Altın Elma'da Heyecan Başlıyor! 1 – 2013 1025 6

Altın Elma’da Heyecan Başlıyor!

23 Temmuz 2014

Almanya Frankfurt’ta Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından her yıl Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’nın başkanlığında düzenlenen Frankfurt Türk Film Festivali, (Türkisches Film Festival Frankfurt) bu yıl 14. kez sinemaseverlerle buluşuyor. 

Geçtiğimiz yıl okurlarımız için Murat Tolga Şen’in takip ettiği, bu yıl 7 Eylül-13 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde, Türk ve Alman seyircileri birbirinden ilginç filmler bekliyor. Festival, aralarında Deutsches Filmmuseum, Filmhaus Frankfurt, Saalbau GmbH, Wirtschaftsförderung Frankfurt GmbH, TC. Frankfurt Başkonsolosluğu ve Kültür Ataşeliği, TC. Kültür Bakanlığı ve TRT’nin de (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) yer aldığı bir dizi resmi ve özel kuruluşla işbirliği yapıyor.

Bu yıl seyirciyi, heyecan verici filmlerin yanı sıra “Altın Elma Sinema Ödülleri”, “Türkiye-Almanya Üniversite Öğrencileri Arası Kısa Film Yarışması”, film galaları, sergiler, paneller ve daha birçok etkinliğin yer aldığı bir program bekliyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türk sinemasından önemli yönetmenler, senaristler, oyuncular, yapımcılar ve sinema yazarları Frankfurt’ta konuk olacaklar. Türk Sineması’na emeği geçen usta isimlere birer onur ödülü takdim edilirken, artık geleneksel hale gelen “Unutulmayanlar” bölümünde Türk sinemasına büyük emeği geçmiş olan Ayhan Işık-Belgin Doruk ikilisi anılacak.

Festival film programı bu yıl, yeni Türk sineması ve Türk-Alman ortak yapımı uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler, Avrupa Film Forumu kapsamında gösterime alınan uzun metraj filmlerden oluşmaktadır. Filmler Almanca dublajlı ya da Almanca-İngilizce alt yazılı olarak Frankfurt merkezli CineStar Metropolis ve Orfeo’s Erben sinemaları ve Deutsches Filmmuseum salonlarında seyircilerle buluşacaktır.

Bu yıl Türk sinemasının 100. kuruluş yılını kutluyor olması nedeniyle ayrı bir önem kazanan festival, Türk sinema tarihine bu yıl 2. kez dağıtacağı “Altın Elma” sinema ödülleriyle katkıda bulunmaya devam ediyor. 13. festivalde başlatılan “Altın Elma Sinema Ödülleri” bu yıl katılımcı film sayısının artışıyla yeni bir heyecana doğru yelken açıyor.

1 Haziran 2014 tarihinden itibaren yapılan başvurular arasından seçilen “Daire”, “Gözümün Nuru”, “Karnaval”, “Meryem”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Senin Hikayen”, “Tamamıyız?”, “Kadın İşi”, “Zerre”, “Sev Beni”, “Patron Mutlu Son İstiyor”, “Jin”, “Halam Geldi”, “Dağ”, “Yozgat Blues”, “Özür Dilerim”, “Bensiz”, “Benimle Oynar mısın?” ve “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915” adlı filmler, İstanbul’da devlet tiyatrosu sanatçısı ve sinema-televizyon oyuncusu Yetkin Dikinciler, sinema-televizyon oyuncusu Füsun Kostak, sinema-televizyon oyuncusu Gülay Baltacı, televizyon programcısı-yazar Yekta Kopan, film yapımcısı Deniz Yayın, film yapımcısı Mutena Açık Güven ve SİYAD üyesi-sinema yazarı Serdar Saffet Akbıyık’tan oluşan 7 kişilik Türk ön jüri tarafından değerlendirildi.

Film dalında en iyi on, yönetmen, görüntü yönetmeni, senaryo, müzik, kadın ve erkek oyuncu dallarında ise en iyi beşer aday belirlendi. Sonuçlar Frankfurt’ta oluşturulan 7 kişilik Alman sinema uzmanı ana jürinin değerlendirmesine sunuldu. Adaylar ve Alman jüri daha sonra tanıtılacak…

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Nocturnal Animals / Gece Hayvanları Afiş 2 – Nocturnal Animals Gece Hayvanları 01

Nocturnal Animals / Gece Hayvanları Afiş

9 Aralık 2016'da vizyona girecek Nocturnal Animals / Gece Hayvanları
Crawl / Ölümcül Sular Filminden Poster 3 – Crawl Ölümcül Sular 2019 1

Crawl / Ölümcül Sular Filminden Poster

Fırtınaya yakalanmazsanız "onlara" yakalanırsınız. 12 Temmuz 2019’da gösterime girecek Crawl