Can Evrenol’un Baskın'ı Toronto'da! 1 – Baskın Can Evrenol

Can Evrenol’un Baskın’ı Toronto’da!

Can Evrenol’un uzun süredir beklenen ilk uzun metrajlı filmi Baskın, galasını Toronto Uluslararası Film Festivali’nin ünlü Midnight Madness seçkisinde Eylül ayında gerçekleştirecek. Kasım ayında ülkemizde vizyona girmesi beklenen Baskın‘ın Türkiye galası ise FilmEkimi kapsamında olacak.

Midnight Madness nedir? Dünyanın en büyük film festivallerinden biri olan TIFF’in “Geceyarısı Deliliği” olarak adlandırılan bu kuşağında aksiyon, korku ve fantastik türde sıradışı ve sınırları zorlayan filmler bulunuyor. Korku fantastik türdeki bir filmin dünya piyasasında görücüye çıkabileceği en önemli festival seçkisi olarak kabul ediliyor. 1988 yılından beri devam eden Midnight Madness, Dario Argento, Takashi Miike, Eli Roth, Sacha Baron Cohen gibi yönetmenlere, Hostel, Insidious, Frontieres, Host, REC, Hellraiser II, Grudge ve Saw gibi türünde dikkat çeken filmlere seçkisinde yer vermesiyle biliniyor.

Yapımcı firma MO Film ve line-production’da Film Colony’nin desteğiyle, 4 hafta süren ön hazırlıktan sonra başlayan çekimler, 28 gecede tamamlandı. Hiç gün ışığı kullanılmayan filmde, görüntü yönetmenliğini Alp Korfalı, sanat yönetmenliğini Sıla Karakaya yaparken, projenin yazım ve çekim aşamasındaki en önemli isimlerinden biri de Zombistan ve Şafak Ayazı gibi çizgi romanlarından tanıdığımız Cem Özüduru oldu. Çekimler geçtiğimiz Aralık ayında, İstanbul’da 4 farklı mekanda yapıldı.

Hikaye 5 polis arkadaşın bir gece gizemli bir kabus ağının içine düşmesini anlatıyor. Gece devriyesi esnasında gelen yardım çağrısı üzerine destek için gittikleri yerde, kendilerini dış dünyayla iletişimleri kesilmiş bir şekilde eski bir Osmanlı karakolu harabesinin karşısında buluyorlar.

Baskın aslında Can Evrenol’un 2013 yılında çektiği aynı isimli kısa filminden yola çıkılarak uzun metraj haline getirdiği bir proje. Kısa film dünya genelinde kırktan fazla korku filmi festivalinde yer alarak büyük ses getirmişti.

Uzun metrajın Toronto’da açıklanmasının ardından, kısa sürede Amerika, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, Arjantin, Meksika, Kore ve Japonya’daki korku filmi festivallerinden de resmi seçki haberleri gelmek üzere.

Toronto Midnight Madness’ın ana programcısı Colin Geddes şöyle diyor: “Özellikle Türkiye’den gelen bu filmden bahsetmek istiyorum; Baskın. Bizde ne zaman bir ülkeden ilk defa bir film gösterime seçilse bu çok özel bir durumdur, ama bu kez durum daha de farklı. Bu gerçekten cehenneme doğru adım adım kayan sert bir film. Seyirci nasıl gerilir, nasıl yavaşça korkunç bir atmosfere doğru ustaca taşınır diye ders almak istiyorsanız bu filmin son 10 dakikasına bekleriz.”

“One I want to point out is this Turkish film Baskin, which I’m over the moon about,” said Colin Geddes, international programmer for TIFF. “Any time we have a film from a country that has never played Midnight Madness is special, but this is different: It’s a very disturbing descent into hell. If you want a master class of how to manipulate an audience and create a tense atmosphere, come to the last 10 minutes of that.”

http://www.theglobeandmail.com/arts/awards-and-festivals/tiff/tiff-announces-boundary-pushing-films-in-midnight-madness-lineup/article25922918/

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir