19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri 1 – Bugun Degil

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri

11 Nisan 2023

Kısa filmlerin yapımına özendirmek, bu alanda yeni yapımları teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları destelemek amacıyla, 19 yıldır her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali’nin yarışma filmleri açıklandı.

Yeni tarihleri 2-12 Mayıs 2023 olarak duyurulan 19. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında yer alan Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışmaları’nın finalist filmleri belli oldu. Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan, bu yıl hem Akbank Sanat binasında hem de çevrimiçi olarak düzenlenecek olan festivalin yarışma bölümlerine 71 ülkeden toplam 2237 kısa film başvurdu.

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri 2 – Koyun

19. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Filmleri 3 – Salca

Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü’ne katılan eserler arasından 14 film ve Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü başvuruları arasından seçilen 15 film En İyi Film Ödülü için yarışmaya hak kazandı. Ayrıca 20 yaş altı yönetmenlere yönelik yapılan Genç Bakışlar yarışma bölümünde ise 6 film finalist olarak belirlendi.

En İyi Film olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; Ulusal kategoride 50 bin TL, uluslararası kategoride ise 5 bin dolar ile ödüllendirilecek. Genç Bakışlar bölümünün kazanan yönetmeni ise 15 bin TL ile ödüllendirilecek.

19. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında 2-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileri de takip edilebilecek.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü

  • Everything At Once (Yönetmen: Henrik Dyb Zwart, Norveç)
  • Persona (Yönetmen: Sujin Moon, Güney Kore)
  • Please Hold the Line (Yönetmen: Tan Ce Ding, Malezya)
  • Will My Parents Come to See Me (Yönetmen: Mo Harawe, Somali/Avusturya/Almanya)
  • A Conspiracy Man (Yönetmen: Valerio Ferrara, İtalya)
  • The Left Behind (Yönetmen: Aurelie Oliveira Pernet, Portekiz/İsviçre)
  • Snow in September (Yönetmen: Lkhagvadulam Purev-Ochir, Moğolistan/Fransa)
  • At Little Wheelie Three Days Ago (Yönetmen: Andrew Stephen Lee, ABD)
  • Fairplay (Yönetmen: Zoel Aeschbacher, Fransa/İsviçre)
  • My Girlfriend (Yönetmen: Kawthar Younis, Mısır)
  • Tsutsue (Yönetmen: Amartei Armar, Gana/ Fransa)
  • Ice Merchants (Yönetmen: Joao Gonzalez, Portekiz/Fransa/İngiltere)
  • Lori (Yönetmen: Abinash Bikram Shah, Nepal/Hong Kong)
  • Same Old (Yönetmen: Lloyd Lee Choi, ABD/Kanada)
  • Der Molchkongress (Yönetmen: Matthias Sahli, Immanuel Esser, İsviçre/Almanya)

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü

  • Rutubet (Yönetmen: Turan Haste)
  • Yazın Sonu (Yönetmen: Sis Gürdal)
  • Farklı Bir Yas (Yönetmen: Beril Tan)
  • Birlikte, Yalnız (Yönetmen: Kasım Ördek)
  • Bugün Değil (Yönetmen: Yağmur Mısırlıoğlu)
  • Adres (Yönetmen: Aram Dildar)
  • Koyun (Yönetmen: Benhür Bolhava)
  • Gece Babamızı Ararken (Yönetmen: Alkım Özmen)
  • Lekesiz (Yönetmen: Ali Ercivan)
  • Leyla (Yönetmen: Nursen Çetin Köreken)
  • Komşu Sesler (Yönetmen: Ali Kıvanç Güldürür)
  • Bahçeler Put Kesildi (Yönetmen: Ali Cabbar)
  • Ben Tek Siz Hepiniz (Yönetmen: Barış Kefeli, Nükhet Taneri)
  • Salça (Yönetmen: Burak Oğuz Saguner)

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Genç Bakışlar Bölümü

  • Rutin (Yönetmen: Yiğit Efe Söken)
  • Yarından Mektup (Yönetmen: Ege Topoyan)
  • İtiraf (Yönetmen: Andaç Bertuğ Şimşek)
  • Küçük Hiçler (Yönetmen: İpek Karan)
  • E-duygu (Yönetmen: İpek Karan)
  • O2net (Yönetmen: Abdelrahman Abdulfattah)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

13. Suç ve Ceza Film Festivali Onur Ödülleri 6 – Huseyin Ozsahin

13. Suç ve Ceza Film Festivali Onur Ödülleri

Suç ve Ceza Film Festivali’nin her yıl verdiği onur ödülleri
2. Gemlik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 7 – 2 Gemlik Film Festivali odul toreni

2. Gemlik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

20-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 2. Gemlik Film Festivali kapsamındaki