3. İzmir Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri 1 – 3 Izmir Film ve Muzik Festivali Emek Odulleri

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri

14 Haziran 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 16-22 Haziran 2023 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor. Festival yönetmenliğini Vecdi Sayar’ın üstlendiği programda 100’ün üzerinde film seyirci karşısına çıkacak.

Şehrin farklı mekânlarında izleyicilere ev sahipliği yapacak olan festivalde filmler, birbirinden değerli jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. 16 Haziran’da gerçekleşecek açılış töreniyle birlikte 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri sahipleriyle buluşacak. Açılış töreninde çevirmen ve yazar Sevin Okyay ile birlikte sinema tarihçisi Prof. Dr. Oğuz Makal emek ödüllerini alacak.

Tunç Soyer: Beyazperdede Özgürlük Türküleri

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Bir kez daha birlikteyiz. İçinden geçtiğimiz zor günlerde umudumuzu ve direncimizi hiç yitirmeden, sanata sarılıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında dünyaya açılan bir pencere olan sinema sanatından yüzü aşkın örnekle karşınıza geliyoruz. Bu yıl Ulusal Yarışmanın yanı sıra bir de Uluslararası Yarışma düzenliyoruz. Tüm sanatçı dostları ve İzmirli sinemaseverleri sevgi ile kucaklıyor, güzel kentimizde özgürlüğün tadını çıkarmalarını diliyorum.

Soyer: “Dünyada en çok konuşulan dil müzik”

Sinemanın müzikle bağına dikkat çeken Tunç Soyer: “Dünyada en çok konuşulan dil hangisi diye düşünürsek İngilizce, İspanyolca, ne derseniz deyin, aslında en çok konuşulan dil müzik. 7 nota ile evrensel bir dil çıkıyor ortaya. Bu dil kendini sinemayla buluşturunca gücü ve etkisi artıyor. Müziksiz sinema düşünemezsiniz. O nedenle bu iş çok kıymetli.

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri 2 – 3 Izmir Film ve Muzik Festivali afis

Göreve geldiğimizde İzmir, sanata ev sahipliği yapan bir şehir olsun istemiştik. O yüzden de işe Sinema Ofisi kurarak başlamıştık. Sinema Ofisi artık İzmir’de yetkin otorite kabul edilen bir kurum haline geldi. Gelecekte İzmir’in sinema sektörüne ev sahipliği yapmasında altlık oluşturdu. Yapacaklarımız ne sadece sinema ofisiyle sınırlı kalacak ne de festivallerle. İzmir, sektöre ev sahipliği yapacak güce sahip. O yüzden iddiamız ve heyecanımız büyük. İzmir’in önemli markalarından biri haline gelecek bu festival. Üç yıldır küçük adımlarla yürünen bu yolculukta aslında ufkumuz biraz daha genişliyor. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyilerini yaşayacağımızı biliyorum. İzmir çok önemli bir marka kazandı ve bu markayı layığıyla taşıyacak. Sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma rağmen yılmadık. Tüm kaynaklarımızı seferber ederek festivalimizi gerçekleştireceğiz.

Vecdi Sayar: Ustalarla Gençlerin Buluşması

Geçen sene olduğu gibi bu sene de festivalin yönetmeliğini üstlenen Vecdi Sayar: “Sevgili İzmirli sinemaseverler, değerli konuklarımız… Festivalimizin üçüncü yılında, gene 100’ü aşkın filmle karşınızdayız. Dünyada tematik film festivalleri giderek önem kazanırken, festivalimiz de Sinema ve Müzik ilişkisine odaklanan içeriği ile özgün bir konum kazanma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bu yıl, müzik ve dans temalı bir Uluslararası Yarışma ekleniyor programımıza. Ulusal Yarışmada ise özgün müziği olan filmlerimiz yarışıyor. Müziğin Yıldızları, Müziğin İzinde, Kısaca Müzik gibi yarışma dışı bölümlerimizin yanı sıra, belgesel sinemamızdan bir seçki, son yılın önemli yapımları içeren Dünya Festivallerinden ve Mübadele’nin 100. Yılı nedeniyle, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz göç ve göçmen sorunları üstüne filmlerden oluşan bir bölüm ve Onur Ödüllerimizi alacak ustaların yapıtları ile temamızı destekleyen konserler ve söyleşileri içeren kapsamlı bir program içeriyor festivalimiz.

Gerek sinemamızdan gerekse dünya sinemalarından usta yönetmenlerle gençleri buluşturan bir seçki hazırladık. Amacımız, farklı izleyici kesimlerine seslenebilmek, çeşitlilik içeren bir program sunabilmek. Festivalimizin gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm kurumlara ve bireylere teşekkürü borç biliyoruz. İyi seyirler!

Emek Ödülleri: Sanatın Taçlandığı Anlar

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin her yıl Türkiye sineması ve müziğine emek veren usta isimlere verdiği Emek Ödülleri, 16 Haziran Cuma günü açılış töreninde verilecek.

Festivalde bu yıl Emek Ödülleri, sayısız çevirisi ve kitapları bulunan ülkemizin ilk kadın sinema eleştirmeni Sevin Okyay ve Türkiye’de ilk kez sinema doktoru ünvanını alan Prof. Dr. Oğuz Makal’a verilecek.

Sevin Okyay

80 yıllık hayatına 5 kitap, 30’dan fazla çeviri, sayısız film eleştirisi sığdıran Sevin Okyay, festival kapsamında sevenleriyle buluşuyor. 1960’lı yıllarda çevirmenliğe başlayan Okyay, 1975’te gazeteciliğe 1984’te ise sinema eleştirmenliğine başladı. Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni olma unvanını taşıyan Sevin Okyay, her sene düzenlenen ulusal ve uluslararası festivallerde jüri görevini de sürdürüyor.

Prof. Dr. Oğuz Makal

Türkiye’de ilk kez Sinema Doktoru ünvanını alan sinema tarihçisi, yazar ve yönetmen Oğuz Makal, birçok ulusal ve uluslararası film festivalinde de jüri üyeliği yaptı. 10’dan fazla kitap, belgesel ve kısa filmi bulunan Makal, 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Fethiye Film Festivali Başlıyor 5 – Fethiye Film Festivali logo

Fethiye Film Festivali Başlıyor

Fethiye, bu sene ilki düzenlenecek olan Fethiye Film Festivali ile
3. İzmir Film ve Müzik Festivali Kazananları Belli Oldu 6 – 3 Izmir Film ve Muzik Festivali oduller

3. İzmir Film ve Müzik Festivali Kazananları Belli Oldu

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde dün İstinye Park'ta