Rambling Rose (1991) 1 – rose

Rambling Rose (1991)

10 Mart 2010

Rambling Rose (1991) 2 – ramblingYaşça küçük bir erkeğin yetişkin bir kadınla birlikte olması düşüncesi ergenlik dönemimde benim için ilgi çekici konulardan birisiydi. Video döneminde kiraladığım ve geçtiğimiz günlerde arşivimden çıkarıp tekrar izlediğim film, beni o günlere götürdü ve küçük bir nostalji yaşamamı sağladı.

Martha Coolidge’in yönetmenliğini yaptığı film yönetmenin genelde ele aldığı kadın odaklı filmlerden biri. Yönetmenlik kariyerine belgesel filmlerle giriş yapan M. Coolidge, Tecavüze uğrayan bir liseli genç kızın hikayesini anlattığı Not a Pretty Picture (1976) filmiyle yönetmenliğe sağlam bir adım atmış ve kadınların cinsel istismarına kadar uzanan bir yelpazede filmler çekmiştir.

1935 yılında Amerika’nın Güneyinde geçen film o dönemde yalnız ve genç bir kızın hayatına odaklanmış. Genç kızımız ise yönetmenliğini David Lycnh’in Wild at Heart (1990) filmiyle o dönemde çıkış yapmış Laura Dern.

Sıcak bir yaz günü  elinde valiziyle Rose (Laura Dern), Hilyer ailesinin yanına ev işleriyle ve çocuklarıyla ilgilenmek için gelir. Hilyer ailesi kısa sürede bu güzel kızı benimser. Özellikle evin erkekleri, baba ve üç erkek kardeş Rose’a hayran olmuşlardır.  Baba ve evin diğer büyük erkeği 13 yaşındaki Buddy genç kızla farklı şekilde ilgilenmektedir. Rose’da kendisine karşı gösterilen bu ilgiden memnun karmaşık bir ruh hali içindedir. Buddy’nin Rose’a olan ilgisi sonunda meyvesini verir genç kızla küçük ergenimiz birlikte olur. Rose sadece ailenin hayatını değiştirmekle kalmaz geldiği kasabada da uçarı tavırlarıyla kasabalıların ilgisini çeker.

Rambling Rose (1991) 3 – ramb2

1966 doğumlu Laura Dern oyuncu Bruce Dern ve Diana Ledd’in kızı. Smooth Talk (1985), Blue Velvet (1986), Fat Man and Little Boy (1988), Wild at Heart (1990), Jurassic Park (1993) ve October Sky (1999) gibi önemli filmlerde rol alan aktris Rambing Rose filmindeki rolüyle 1991 yılında en iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi.

Filmdeki Buddy rolündeki küçük oyuncumuz ise Lukas Haas şimdiki oyunculuğu konusunda çok fazla bir fikrim olmasa da filmdeki oyunculuğu gerçekten çok iyi. Çirkin ve aklı uçkurunda olan bir ergeni başarılı bir şekilde canlandırmış. Robert Duvall ise aile reisi rolünde oldukça başarılı. Anne rolünde ise Laura Dern’in gerçek hayattaki annesi Diana Ledd yer alıyor.

Tolga Demirtaş

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

4 Comments

  1. Ana-kız muhteşem oyuncular gerçekten.
    ne güzel anlatmışsınız eline saglık.

  2. Ergenlik dönemim pek de uzak sayılmaz. Fakat filmin konusunu oluşturan fikrin, zamanında beni de uçurduğunu söyleyebilirim.

    Tolga Demirtaş, son zamanlarda sayenizde pek çok filmle tanıştım, bu açıdan size içten bir teşekkür borçluyum. :)

  3. Kötü yola düşme durumundaki Rose, saygın bir aile tarafından, aile efradından biriymiş gibi benimsenerek ev işlerine yardımcı olması için eve alınır. Gel gelelim fahişelik çocuksu Rose’un ruhunda vardır. Her hal bu yüzden yeniyetme oğlan ile malum iç gıcıklayan sahneyi gerçekleştirir.

    Ne, Rose beklenildiği gibi davranır yeni yaşam ortamının sunduğu olanaklar içinde. Ne, Rose’un asıldığı evin babası beklenildiği gibi davranır ve ne de buna tanıklık eden sevgi pıtırcığı anne ve çocuklar. İronik bir yaklaşımla ahlak,sevgi,anlayış gibi kavram ve duyguları gıdıklayan hoş bir seyirlik. Fazla birşey beklemeden ama.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kraftidioten / In Order of Disappearance (2014) 4 – Kraftidioten 05

Kraftidioten / In Order of Disappearance (2014)

Kraftidioten, Norveç’in buz gibi soğuğunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz müthiş intikam
Yeni Başlayanlar İçin Kapitalizm: Sanctum (2011) 5 – Sanctum 2011

Yeni Başlayanlar İçin Kapitalizm: Sanctum (2011)

Su ve mağara öğelerini birleştirip klostrofobi kombosu deneyen Sanctum, izlerken