33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 1 – 33 Ankara FF Oduller

33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

12 Kasım 2022

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 33. Ankara Film Festivali yoğun ilgiyle geçen film gösterimlerinin ardından düzenlenen kapanış ve ödül töreni ile sona erdi. CerModern’de gerçekleşen ve sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı gecede Ulusal Uzun, Belgesel ve Kısa Film yarışmalarının kazananları belli olurken, Proje Geliştirme ve VEKAM Ödülü de sahiplerini buldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ödülü Emin Alper’in Kurak Günler filmine verilirken, En İyi Yönetmen ödülü Karanlık Gece filmiyle Özcan Alper’e, Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film ödülü ise Ziya Demirel’in yönettiği Ela ile Hilmi ve Ali filmine verildi.

Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Crossroads En İyi Belgesel, Benhür Bolhava’nın yönettiği Koyun da En İyi Kısa Film seçildi.

Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Ödülü, Barış Fert ve İpek Erden’in Her Şeyi Hatırlarmış Gibi projesine, VEKAM Ödülü ise Gordion’un Çobanları filmiyle Kadir Uluç’a verildi.

En İyi Film Kurak Günler

12 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın yönetmen ve senarist Pelin Esmer’in başkanlığını yaptığı, müzisyen Can Atilla, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, yazar İlhami Algör, oyuncu Melisa Sözen, akademisyen Özlem Köksal ile oyuncu Serdar Orçin’den oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması jürisi, “Derinlikli sinemasıyla, yaratıcı anlatımıyla, bizi sıkıştığımız köşeden ustalıkla çıkartıp, üstünde yürüdüğümüz kurak toprağa, ucunda durduğumuz çukurun dibine, dibinden de yukarıya bakmaya yönelttiği için, adaletsizliğin nefesimizi daralttığı bir dünyada bize sinemadan güçlü bir teklifle geldiği için, Kurak Günler filmine en iyi film ödülünü sunuyoruz” dedi.

33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 2 – En Iyi Film

Emin Alper, Kurak Günler filminin senaryosuyla Onat Kutlar En İyi Senaryo ödülüne layık görüldü. Jüri kararını şöyle açıkladı: “Kişisel olanla toplumsal olanı aynı hikâye içinde kaynaştıran, kurmacanın ışıltılı olanaklarından yararlanarak kara, karanlık bir resim çizen, seyircilerine “seyirci kalmayı” sorgulatan ama her şeye rağmen şiirsel bir sona varan senaryosuyla en iyi senaryo ödülünü Kurak Günler filmine sunuyoruz.

Kurak Günler filmdeki performanslarıyla Selahattin Paşalı En İyi Erkek Oyuncu ödülüne, Selin Yeninci En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne ve Erdem Şenocak En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne; filmin kurgusuna imza atan Özcan Vardar ve Eytan İpeker ise En İyi Kurgu ödülüne layık görüldüler.

En İyi Yönetmen Özcan Alper

Ankara Film Festivali’nde jüri En İyi Yönetmen ödülünü “Güçlü hikayesini katman katman derine indirirken yarattığı dünyaya bizi katan, sonuna kadar orada tutan, seyirciye kendiyle baş başa kalma imkânı bırakan ustalıklı ve sükunetli sineması nedeniyle,” Karanlık Gece filmiyle Özcan Alper’e verdi.

Jüri aynı zamanda Karanlık Gece filmini Jüri Özel Ödülü’ne layık gördü. Jüri kararı açıklarken, “Kendi gibi olmayanı yok ederek, gömerek, unutarak, unutturarak yaşamayı seçenlerin karşısına, hakikati hatırlama ve hatırlatma yoluna giren, vicdanını gömemeyen bir karakter eşliğinde, bizi karanlığa çağırırken o karanlığın içinde görme mesafemizi bize özenle sunduğu için Karanlık Gece filmine Jüri Özel Ödülü’nü sunuyoruz,” dedi.

33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 3 – Juri Ozel Odulu

Bu yıl aramızdan ayrılan sinema yazarı Murat Özer anısına verilen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü Özcan Alper’in Karanlık Gece filmine verildi. Jüri açıklamasında “Karanlığın gözlerine ışık tutma cesareti, yalnızca kurbanın değil zalimin dünyasına da bakma kararlılığı, vicdanın sadece bir arınma aracı değil aynı zamanda bedel ödemeyi de gerektirdiğini hatırlatması ve hikayesinin ruhunu soğukkanlılıkla görselleştirme başarısı nedeniyle Özcan Alper’in yönettiği Karanlık Gece, oy birliği ile Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü’ne değer bulunmuştur” dedi.

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ela ile Hilmi ve Ali

Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verilen En İyi İlk Film ödülüne bu yıl, Ziya Demirel’in Ela İle Hilmi ve Ali filmi layık görüldü. Jüri kararında, “Dar bir mekâna sıkıştırılmış birbirinden farklı dünyalardan gelen üç karakter arasında oyunbaz bir şekilde sürekli değişen güç dengesini hikâyesine uygun bir uslüpla bize aktardığı için En İyi İlk Film Ödülünü Ela ile Hilmi ve Ali filmine sunuyoruz,” dendi.

33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 4 – En Iyi Ilk Film

Ela ile Hilmi ve Ali filmindeki performansıyla Ece Yüksel’e En İyi Kadın Oyuncu ödülü verildi.

Mansiyon Ödülü Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e!

Ali Kemal Güven imzalı Çilingir Sofrası filmindeki performanslarıyla Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen jüri tarafından Mansiyon ödülüne layık görüldüler. Ulusal Uzun Film Yarışması jürisi ödülü açıklarken, “Yarattıkları karakterlerin derinliği sebebiyle ve farklılıkları birbirinden ayrılamaz şekilde aynı potada eriten ansamble performansları ile filme yaptıkları sanatsal katkıdan dolayı Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e Mansiyon ödülü sunuyoruz,” dedi.

Klondike Filmine 3 Ödül Verildi!

Maryna Er Gorbach imzalı Klondike filmiyle Sviatoslav Bulakovskyi En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüne, Zviad Mgbery En İyi Özgün Müzik ödülüne, Mariia Denysenko, Andrii Hrechyshkin ve Vitaliy Sudarkov En İyi Sanat Yönetmeni ödülüne layık görüldü.

En İyi Belgesel Crossroads

Türkiye Almanya Film Festivali başkanı Adil Kaya, yönetmen Ebru Şeremetli ve yönetmen Serdar Kökçeoğlu’ndan oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması jürisi 10 filmden oluşan yarışma seçkisi için festivale teşekkürlerine sundu, tek bir filme ödül vermek zorunda olmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek 20 bin TL değerinde En İyi Belgesel Film ödülünü Mahmut Fazıl Coşkun’un Crossroads adlı belgeseline verdiklerini açıkladı.

33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 5 – En Iyi Belgesel

Crossroads’un ödül gerekçesinde, “Sanatçıların zaman ve mekânla, iç dünyalarıyla, kentlerin dönüşümü ve var oluşla kurdukları ilişki ve eleştirel tutumlarını özenli, yarayıcı, geleneksel kalıpları yorumlarken bugünle gelecek arasında bağ kuran bir dille bizlerle paylaşan Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Crossroads’a oy birliğiyle vermeyi uygun gördük,” denildi.

En İyi Kısa Film Koyun

11 filmin yarıştığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda oyuncu Ece Dizdar, yönetmen Elif Refiğ ve sinema yazarı Esin Küçüktepepınar’dan oluşan jüri 10 bin TL değerindeki En İyi Kısa Film ödülüne Benhür Bolhava’nın yönettiği Koyun filmini layık gördü.

33. Ankara Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 6 – En Iyi Kisa Film

Jüri gerekçeli kararında ise şunlar söylendi: “İçinde yaşadığımız endişe, belirsizlik ve şüphe hallerini yansıtan atmosferi, karakterlerin içinde debelendiği ruh halini ve kurban-fail döngüsünü katmanlı bir senaryo ile desteklemesi, yerelden evrensele uzanan sinemasıyla yaşanan yıkıcı değişimin bizi sürüklediği sonu işaret etmesiyle 33. Ankara Film Festivali Kısa Film Seçici Kurulu olarak Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Film ödülünü oy birliğiyle Benhür Bolhava’nın yönettiği Koyun filmine vermeyi layık gördük.

Ulusal Kısa Film Yarışma jürisi, seçkide yer alan filmler arasından en iyiyi seçmekte zorlandıklarını belirterek ödülü açıklamadan önce Nur Özkaya’nın Ev Diye Bir Şey Yok adlı canlandırma filmini de özgün, yenilikçi ve cesur yaklaşımıyla anmak istediklerini belirtti.

Proje Geliştirme Desteği Her Şeyi Hatırlarmış Gibi

Türkiye sinemasının yeni yaratıcılarına, senaryo aşamasındaki ulusal uzun kurmaca yapımlara verilen Proje Geliştirme Desteği Yarışması’nın yapımcı Armağan Lale, yönetmen, senarist Tufan Taştan ve yapımcı Yamaç Okur’dan oluşan jüri 30 bin TL değerindeki Proje Geliştirme Ödülü’ne yapımcılığını İpek Erden’in, yönetmenliği ve senaristliğini Barış Fert’in yapacağı Her Şeyi Hatırlarmış Gibi projesini layık gördü.

Jüri gerekçesinde, “İki gün boyunca genç yönetmen ve yapımcıların projelerini dinledik. Bağımsız sinema yapmanın çok zor olduğu hatta ülke şartlarında buharlaştığı bir dönemde hayallerinin peşinde koşan sinemacıların hikâyeleri bizleri heyecanlandırdı. Bu bir proje geliştirme ödülü olduğu için yaratıcı yapımcılara sahip ve film yapım sürecinin başlarında olan projelere öncelik vermeyi tercih ettik. Maalesef yönetmenlik gereği tek bir ödül verme şansımız oldu” dedi.

VEKAM Özel Ödülü Gordion’un Çobanları

Ankara Film Festivali’nin Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ile ortaklaşa düzenlediği sinematografisinin yanı sıra ele aldığı konu Ankara kent merkezi veya ilçeleri kapsamında bir araştırmaya ya da konuya dayandırılaran belgesel ve kısa film projesine verilen 10 bin TL değerindeki VEKAM Özel Ödülü, Kadir Uluç’un Gordion’un Çobanları adlı filmine verildi.

Kerime Şenyücel ve akademisyen Prof. Dr. Billur Tekkök Karaöz’den oluşan jüri kararında “Belgesel, Gordion’da çobanlar ve sürülerinin hikâyesinden yola çıkarak; Friglerden günümüze bugün de devam eden tarım ve hayvancılığın, geçmişle olan benzerliğinin izlerini sürerek tarihi bilginin bugünle bağlarını kurması açısından önemli görülmüştür. Belgeselin anlatıyı akademik bilgilerle desteklemesi ve bu bilgiyi yalın bir dille aktarması, tematik olarak müzik seçimindeki özen ile Gordion’un Dünya Miras Listesi’ne girmesi sürecine katkıda bulunacak olmasından dolayı ödüllendirilmesi uygun bulunmuştur” denildi.

Festivalin kapanış töreninde 34. Ankara Film Festivali’nin tarihleri 2-10 Kasım 2023 olarak açıklandı.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

33. Ankara Film Festivali Ödüller

Ulusal Uzun Film Yarışması

 • En İyi Film: Kurak Günler – Emin Alper
 • Jüri Özel Ödülü: Özcan Alper – Karanlık Gece
 • Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel
 • En İyi Yönetmen: Özcan Alper – Karanlık Gece
 • Onat Kutlar En İyi Senaryo: Emin Alper – Kurak Günler
 • En İyi Kadın Oyuncu: Ece Yüksel – Ela ile Hilmi ve Ali
 • En İyi Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı – Kurak Günler
 • Mansiyon Ödülü: Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönenen – Çilingir Sofrası
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Selin Yeninci – Kurak Günler
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erdem Şenocak – Kurak Günler
 • En İyi Sanat Yönetmeni: Mariia Denysenko, Andrii Hrechyshkin, Vitaliy Sudarkov – Klondike
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Sviatoslav Bulakovskyi – Klondike
 • En İyi Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker – Kurak Günler
 • En İyi Özgün Müzik: Zviad Mgbery – Klondike
 • SİYAD En İyi Film: Karanlık Gece – Özcan Alper

Ulusal Belgesel Film Yarışması

 • En İyi Belgesel Film: Crossroads – Mahmut Fazıl Coşkun

Ulusal Kısa Film Yarışması

 • En İyi Kısa Film: Koyun – Benhür Bolhava

Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği

 • Her Şeyi Hatırlarmış Gibi, Yönetmen-Senarist: Barış Fert, Yapımcı: İpek Erden

VEKAM Özel Ödülü

 • Kadir Uluç – Gordion’un Çobanları

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kısa Filmler Malatya Uluslararası Film Festivali'nde 7 – MUFF

Kısa Filmler Malatya Uluslararası Film Festivali’nde

Kısa filmler Malatya Uluslararası Film Festivali'nde! 9-15 Kasım 2012 tarihleri
'En İyi 10 Kısa Animasyon' Aranıyor! 8 – 1b43749d 40e2 4714 a374 aa98a25b641b

‘En İyi 10 Kısa Animasyon’ Aranıyor!

Antalya Sinema Derneği bu kez ‘En İyi 10 Animasyon Film’i