30. Altın Koza’da Orhan Kemal Emek Ödülleri Açıklandı 1 – Belkis Ozener

30. Altın Koza’da Orhan Kemal Emek Ödülleri Açıklandı

3 Ağustos 2023

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Orhan Kemal Emek Ödülleri, bu yıl Türk Sineması’na sesiyle büyük emeği geçen Belkıs Özener ile senarist, yazar ve yönetmen Ahmet Soner’e verilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında, 18-24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Orhan Kemal Emek Ödülleri belli oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 30.’su gerçekleştirilecek festivalde Orhan Kemal Emek Ödülleri bu yıl sinemamıza emeği geçen iki isme veriliyor; Belkıs Özener ve Ahmet Soner…

Sinema dünyası ile sinema tutkunlarını aynı çatı altında bir araya getiren Adana Altın Koza Film Festivali, geçmişten geleceğe tüm sinema emekçilerine verdiği değeri taçlandırmak adına, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu çok özel ödülü sahiplerine takdim ediyor.

Orhan Kemal, Adana’nın yetiştirdiği bir edebiyat neferi. Yoksul kesimin, işçilerin, öğrencilerin, sokaktaki adamın yaşamını anlatan öykü ve romanlarıyla Türk Edebiyatı’nın usta kalemi. İnsan-toplum ilişkilerini gerçekçi bir dille yansıtan 27 romanı, 19’u öykü kitabı olmak üzere anı, inceleme, oyun ve röportaj türünde kitapları da olan Orhan Kemal’in anısına verilen Emek Ödülleri bu yıl 18 Eylül Pazartesi akşamı sahiplerine takdim edilecek.

“YEŞİLÇAM ŞARKILARINI ONUNLA SEVDİK”

30. Altın Koza’da Orhan Kemal Emek Ödülleri Açıklandı 2 – Belkis Ozener

Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Fatma Girik gibi sinemamızın efsane isimlerinin filmlerdeki gazino sahnelerine sesiyle emek veren Belkıs Özener İzmir’de doğdu. 1952’de ablası Gönül Yazar’ın radyo sınavlarını kazanmasıyla birlikte ablasıyla beraber önce Ankara’ya gitti. Ardından İstanbul’a taşındı. Alâeddin Yavaşça, Zeki Duygulu ve Radife Erten’den dersler aldı. Daha sonra katıldığı ses yarışmasında birinci oldu. 14 yaşındayken Sabite Tur Gülerman’ın alt kadrosunda ilk defa sahneye çıktı. Tepebaşı Gazinosu’nda Perihan Altındağ’ın alt kadrosunda ilk yevmiyeli sahnesini yaptı. Belkıs Yazar adıyla bir süre plak ve sahne çalışması yaptı. Evlendikten sonra, Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar’ın aksine, çok fazla sahne çalışması yapmadı. 1967 yılında Metin Bükey’in teklifiyle ilk defa Sinekli Bakkal filminde Türkan Şoray’ın oynadığı roldeki şarkıyı seslendirdi. 100’ü Şoray’ın olmak üzere 300’den fazla şarkıyı Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Türk Sineması’nın efsane oyuncularının filmlerinde onların yerine seslendirdi.

GENÇ SİNEMA HAREKETİNİN ÖNCÜLERİNDEN

30. Altın Koza’da Orhan Kemal Emek Ödülleri Açıklandı 3 – Ahmet Soner

Atıf Yılmaz, Lütfü Akad, Vedat Türkali, Yavuz Özkan, Şerif Gören ve 1971’de Yılmaz Güney ile Türk Sineması’nda önemli filmlere imzasını atan Ahmet Soner; ilk kısa filmini 1966’da çekti. Genç Sinema hareketinin kurucuları arasında yer aldı. Türk Haberler Ajansı’nda kameraman olarak haber filmleri ve belgeseller çekti. İstanbul İşgaldedir adlı film öyküsü Milliyet Sanat Dergisi’nin açtığı yarışmada ödüllendirildi. Hayatım Roman, İş İştir ve Çocukların Dünyası adlarıyla yazdığı senaryolar televizyon dizi filmleri olarak çekilip yayımlandı. Herhangi Bir Kadın, Tomruk ve Derman adlı senaryoları Şerif Gören tarafından sinemaya aktarıldı. Yirmiye yakın senaryosu filme çekildi. Edebiyat ve sinema üzerine yazdığı yazılar birçok gazete ve dergide yayımlandı. Akıntıya Karşı adlı kitabı 1995’te basıldı. Yılmaz Güney üzerine çektiği Adana-Paris, İsmail Beşikçi üzerine yaptığı 36 Kitap=13 Cezaevi adlı belgesel filmler Türkiye ve Avrupa’nın pek çok kentinde gösterildi. Köy Enstitüleri belgeseli üzerine yıllarca çalıştı ve belgesel 5 bölüm halinde DVD olarak satışa sunuldu. 1998 Ekim ayından Mayıs 2000 tarihine kadar Sine-Sen Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Herkes O’ndan Söz ediyor adlı kitabının üçüncü baskısı yapıldı. Ahmet Soner, Türkiye Yazarlar Sendikası, Sine-Sen (Disk), Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi.

SON BAŞVURU TARİHİ 7 AĞUSTOS

Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi ise 7 Ağustos 2023. Yönetmelik ve başvuru formlarına altinkozaff.org.tr linkinden ulaşılabiliyor

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

6. Kadın Yönetmenler Festivali Seçkileri Belli Oldu 4 – Faces

6. Kadın Yönetmenler Festivali Seçkileri Belli Oldu

7-12 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek 6. Uluslararası Kadın
19. Akbank Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı 5 – 19 Akbank Kisa Film Festivali basvuru header

19. Akbank Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı

Alanında öncü etkinliklerden biri haline gelen Akbank Kısa Film Festivali,