Pera Film’den Yeni Bir Seçki: “Uğrak” 1 – Tekerleme 1984

Pera Film’den Yeni Bir Seçki: “Uğrak”

29 Ocak 2023

Pera Film, 2023’ün ilk film programı “Uğrak” ile İstanbul’u bazen bir set, bazen dekor, bazen de ana karakter olarak ele alan, onu bir uğrak yerine dönüştüren filmleri buluşturuyor. 31 Ocak’tan itibaren izleyici karşısına çıkacak olan program Pera Müzesi’nde yer alan Zamane İstanbulları sergisi kapsamında gerçekleşiyor. Deneysel, belgesel ve kurmaca türlerinden dokuz filmi bir araya getiren “Uğrak” seçkisi 26 Şubat’a kadar Pera Müzesi oditoryumunda izlenebilir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, “Uğrak” adını taşıyan yeni bir seçkiyle İstanbul’un binbir yüzünü beyazperde aracılığıyla izleyicilere sunuyor. Pera Müzesi’nde sergilenmekte olan Zamane İstanbulları sergisi kapsamında düzenlenen programdaki filmler dört farklı yönetmenin, Alain Robbe-Grillet, Mika Kaurismaki, Maurice Pialat ve Merlyn Solakhan’ın imzasını taşıyor.

Alain Robbe-Grillet’nin 1963 yılında gerçekleştirdiği ilk yönetmenlik denemesi L’immortelle / Ölümsüz Kadın, İstanbul’u ziyaret eden bir Fransız’ın gizemli bir kadınla tanışmasını ve onun izini sürdükçe içinden çıkılmaz bir labirente dalmasını konu ediniyor. Filmin dekorunu büyülü, gerçeküstü bir durağanlığa sahip İstanbul temsil ediyor.

Pera Film’den Yeni Bir Seçki: “Uğrak” 2 – L immortelle Olumsuz Kadin 1963

İstanbul doğumlu yönetmen Merlyn Solakhan bu seçkide iki filmiyle yer alıyor: 1983 yılı yapımı Şehir ve 1984 yapımı Tekerleme. Yönetmen Şehir için “Filmin anlatıcı olmasını değil, daha çok ifadenin kendisi olmasını istedim” diyor. 1986’da Berlin Film Festivali programında yer alan Tekerleme’de ise askeri darbeden beş yıl sonra, tekinsizlikle sarmalanmış İstanbul sokakları boy gösteriyor. Film, tekerlemenin teklemeye dönüşümünü özgün bir estetikle sunuyor.

Pera Film’den Yeni Bir Seçki: “Uğrak” 3 – Sehir 1983

Mika Kaurismaki’nin yönettiği 1991 yapımı Zombie and the Ghost Train / Zombi ve Hayalet Tren, bir trajikomedi. İstanbul ve Helsinki arasında hayatın akışıyla sürüklenen ama gerçeğin izini kaybeden, kendine bir grupta ve dünyada bir yer bulmaya çalışan genç bir müzisyen olan Zombi’nin hikâyesini anlatıyor.

Pera Film’den Yeni Bir Seçki: “Uğrak” 4 – Zombie and the Ghost Train 1991

Maurice Pialat’nın 1964’te çektiği, Türkiye’nin tarihine ve insanlarına adadığı Türkiye Günceleri ise İstanbul Boğazı, Bizans, Haliç, İstanbul ve Galip Usta adlı beş kısa filmden oluşuyor. Seride yer alan Bizans Stefan Zweig’ın bir metninden, Haliç Gerard de Nerval’in bir şiirinden yola çıkarken, Galip Usta Nazım Hikmet’in şiirleri üzerinden ilerliyor.

Pera Film’den Yeni Bir Seçki: “Uğrak” 5 – Bosphore 1964 Maurice Pialat

“Uğrak” film programı, 31 Ocak-26 Şubat 2023 tarihleri arasında Pera Müzesi oditoryumunda izlenebilir.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Uğrak Gösterim Programı

 • 31 Ocak Salı
  19.00 Şehir (60’)
 • 3 Şubat Cuma
  20.00 Ölümsüz Kadın (100’)
 • 8 Şubat Çarşamba
  19.00 Tekerleme (73’)
 • 10 Şubat Cuma
  19.00 Ölümsüz Kadın (100’)
 • 15 Şubat Çarşamba
  19.00 Zombi ve Hayalet Tren (88’)
 • 17 Şubat Cuma
  19.30 Türkiye Günceleri (62’)
  21.00 Tekerleme (73’)
 • 22 Şubat Çarşamba
  19.00 Şehir (60’)
 • 24 Şubat Cuma
  19.00 Zombi ve Hayalet Tren (88’)
 • 26 Şubat Pazar
  15.00 Türkiye Günceleri (62’)

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Doğu Ekspresi’nde Cinayet Sinemaya Uyarlanıyor 6 – cats 1

Doğu Ekspresi’nde Cinayet Sinemaya Uyarlanıyor

Agatha Christie’nin romanı Doğu Ekspresi’nde Cinayet beyazperde izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor!
Siyad'lı Yazar Rasih Yılmaz, Siyad Ödüllerini Eleştirdi! 7 – 144540

Siyad’lı Yazar Rasih Yılmaz, Siyad Ödüllerini Eleştirdi!

Bugün Gazetesi sinema yazarı Rasih Yılmaz, SİYAD ödüllerini yazdı: SİYAD