Bir Umut 44. Moskova Film Festivali’nde Seyirciyle Buluştu 1 – Bir Umut 1

Bir Umut 44. Moskova Film Festivali’nde Seyirciyle Buluştu

2 Eylül 2022

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile TRT, Almanya ve Slovenya ortak yapımı olan Ümit Köreken’in ikinci uzun metrajlı filmi Bir Umut, önceki gün 44. Moskova Film Festivali ana yarışmada dünya prömiyerini yaptı. Ana yarışmada Bir Umut ile birlikte dokuz film yer alıyor.

Senaryosu Anton Çehov’un Martı adlı tiyatro oyunundan esinlenerek yazılan filmin festivalde gerçekleşen basın toplantısında Çehov, Turgenyev, Rus edebiyatı, sevgisizlik, anne çocuk ilişkileri ve filmin gerçekliği üzerine çok fazla soru soruldu. Filmin gösteriminde ise seyircilerin bir kısmı gözyaşlarını tutamadı!

Bir Umut 44. Moskova Film Festivali’nde Seyirciyle Buluştu 2 – Umit Koreken

Filmin senaryosu Anton Çehov’un Martı adlı tiyatro oyunundan esinlenerek yazıldı. Bir Umut’un senaryosu Ümit Köreken ve Nursen Çetin Köreken tarafından ünlü Rus öykü ve oyun yazarı Anton Çehov’un Martı adlı oyunundan esinlenerek yazıldı. Bir anne-oğul sevgisizliğinin ve bağlanma bozukluğunun işlendiği filmde Martı oyununun provaları da yer alıyor.

Filmin Müziklerinde Dante’ nin İlahi Komedya’sı da Yer Alıyor

Dante’nin İlahi Komedya adlı eserinin Inferno (Cehennem) bölümünden bir kısım, orijinal Latince metni ile Ozan Türkyılmaz tarafından film için özel olarak bestelendi. Ayrıca filmin içerisindeki diegetic ve non-diegetic tüm müzikler de karakterlere özel olarak bestelenmiştir.

Filmin başrollerinde Baran Şükrü Babacan, Eylem Yıldız ve Funda Eskioğlu yer alıyor. Yapımcılığını Drama Yapım’ın üstlendiği filmin başrollerinde Halef filmindeki performansıyla 2018 yılında gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Baran Şükrü Babacan ve Eğreti Gelin filmindeki performansıyla 2005 yılında gerçekleştirilen Adana Altın Koza Film Festivali’nde Umut Vadeden Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Eylem Yıldız ile tecrübeli dizi ve sinema oyuncusu Funda Eskioğlu yer alıyor.

Film; Bosphorus Film LAB, Cinelink Ortak Yapım Marketi, Apulia Film Forum, First Cut LAB ve First Cut+ platformlarına seçildi.

Bir Umut Filminin Kısa Hikayesi

Umut (35), sinema filmlerinde rol almak isteyen bir oyuncudur. Asiye (43) özel bir tiyatroda yönetmenlik yapmaktadır. Asiye’nin yönettiği Martı oyununda annesinin sevgisizliğinden dolayı yaşama tutunma mücadelesi veren Treplev rolünü oynayan Umut, on dört yaşında iken babasını kaybetmiş, annesinin yeniden evlenmesi üzerine Bursa’da yaşayan dayısının yanına gönderilmiştir. Bu olaydan sonra yirmi yıl boyunca annesi ile hiç görüşmemiştir. Sınırda yaşadığı sorun nedeniyle Bursa’ya dönemeyen tır şoförü dayısından bir telefon alır. Anadolu’nun küçük bir kasabasında yaşayan annesi MS hastalığı nedeniyle tedavi için Bursa’ya gelmiştir. Annesinin gelişiyle geçmişe ait travmaları yeniden canlanan Umut, bir günde yaşamındaki her şeyi kaybetme noktasına gelir.

Bir Umut 44. Moskova Film Festivali’nde Seyirciyle Buluştu 3 – Bir Umut 2

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Türk Kısa Filmcisine Amerika'dan Ödül Var! 4 – mbg 5

Türk Kısa Filmcisine Amerika’dan Ödül Var!

Türk kısa filmcisine Amerika'dan ödül var! Oğuzhan Kaya’nın kısa filmi
Yeni Dizi Rise of Empires: Ottoman 24 Ocak’ta Yayında 5 – Rise of Empires Ottoman 3

Yeni Dizi Rise of Empires: Ottoman 24 Ocak’ta Yayında

Dünyanın eğlence odaklı lider yayın hizmeti Netflix, yeni belgesel dizisi