30. Altın Koza Film Festivali’nin Jüri Başkanı Belli Oldu

18-24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin jüri başkanı belli oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 30.su gerçekleştirilecek festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmleri değerlendirecek jürinin başkanlığını yönetmen Ömer Faruk Sorak üstlenecek.

30. Altın Koza Film Festivali’nin Jüri Başkanı Belli Oldu 1 – juri baskani Omer Faruk Sorak

1987 yılında TRT’de kameraman olarak görev alan Sorak, 1998 yılında kurduğu Böcek Yapım ile birçok filmde görüntü yönetmenliği ve yönetmenlik yaptı. Reklam filmleri ve klip çekimlerinin ardından yönetmen koltuğunda oturduğu ilk film, 2000 tarihinde vizyona giren Vizontele oldu. 3 milyon izleyici sayısına ulaşan ilk Türk filmi olan Vizontele’den sonra 2003 yılında 4 milyon izleyici sayısına ulaşan ilk yerli film olan G.O.R.A.’yı çekti. 2006 yılında ise kadrosunda Jean-Claude Van Damme’ın da yer aldığı eğitim sistemini eleştiren Sınav filminin yönetmen koltuğunda oturan Sorak, 2009 yılında Yahşi Batı filminde yönetmenlik yaptı. 2011 yılında Aşk Tesadüfleri Sever adlı romantik drama filmi ile büyük ilgi gören Sorak, 2015 yılında gerçek bir yaşam hikayesinden esinlenen 8 Saniye filmini yönetti. 2020 yılında Aşk Tesadüfleri Sever 2 devam filmine imza attı. Yönetmen son olarak Bandırma Füze Kulübü ve Kendi Yolumda filmlerinin yönetmenliğini yaptı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü 500 Bin TL

Sinemaya desteklerinin artarak devam edeceğini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tüm yarışma kategorilerinde ödül tutarlarını arttırdıklarını, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda en iyi film ödülünü 500 bin Türk Lirası’na çıkardıklarını açıkladı.

Ulusal Uzun Metrajda En İyi Film, Yılmaz Güney Ödülü, Jüri Özel Ödülü, Adana İzleyici Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, En İyi Müzik Ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, En İyi Kurgu Ödülü, Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülü, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü kategorilerinde; Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda En İyi Belgesel Ödülü ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde; Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde; Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda En İyi Belgesel Film, En İyi Canlandırma Film, En İyi Deneysel Film, En İyi Kurmaca Film kategorilerinde; Adana Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü kategorisinde toplam 1 milyon 285 bin TL değerinde ödül dağıtılacak.

Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi 7 Ağustos 2023 olarak belirlendi. Yarışmaların yönetmelik ve başvuru formlarına altinkozaff.org.tr linkinden ulaşılabiliyor.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

 • En İyi Film Ödülü: 500.000,00-TL.
 • Yılmaz Güney Ödülü: 150.000,00-TL.
 • Jüri Özel Ödülü: 100.000,00-TL.
 • Adana İzleyici Ödülü: 50.000,00-TL.

BELGESEL FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Belgesel Ödülü: 100.000,00-TL.

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film Ödülü: 25.000,00-TL.

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

 • En İyi Belgesel Film: 15.000,00-TL.
 • En İyi Canlandırma Film: 15.000,00-TL.
 • En İyi Deneysel Film: 15.000,00-TL.
 • En İyi Kurmaca Film: 15.000,00-TL.

ADANA KISA FİLM YARIŞMASI

 • En İyi Film Ödülü: 10.000,00-TL.
blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir