil olan Vitrinel, bu iddianın ilk elden tanığı. “2011’de ilk filmimizle Antalya Film Festivali’ne katıldığımızda, kız kardeşim Çiğdem Vitrinel yarışmadaki tek kadın yönetmendi. Sektördeki meslektaşlarımızla bir araya geleceğimiz ve seyircimizle buluşacağımız bir platform yaratmak istiyoruz” diyor.

“İzmir’in böyle bir buluşma için ideal bir şehir olduğunu düşünüyorum” diyen Gülten Taranç “Burası gerçek anlamda bir kadın şehri. Hem yaşamak hem de film üretmek için” diye de ekliyor.

Festivalle ilgili detaylar, önümüzdeki haftalarda paylaşılacak.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir