Ali Hamroyev’in Filmleri Pera Müzesi’nde 1 – Pera Film Sakli Hazine Seni Hatirliyorum

Ali Hamroyev’in Filmleri Pera Müzesi’nde

24 Nisan 2015

“Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri” 

25 Nisan – 10 Mayıs 2015

Pera Film’in, Seagull Films işbirliğiyle hazırladığı “Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri” dizisi 25 Nisan’da başlıyor. Özbek sinemasının usta yönetmeninin filmlerinden seçkilerin gösterileceği program 10 Mayıs’a kadar Pera Müzesi’nde devam edecek.

Pera+Film+Sakli+Hazine_PosterPera Müzesi, bu programla sinemaseverleri dünya sinema haritasının zengin ve az bilinen bölgesi olan Orta Asya sineması ile tanıştıracak. Ali Hamroyev, 9 Mayıs Cumartesi günü saat 16:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda bir de söyleşi gerçekleştirecek.

Pera Müzesi’nin düzenlediği, Özbek sinema yönetmeni, senarist ve film yapımcısı Ali Hamroyev’in yönettiği filmlerden oluşan “Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri” dizisi, 25 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’de yönetmenin “Beyaz, Beyaz Leylekler” adlı filmiyle başlıyor. Yönetmenin ilk çektiği filmlerden olan Beyaz, Beyaz Leylekler adlı dram, gösterildiği dönem vurucu teması ile eleştirmenlerin dikkatini çekmişti. 10 Mayıs’a kadar devam edecek gösterimlerde, yönetmenin 1966 ve 1985 tarihleri arasında çektiği “Fedai”, “Yedinci Kurşun”, “Kuşları İzleyen Adam”, “Bo Ba Bu” ve “Seni Hatırlıyorum” adlı filmler toplam 12 kez sinemaseverlerle buluşacak.

Aksiyon filmlerinden, Orta Çağ destanlarına

1937 doğumlu Ali Hamroyev, özellikle 1960 ve 1970’lerde çektiği Orta Asya’daki iç savaş sırasında geçen bir dizi aksiyon filmiyle tanınıyor. Yönetmenin Amerikan western filmler ile benzerlikler taşıyan 1979 ve 1972 yapımı Fedai ve Yedinci Kurşun filmleri de seçki kapsamında gösterilecek bu filmlerden bazıları.

Hamroyev’in en çok beğeni toplayan filmlerinden, 1975 yapımı Kuşları İzleyen Adam, izleyicilere bir orta çağ destanı sunarak onları düşsel bir yolculuğa çıkarıyor. Yönetmenin son yirmi yılda yönettiği filmlerden Seni Hatırlıyorum, içerisinde bulundurduğu güçlü otobiyografik unsurlar ile göze çarpıyor. Hamroyev’in filmlerinde sıklıkla öne çıkardığı temalar arasında kadınlara yapılan baskı ile geleneksel ve modern güçler arasındaki çekişme de bulunuyor. Bu kapsamda yönetmenin seçki içerisinde diyalogsuz olan tek filmi Bo Ba Bu, kültürlere göre değişen cinsellik kavramını tartışmalı bir şekilde ele alıyor.

20’den fazla filmi bulunan Hamroyev, kariyeri boyunca müzikaller, belgeseller ve tarihi epik yapıtlar da çekti. Alanında pek çok ödülün sahibi yönetmen, 1969’da Özbekistan Üstün Hizmet Madalyası’na layık görüldü.

Pera+Film+Sakli+Hazine_Fedai

Hamroyev, 9 Mayıs’ta Pera Müzesi’ne geliyor

Program kapsamında, sinemaseverlerle buluşmak için İstanbul’a gelecek olan Ali Hamroyev, 9 Mayıs Cumartesi günü saat 16:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda bir söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşiden önce, saat 15:00’de yönetmenin Bo Ba Bu filmi, saat 19:00’da ise Seni Hatırlıyorum filminin gösterimleri yapılacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nda Finalistler Belli Oldu 2 – Sabanci Vakfi 8 Kisa Film Yarismasi susuzluk cekiyoruz

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nda Finalistler Belli Oldu

Bu yıl 8. kez düzenlenecek Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda
Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Günbatımından Şafağa 3 – from dusk till dawn 5204ddb81e019

Her Salı Kült Film Gecesi’nde Bu Hafta: Günbatımından Şafağa

The Public Hotel'de 24 Mart Salı akşamı nefesinizi kesecek fantastik