Balkan Panorama Dario Moreno'nun Adını Yaşatacak 1 – Dario Moreno

Balkan Panorama Dario Moreno’nun Adını Yaşatacak

2 Şubat 2022

Buca Belediyesi’nin ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleriyle 8. Balkan Panorama Film Festivali, 21-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir. Festivalin bu yılki Danışma Kurulu’nda Istvan Szabo, Rade Serbedzija, Milcho Manchevski, Ediz Hun, Lazar Ristovski ve Igor Galo yer alacaktır. Balkan Panorama Film Festivali’nin (BPFF) Düzenleme Kurulu, bu yıl düzenlenecek olan festivale önemli ve anlamlı bir ödül daha vermeye karar verdi.

Balkan Panorama Film Festivali’nin İcra Direktörü ve Rumeli Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı Murat Tufan “Şu ana kadar yapılan başvurulardan hem Türkiye hem Balkanlarda büyük ivme kazandığımızı ve ilgi gördüğümüzü söyleyebilirim. Yalnızca festivalimizin resmi sitesi aracılığıyla duyurduğumuz başvuru tarihleri neredeyse aynı gün yaklaşık 10 Balkan ülkesinin sinema genel müdürlükleri tarafından haber olarak aktarılmakta ve sitelerinde ilan edilmektedir. Dolayısıyla İzmir yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk defa gerçek bir uluslararası uzun metrajlı film festivaline kavuşmakta ve sinema camiasında adını duyurma fırsatını bulmaktadır. İzmir’e gelen konuklar da bu şehre aşık olup kendi ülkelerine dönmekte ve uzun yıllar boyunca bir çeşit reklamını yapmaktadırlar. Bizim tecrübemize göre de bu en önemli ve en etkileyici reklam türü olmaktadır” dedi.

SARI ŞEMSİYE DARIO MORENO ÖDÜLÜ

Festivalin Kurucusu ve Direktörü Doç. Dr. Sali Saliji, Düzenleme Kurulu toplantısından çıkan önemli ve anlamlı bir karardan söz etti: “Şu ana kadar ulusal ve uluslararası olmak üzere 10 dalda festivalimizin sembölü olan Sarı Şemsiye ödülünü verdik. Kısa bir süre içerisinde ödül sayısını 14’e çıkarmayı amaçlıyoruz. Ancak son iki yıl boyunca hem ulusal hem ulusalarası uzun metrajlı filmlerin bir arada yarışabileceği bir dalının oluşturulması için hem Türkiye’den hem Balkan ülkelerinden talepler gelmeye başladı. Biz de bu talepleri değerlendirdik. Danışma Kurulumuza bu konuyu ilettik ve onlar bu konuya sıcak baktıkları için bize birtakım önerilerde bulundu. Bu doğrultuda BPFF Düzenleme Kurulu’nda bir toplantı yaptık ve bu yıldan itibaren ulusal ve uluslararası uzun metraj filmlerin bir arada yarışacağı ve ayrı bir uluslararası jüri tarafından değerlendirileceği bir yarışma yapmaya karar verdik. Bu ödül Sarı Şemsiye Dario Moreno Ödülü adını taşıyacaktır. Dario Moreno müzik ve sinema sanatı söz konusu olunca hem İzmir hem Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olmuştur. Ne yazık ki ülkemizde daha çok şarkıcı kimliği ile tanıdığımız Dario Moreno sinema tarihine mal olmuş filmlerde önemli roller oynamıştır ve 47 yıllık yaşamına yaklaşık 40 uzun metrajlı film sığdırmayı başarmıştır. İzmir ve Türkiye aşığı olan Dario Moreno’nun adını festivalimiz aracılığıyla yaşatmak bize onur vermektedir.”

DARIO MORENO KİMDİR

Gerçek ismi David Arugete olan Dario Moreno, şarkıcı, besteci, piyanist, gitarist ve sinema oyuncusudur. 3 Nisan 1921 tarihinde Aydın’da doğmuş olmakla birlikte bazı belgelerde Mezarlıkbaşı semti İzmir’e bağlı olduğu için İzmir’de doğdu olarak kabul edilir.

Balkan Panorama Dario Moreno'nun Adını Yaşatacak 2 – The Wages of Fear Dehset Yolculari 1953

Yetim büyüdüğü için gençlik yıllarında pek çok farklı işte çalıştı. Getir götür işlerinde çalışan Moreno geceleri de milli kütüphaneye gidip Fransızca çalışıyordu. Hayatındaki ilk konserini Konak vapur iskelesinin üzerindeki gazinoda verdi. Bomonti Gazinosu’nda sahne almak üzere 2 gün için gittiği Ankara’da 2 yıl kadar yaşadı. Ankara’dayken arkadaşı ünlü şair Orhan Veli idi. İstanbul’a geldiğinde Fritz Kerten’nin orkestrasında solist olarak devam etti.

Moreno 1946 yılında Atina’ya gitti. Burada şöhretlenince ve iyi para kazanınca Paris’e gitti. Burada 1951 yılında sinemaya oyuncu olarak adımını attı ve 1968 yılına yani ölümüne kadar tam 34 uzun metrajlı filmde rol aldı. 1953 yılında Henri-Georges Cluzot’un yönetiği The Wages of Fear / Dehşet Yolcuları filminde Yves Montand karşısında başarılı bir oyunculuk sergiledi. Film, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü, oyuncular ise sergiledikleri performanslardan dolayı Özel Charles Vanel Ödülü’nü kazandı. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve BAFTA’da da En İyi Film Ödülü’nü kazandı. The Wages of Fear, sinema tarihinin gerilim tarzındaki filmleri arasında tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer almaktadır. 1971 yapımı The French Connection / Kanun Kuvveti’nin yönetmeni William Friedkin 1977 yılında The Wages of Fear’ın Amerikan versiyonu Sorcerer’ı çeker ve büyük başarı elde eder.

Dario Moreno, filmlerin çoğunda dönemin büyük oyuncularıyla önemli roller oynar. Bunların arasında kuşkusuz ki Louis de Funes, Fernandel, Brigitte Bardot ve Bernard Fresson gibi oyuncuları anmak gerekir. Ülkemizde Dario Moreno’nun sinemayla olan ilişkisi geniş kitleler tarafından ne yazık ki 1959 yapımı Come Dance with Me! / Gel Benimle Dans Et! adlı filmdeki Brigitte Bardot ile dans etme sahnesiyle sınırlıdır.

Balkan Panorama Dario Moreno'nun Adını Yaşatacak 3 – Come Dance with Me Gel benimle dans et 1959

BAŞVURULAR 04 MART 2022’ye KADAR DEVAM EDECEK

16 Balkan ülkesini kapsayan Balkan Panorama Film Festivali, uzun metraj ve kısa metraj kurmaca, belgesel ve animasyon filmleri kabul etmektedir. Yarışma ve yarışma dışı program başvuruları yalnızca festivalin resmi sitesi üzerinden online ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. 20 Aralık 2021’de başlayan başvurular 04 Mart 2022’ye kadar açık kalacaktır. Ön jüri tarafından değerlendirilecek olan başvuru sonuçları 04 Nisan 2022 tarihinde festivalin resmi sitesinde ilan edilecektir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

3. Antep Kısa Film Festivali’ne Son Başvuru Tarihi: 14 Ekim 4 – 3 Antep Kisa Film Festivali header

3. Antep Kısa Film Festivali’ne Son Başvuru Tarihi: 14 Ekim

3. Antep Kısa Film Festivali, 11-13 Kasım tarihlerinde Kültür için
10. Engelsiz Filmler Festivali Başladı, İlk Durak Eskişehir 5 – Toren Katilimcilari

10. Engelsiz Filmler Festivali Başladı, İlk Durak Eskişehir

Bu yıl 10. kez seyircisiyle buluşan Engelsiz Filmler Festivali, ilk