Ayvalık Film Festivali’nden “Yeni Bir …” Ödül Sürprizi 1 – Ayvalik Uluslararasi Film Festivali header

Ayvalık Film Festivali’nden “Yeni Bir …” Ödül Sürprizi

17 Ağustos 2022

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nden geleceğin sinemacılarına “Yeni Bir …” ödülü sürprizi! Kültür ve sanatın hayatımızdaki önemine inanan Mey|Diageo’nun desteğiyle verilen ödül, o yıl içinde kamera önünde ya da arkasında, sinemanın herhangi bir alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken, kariyerinin başındaki bir isme verilecek.

Seyir Derneği’nin 16-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin, Ayvalıklı sanatçı Elvan Alpay’ın resimlerinden ilhamla ortaya çıkan ve görsel tasarımı Emel Işıtan imzası taşıyan afişi de sinemaseverlerle paylaşıldı.

Ayvalık Film Festivali’nden “Yeni Bir …” Ödül Sürprizi 2 – Ayvalik Uluslararasi Film Festivali poster

Ayvalık’ta bu yıl kurulan Seyir Derneği, Ayvalık’ı başta sinema olmak üzere farklı sanat dalları için bir merkez haline getirmeyi, yıl boyunca farklı projeler üretmeyi ve Ayvalık dışında da kültür sanat etkinlikleri düzenlemeyi hedefliyor. Bu yıl Seyir Derneği tarafından ilk kez düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali ise 16-21 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali, yılın merakla beklenen, dünya festivallerinde ses getiren yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşturacak. Festival programı, film gösterimlerinin yanı sıra filmlerle ilişkili söyleşilere, güncel meselelere dair panellere, “Genç Sinema” programına ve çocuklara yönelik atölyelere de ev sahipliği yapacak. Festival Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kültür için Alan, Komili, OGM Pictures, ASKEV, Kürşat Ayvalık, MUBI, Milliyet Sanat, Setur Ayvalık Marina, Ayvalıkzade, Ayvalık Ticaret Odası ve Medya Takip Merkezi’nin değerli katkılarıyla gerçekleşecek.

Festivallerin, düzenlendiği şehirle bağının farkında olarak yola çıkan Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında bir yarışma yapılmamasına karşın bu yıldan itibaren “Yeni Bir …” başlığıyla bir ödül verecek. Ödül, herhangi bir kategori ayrımı gözetmeden, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken yeni bir yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen genç bir sinemacıya verilecek. “Yeni Bir …” ödülü, festivalin, genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi konusundaki misyonunu da pekiştirecek. Kurulduğu günden bu yana 150 senelik bir mirası devralmış olmanın bilinciyle hareket eden Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek ödülün 40.000 TL’lik bir maddi karşılığı olacak.

Ayvalık Film Festivali’nden “Yeni Bir …” Ödül Sürprizi 3 – Mey Diageo Logo

FESTİVAL AFİŞİNDE ELVAN ALPAY İLHAMI

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki afişi ise kendini ifade ettiği ana kavramı “doğa” olarak nitelendiren Elvan Alpay’ın resimlerinden ilhamla ortaya çıktı. Aralarında Paris, Köln, Londra, Düsseldorf ve New York’un bulunduğu çeşitli merkezlerde düzenlenen grup sergilerinde yer alan; Paris Le Monde de L’Art galerisinde bir kişisel sergi gerçekleştiren sanatçının Türkiye’deki pek çok özel ve kamusal koleksiyonun yanı sıra Paris Fondation Cartier koleksiyonunda da işleri yer alıyor. Elvan Alpay’ın Ayvalıklı bir sanatçı olması da festival için ayrı bir önem taşıyor. Festival afişinin görsel tasarımı ise Emel Işıtan imzası taşıyor.

PROGRAMIN TAMAMI 9 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Gösterimleri Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde ve Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin programının tamamı 9 Eylül’de açıklanacak ve biletler aynı gün Biletix’te satışa çıkacak.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

6. Kadın Yönetmenler Festivali'ne Başvuru Yağmuru 4 – 5 Kadin Yonetmenler Festivali

6. Kadın Yönetmenler Festivali’ne Başvuru Yağmuru

6. Kadın Yönetmenler Festivali'ne başvuru yağmuru. 7-15 Mart tarihlerinde gerçekleşecek
24. Randevu İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu 5 – 24 Randevu Istanbul Film Festivali odul toreni

24. Randevu İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

18-22 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 24. Randevu İstanbul Uluslararası Film