Pek Yakında: Berberian Sound Studio

Pek Yakında: Berberian Sound Studio 1 – Berberian Sound Studio posterİlginç ismiyle dikkat çeken Berberian Sound Studio, Peter Strickland tarafından yazılıp yönetilmiş olan İngiltere yapımı bir korku filmi.

“Sene 1976. Gilderoy, İtalyan korku ustası Santini’nin son filminin ses kayıtlarını düzenlemek için kiralanır. Zaman ve gerçeklik değiştikçe, ses sarmalında boğulan Gilderoy, kişisel karmaşası içinde kaybolur. Akıl sağlığını koruyabilmek için kendi şeytanlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.”

Strickland’ın ödüllere boğulan ilk filmi Katalin Varga (2009), Karpatlar’da seyahat eden küçük bir çocuk ile annesinin intikam hikayesini anlatıyordu. Aldığı ödüller arasında 2009 Antalya Altın Portakal Film Festivali en iyi kadın oyuncu ödülü (Hilda Péter) de bulunuyor.

İkinci filmi Berberian Sound Studio’nun başrollerinde pek sevdiğim Toby Jones dışında Tonia Sotiropoulou, Cosimo Fusco, Antonio Mancino, Susanna Cappellaro, Eugenia Caruso ve önceki filmin ödüllü oyuncusu Hilda Péter da yer alıyor.

İlginç konusuna rağmen, içine girmesi bir parça zor olacakmış gibi görünüyor. Fragman da bu görüşü destekler nitelikte. Okuduğum birkaç eleştiride, Lynch evrenine benzer bir dünya yaratılmasından ve Mulholland Drive gibi kafa karıştırıcı olmasından bahsediliyor.

Edinburgh Film Festivali’nde galası yapılan Berberian Sound Studio, İngiltere’de 31 Ağustos’ta vizyona giriyor.

 Pek Yakında: Berberian Sound Studio 2 – Berberian Sound Studio poster 2

blank

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yorum var

  1. blank

    Fatih Yürür’ün kritiğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

    https://www.otekisinema.com/berberian-sound-studio-2012/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir