20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 1 – 20 Gelecegin Sinemasi odul alanlar

20. Geleceğin Sineması’nda Ödül Alanlar Belli Oldu

14 Aralık 2023

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığı ve iş birliği ile sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri amacıyla farkındalık yaratan 20. Geleceğin Sineması yarışmasında ana jürinin kararı sonucu kazanan isimler Nişantaşı Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde belli oldu.

Sinema öğrencilerinin nitelikli kısa filmler yapabilmeleri için gerekli maddi ve ayni imkanları yaratabilmek adına T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) iş birliğiyle bu yıl 20. kez düzenlenen Geleceğin Sineması yarışmasında kazanan isimler ödül töreniyle açıklandı. Nişantaşı Üniversitesi’ndeki ödül töreni çok sayıda davetli ve basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirildi. Törenin sunuculuğunu ise Nayme Taylan üstlendi.

“Sinema sektörüne tecrübeli ve bilgili gençler yetiştirmekten gurur duyuyoruz”

Kazanan isimlerin açıklandığı ödül töreninin açılış konuşmasını TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan yaptı. Cemal Okan konuşmasına 20 yıldır sinema öğrencilerinin senaryolarını filme dönüştürmelerinde onlara destek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ve sinema sektörüne tecrübeli ve bilgili gençler yetiştirmekten gurur duyduklarını dile getirerek başladı.

20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 2 – Cemal Okan

Okan sözlerine şöyle devam etti; “Sinemanın sürdürülebilirliğini sağlamak için çıktığımız bu yolda gençlerimizin hayallerine inandık onlar da bize inandı ve yarışmamız büyüyerek bu yıllara geldi. Tabii bu yarışmayı gerçekleştirmemizde bizlere destek veren tüm sponsor ve iş ortaklarımıza bizleri burada ağırlayan Nişantaşı Üniversitesi’ne ve bizleri etkinliklerinde en büyük desteği sağlayan Kültür ve turizm bakanlığına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

Geleceğin Sinemacıları Kariyerlerinin İlk Önemli Adımını Attı

Törende ilk olarak finale kalanlar sahneye çıktı. Abaküs filmiyle Feyzi Baran, Bize En Uzak Hayat filmiyle Mert Kartal, Çamur filmiyle Medine Baskın, Evcilik filmiyle Yener Şentürk, Mis Gibi filmiyle Melihat Ağgül, Pamuk filmiyle Özkan Emre ve Yersizyurt filmiyle Ali Baran Baz, plaket ile ödüllendirildi.

Yarışmada finale kalmaya hak kazanan on isim arasından kazanan üç isim, Burçak Evren’in jüri başkanlığındaki jüri tarafından belirlendi. Jüride yer alan isimler ise yönetmen Cemal Alpan, oyuncu Ece Uslu, yönetmen, akademisyen Elif Refiğ, akademisyen Okan Ormanlı, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat ve dramaturg Volkan Yazıcı idi.

En İyi Kısa Film Ödülü Pamuk ile Özkan Emre’nin Oldu

Ana jürinin değerlendirmesi sonucunda 20. Geleceğin Sineması yarışmasının üçüncüsü Abaküs filmi ile Feyzi Baran oldu. Baran’a ödülünü Prof. Dr. Okan Ormanlı takdim etti. Yarışmada ikinci olan isim Yersizyurt filmi ile Ali Baran Baz oldu. Genç isim ödülünü görüntü yönetmeni Uğur İçbak’ın elinden aldı. Yarışmanın birincisi ise Pamuk filmiyle Özkan Emre oldu. Emre’ye ödülünü ise TÜRSAK Vakfı Başkanı Cemal Okan takdim etti.

20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 3 – 20 Gelecegin Sinemasi birinci Ozkan Emre

20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 4 – 20 Gelecegin Sinemasi ikinci Ali Baran Baz

20. Geleceğin Sineması'nda Ödül Alanlar Belli Oldu 5 – 20 Gelecegin Sinemasi ucuncu Feyzi Baran

Ödül töreninde ayrıca oyuncu Okan Cabalar tek kişilik gösterisi ile salonda bulunanlara keyifli anlar yaşattı.

TÜRSAK Vakfı 20 Yıldır Genç Sinemacıların Yanında

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) danışmanlığı ve iş birliğiyle 20 yıldır gerçekleştirilen Geleceğin Sineması’nda hayata geçen filmler, bugüne dek Türkiye ve dünyanın çeşitli festivallerinde gösterildi, dereceye girdi ve pek çok ödüle layık görüldü. Bu sene de finale kalan 20 eser arasından desteğe hak kazanan 10 projeye Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından yirmişer bin TL maddi destek ve danışmanlık desteği verildi. Genç sinema öğrencileri bu destekler sayesinde kariyerleri adına önemli bir adım atmış oldular.

Geleneksel olarak 20 yıldır başarıyla gerçekleştirilen Geleceğin Sineması, bir yandan Türk sinemasının geleceğine giden yolu aydınlatırken bir yandan da akademik başarıları ve gelecekteki kariyerleri için film yapması gereken sinema öğrencilerini önümüzdeki yıllarda da daha iyi projeler hayal edebilmeleri konusunda motive etmeye devam edecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Alamet-i Kıyamet Tarikat'ten Ürperten Video! 6 – afis

Alamet-i Kıyamet Tarikat’ten Ürperten Video!

20 Mayıs'taki vizyonuna gün sayan Alamet-i Kıyamet Tarikat filminden tüyler

Rob Zombie’nin Yeni Filminde Kan Gövdeyi Götürecek

Amerikan bağımsız korku sinemasının marka ismi yönetmen/müzisyen Rob Zombie’nin son