30. Altın Koza’nın Belgesel ve Kısa Film Finalistleri 1 – Komunist Osman

30. Altın Koza’nın Belgesel ve Kısa Film Finalistleri

2 Eylül 2023

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 18-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Adana Kısa Film Yarışması ve Öğrenci Kısa Film Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Belgesel Film Yarışması’nda 8 film, Altın Koza ödülleri için jüri karşısına çıkmaya hak kazandı.

Altın Koza Belgesel Film Yarışması’nda 8 Film Yarışacak

İki kategoride Altın Koza ödüllerinin sahiplerini bulacağı Belgesel Film Yarışması’na bu yıl 59 yapım başvurdu. En İyi Belgesel Ödülü ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde yarışacak belgesel filmler; yönetmen ve Altın Safran Film Festivali Belgesel Film Yarışması Danışmanı Dr. Musa Ak, yönetmen, yapımcı ve yazar Dr. Nafiseh Laleh ve yönetmen, senarist Rena Lusin Bitmez’den oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlendi.

30. Altın Koza’nın Belgesel ve Kısa Film Finalistleri 2 – Rodakisi Ararken

  • Ersin Erçin’in yönetmenliğindeki Aladağ Bir Yürek Yangını,
  • Vahit Sarıtaş’ın yönetmenliğindeki Flaneuse,
  • Tuba Deniz’in yönetmenliğindeki Hayal Eyler Gönül Geçmiş Zaman,
  • Ömer Safa Umar’ın yönetmenliğindeki Heartbeat of Tribal Galaxy,
  • Berfi Dicle Öğüt’ün yönetmenliğindeki İki Nehir Arasında,
  • Gökmen Ulu’nun yönetmenliğindeki Komünist Osman,
  • Kerem Soyyılmaz’ın yönetmenliğindeki Rodakis’i Ararken ve
  • İsmet Arasan’ın yönetmenliğindeki Balkanların Türkçe Hafızası filmleri, Adana’da seyirci karşısına çıkarak yarışma heyecanı yaşayacak.

En İyi Belgesel Ödülü”nün 100 bin TL olduğu festivalde tüm yarışma kategorilerinde toplam 1 milyon 285 bin TL ödül dağıtılacak.

Kısa Film Yarışması’nda 20 Film Yarışacak

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda 20 film yarışırken, Adana Kısa Film Yarışması’nda 6 film, Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda ise kurmaca, deneysel, belgesel ve canlandırma kategorilerinde toplam 24 film yarışma heyecanını yaşayacak.

Üç bölümde Altın Koza Kısa Film Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı yarışmalara katılacak filmler seçici kurulların değerlendirmesi sonucunda belirlendi.

Uluslararası Kısa Film Yarışması ön jürisinde akademisyen Dr. Batu Anadolu ve akademisyen Bilal Çakay; Adana Kısa Film Yarışması ön jürisinde yapımcı Ceyhun Büyükbeşe ve sinefil Burhan İlkılıç; Öğrenci Kısa Film Yarışması ön jürisinde sinefil Vahit Tansoy ve akademisyen İlker Zor yer aldı.

Adana Kısa Film Yarışması’nda;

  • Ali Aktemur yönetmenliğinde Yük,
  • Emre Karakuş yönetmenliğinde Efruz,
  • Hakkı Büyükmertoğlu yönetmenliğinde Karton Kutu,
  • Cem Güzel yönetmenliğinde Psikolojik Enkaz,
  • Abdullah Doğala yönetmenliğinde Aynalı Zırhlı ve
  • Batukan Ceyran yönetmenliğinde Sinema Yaşıyor filmleri yarışacak.

Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda;

  • Brezilyalı yönetmen Leonardo Martinelli’nin yönettiği A Bird Called Memory,
  • Gürcistanlı yönetmen George Todria’nın yönettiği Amaia’s Guests,
  • Kolombiyalı yönetmen Angelica Restrepo ile Carlos Velandia’nın yönettiği All My Scars Vanish in the Wind,
  • Hong Konglu yönetmen Anson Chu’nun yönettiği No Place for Old Men,
  • Ürdünlü yönetmen Ahmad Alyaseer’in yönettiği Our Males and Females,
  • Amerikalı yönetmen Jordan K. Paul’un yönettiği Animals,
  • Azerbaycanlı yönetmen Elvin Adigozel’in yönettiği Forgive Me Tonight,
  • İranlı yönetmen Kiarash Dadgar Mohebi’nin yönettiği The Steak ve
  • Türk yönetmenler Zeynep Demirhan’ın yönettiği Yüzler,
  • Eser Tokas’ın yönettiği Dehliz,
  • Muhammet Sezer Bildiren’in yönettiği Kirpi,
  • Volkan Durmuş’un yönettiği Yada Yağmurları,
  • Evrim İnci’nin yönettiği Duvar,
  • Gülce Besen Dilek’in yönettiği Kolaj,
  • Uğur Savaş’ın yönettiği Kurdun Kutusu,
  • Benhur Bolhava’nın yönettiği Koyun,
  • Doruk Can Kaya’nın yönettiği Ay Bulutta,
  • Halime Usta’nın yönettiği Soğuk Uzak ve Kirli,
  • Yılmaz Özdil’in yönettiği Aforoz ve
  • Handan İpekçi’nin yönettiği Diyet, Adana seyircisi karşısına çıkarak ödül için yarışacaklar.

Öğrenci Kısa Film finalistleri Kurmaca kategorisinde;

  • İclal Yiğitoğlu’nun yönettiği Behind The Curtain,
  • Mustafa Mert Yağcı’nın yönettiği Akşamüstü Rüyası,
  • Arif Canbolat’ın yönettiği Kuşlar İşer mi?,
  • Ümit Güç’ün yönettiği Karıncanın Ayak İzleri,
  • Ercem Metin’in yönettiği Şöhret,
  • Can Baran’ın yönettiği Apartman Boşluğu ve
  • Ali Alkım Duman”ın yönettiği Bir İhtimal Daha,

Deneysel kategorisinde;

  • Bora Yavuz Subaşı’nın yönettiği Pamuk Prenses ve Cüce,
  • Zeynep Sude Karabulut’un yönettiği Sonsuza Dek Birlikte?,
  • Ali Olgun’un yönettiği Unconscious,
  • Hazan Beklen”in yönettiği İnsan Örtüsü,
  • Orkun Alp Eğimlioğlu’nun yönettiği Gece ve
  • Veysel Ayvazoğlu”nun yönettiği Gözlerini Kapat,

Belgesel kategorisinde;

  • Deniz Mıdık’ın yönettiği Hayallerin Ötesinde,
  • Burak Aslan’ın yönettiği Kayıp Dengbej,
  • Feyzi Baran’ın yönettiği Dilek Kutusu,
  • İdil Oğuzhan’ın yönettiği Bunun Ne Olduğunu Sorarlarsa Bu bir Yaprak,
  • Deniz Devrez’in yönettiği Onlar İçin İmroz,

Canlandırma kategorisinde ise;

  • Esin Gülsevil’in yönettiği A Christmas Present,
  • Ecem Çörtle’nin yönettiği The Galactic Treasure,
  • Selin Toprak’ın yönettiği For the Last Time Only,
  • Mina N. Köksal’ın yönettiği Kara Vebal,
  • Rümeysa Bora’nın yönettiği Magus Baba’nın Mavi Maymunu ve
  • Şule Barman ile Erdem Boz’un yönettiği Nefes, birincilik için yarışacak.

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda 25.000 TL, Adana Kısa Film Yarışması‘nda 10.000 TL, Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda dört kategoride 15.000 TL En İyi Film Ödülü verilecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Adana Altın Koza Film Festivali Heyecanı Başladı 10 – Adana Altin Koza

Adana Altın Koza Film Festivali Heyecanı Başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi 29. Adana Altın Koza Film Festivali, 12-18
2. Amasra Şehir Festivali Programı Belli Oldu 11 – Yaralarim Asktandir

2. Amasra Şehir Festivali Programı Belli Oldu

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir