Tuhaf Bir Video Klip: Art Diktator - Sen ve Ben 1 – Art Diktator 5

Tuhaf Bir Video Klip: Art Diktator – Sen ve Ben

20 Nisan 2019

Gotik üstü az erotik!

Dans ettiren metal sound’a sahip müziğiyle ön plana çıkan, 80’ler esintili, yüksek enerjili Art Diktator; yeni albümü “Isola”yı yayınladı. Ve albümden ilk parçayı da klibiyle birlikte paylaştı. Bu klibin en dikkat çekici özelliği gotik ve erotik bir atmosfere sahip olması, müziğin kliple adeta tabut ve kapağı gibi birbirine oturması ve tamamen Art Diktator elinden çıkması. Bir de klipte benim de yer almam, yani “Sen ve Ben”in “sen”i olmam tabii. :)

Tuhaf Bir Video Klip: Art Diktator - Sen ve Ben 2 – Art Diktator 4

Önce biraz Art Diktator’den bahsedelim. Hakan “Mezarses” Nurcanlı ve Adviye “Ravenna” Nurcanlı çiftinden oluşan Art Diktator; karanlık dünyalara göz kırpan, diskolarda popo sallayan, metal müzikle mizahın mükemmel uyumunu yakalamış bir grup. İkili uzun zamandır “ötekilerin” alışık olduğu ve çok da severek dinledikleri müzikler yapıyorlar. Kostümlerinden albüm tasarımlarına, çizimlerinden kliplerine dek sinemanın etkisi yaptıkları her işte hissediliyor. Mesela takipçilerinin en sevdiği parçalardan biri “Fulci Lives!” (2016) ki bu da ikilinin öteki sinemaya ne kadar meraklı olduğunu gösteriyor. Bu şarkıyı yaparken hem aileden hem de ülkeden aşırı boğulmuşlar ve kurtuluşu Lucio Fulci ve Fabio Frizzi’de bulmuşlar. Tıpkı bizlerin de yaptığı gibi. Hakan B movie’leri severken, Adviye daha çok sanatsal sinemaya meyilli. Ama ikisinin de hemfikir oldukları bir konu var: Ne zombilerden vazgeçmemiz ne de onların bizden vazgeçmesi mümkün değil.

“Hapsolduğumuz muhitte her an, her yerdeler. Bazen tek tek, bazen gruplar halinde çevremizde dönüyorlar. Bir açığımızı kolluyorlar. Bizdeki farklılık ve yaşam enerjisini yutmak istiyorlar. Çünkü onlar sistemle uyum içerisindeler. Emekli yaşlılar onlar. Gerçek zombiler…”

Gelelim klibin hikâyesine…

Tuhaf Bir Video Klip: Art Diktator - Sen ve Ben 3 – Art Diktator 6

Art Diktator kliplerini ya kendisi çekiyor ya da dostlarıyla güçlerini birleştirerek ortaya kolaj klipler çıkarıyor. Bu kadar bağımsız bir ikilinin yaptığı işlerin de bağımsız olması beklenirdi zaten. Böylece daha kişisel ve orijinal çalışmalara imza atıyorlar, kolektifin özgürlüğünden yararlanıyorlar. Kendini sınırlarsan raflara daha çabuk ulaşırsın ama her aşamayla kendin ilgilenirsen daha özgün olursun, diyorlar. “Sen ve Ben” de böyle çıktı ortaya. Adviye’nin yönetmenliği, benim ve tabii ki Hakan’ın oyunculuğuyla. Görüntülerin bir kısmı Lviv’de, bir kısmı Büyükada’da çekildi. En keyifli anlar ise (ki bunu keyifli bulmak tamamen Art Diktator fanı olmayı gerektirir) Lviv Lychakiv Mezarlığı’ndaki ve Büyükada ormanlarındaki çekimlerdi. Bu çekimlerde ben dövmelerim, şapkalarım, oyuncak bebeklerim ve danslarımla yer aldım. Dere tepe düz yürüdüm, saçlarımı savurdum, dantellerimi dalgalandırdım. Sonuçta da o görüntülerle Adviye, bu gönül titreten klibi yarattı. Şunu söyleyebilirim ki ortaya çıkan sonucu gördüğümde etkilendim ve bu grotesk kurgunun bir parçası olmanın tatminini yaşadım. Artık ben de resmi olarak “yoldan çıkanlar”dan biriydim. Bu; zombiler, uzaylılar, mutantlar, ninjalar, hermafroditler dünyasında bir onur nişanıdır.

Art Diktator’u henüz bilmiyorsanız, tuhaflıklarla süslü dünyalarına adım atmak için “Sen ve Ben” güzel bir fırsat olabilir. Sonra “Isola” albümünün tamamını dinlersiniz, belki dönüp eski şarkılarını da dinlemek istersiniz. Eski ama eskimeyen şarkılarını… Bence en renkli yanları sahne şovları ve Hakan’ın BDSM soslu çizimleri. Piyasa işlerin birbirine benzediği ve tat vermediği, popülizmin ayyuka çıktığı, herkesin az ünlü olduğu şu zamanlarda; içine biraz delilik biraz da estetik karışmış, kendine özgü bir grubu ve müziğini keşfetmek paha biçilmez. Eğer zaten bir Art Diktator dinleyicisiyseniz de yeni albümün ruhu tam size göre. Sonuçta gotik jimnastik yapan, seyircisine çiş bebeğim diyen kaç grup biliyorsunuz? Peki, seyircilerin solistinin botunu yaladığı ya da onu üstsüz alkışladığı?

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Yeni albüm Isola şuradan dinlenebilir:

Şuradan da satın alınabilir:

Grubun sosyal medya hesapları ise şöyle:

[/box]

blank

Semra Uygun

Fantastik sinema ve korku sineması için yeni ve acayip şeyler yaptı. “Korkteyl” programını yazdı ve sundu. “Midnite Movies” grubunu kurdu, korkuyu ötekilerle paylaştı. Semra deli gibi film izliyor, Tür, yıl, oyuncu, yönetmen ayırmaksızın izliyor; abur cuburlarını, dostlarını yanından eksik etmeksizin izliyor. Ama Semra hala doğru filmi bulamadı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kısalara Devam 4 – Kısalara Devam

Kısalara Devam

Kısalara devam. Bu sefer radarımıza giren korku kısaları ise sırasıyla
10 Numara Bir Kısa: Zygote (2017) 5 – Zygote 2017

10 Numara Bir Kısa: Zygote (2017)

Zygote: Neill Blomkamp kurduğu Oats Studios ile kısa film endüstrisinde